Fedakar öğretmen yoktan sınıf yarattı

Fedakar öğretmen yoktan sınıf yarattı

Cumhuriyet İlköğretim Okulu’na bu yıl atanan ana sınıfı öğretmeni Banu Akıncı, kendi imkanları ile 7 bin lira harcayarak bir ana sınıfı oluşturdu.

A+A-

Görev yaptığı okulun civarında bulunan minik çocukları eğitime kazandırmak için gösterdiği özveriyle dikkat çeken anasınıfı öğretmeni Banu Akıncı, cehalete son vermek için büyük çaba harcıyor. Midyat Cumhuriyet İlköğretim Okulu’na bu yıl atanan anasınıfı öğretmeni Banu Akıncı, fedakârlığıyla diğer öğretmenlere de örnek oldu.

Banu Akıncı, Midyat Cumhuriyet İlköğretim Okulu’ndaki fedakâr öğretmenden sadece biri... O atandığı okulda eğitim vereceği anasınıfı kazandırdı. Hem de bunu kendi imkânlarıyla başardı. Öğrencilerine yeni bir eğitim yuvası hediye eden Akıncı, velilerin büyük sevgisini kazandı.

Midyat’a 4 yıl önce Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Mehmet Sait Akıncı ile evlenerek yerleşen Banu Akıncı, çeşitli okullarda 4 yıl sözleşmeli ana sınıfı öğretmenliği yaptı. Bu yıl kadrolu olarak atandığı Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda, kendi imkânlarıyla ana sınıfını baştan aşağı yeniledi. Boya, halı, çocuk dolapları ve oyuncakları ile kırtasiye malzemeleri, pencere tül ve perdelerini kendi imkânları ile alarak 7 bin lira harcayan 1 çocuk annesi Banu Akıncı, kendisi gibi eğitimci olan eşinin büyük desteğini aldığını söyledi.

Çocuklarını ana sınıfına gönderme konusunda tereddüt yaşayan kadınların oluşturduğu ana sınıfını görünce fikirlerini değiştirdiğini anlatan Banu Akıncı, "Okullar açılmadan önce atandığım okula gelerek ana sınıfını inceledim. Durum hiç de iç açıcı değildi. Eşimle konuştuktan sonra kendi imkânımızla ana sınıfını onarıma aldık. Boya, dolap, raf, halı, oyuncak, kırtasiye, tül ve perdeleri, hatta ampul ve duvardaki prizlere kadar değiştirdik. Zemine de parke döşettik. Çocuklara uygun fiziksel bir ortam yarattık. Çocuklara her türlü oyuncakları temin ettik. Bu çalışmaları gören ve daha önce çocuklarını okula göndermek istemeyen kadınlar fikir değiştirip çocuklarını ana sınıfına göndermeye başladılar. Şu an 25 minik öğrencimiz var." dedi.

Akıncı, eğitimin gönüllülük esasına dayanan ve fedakârlık isteyen bir iş olduğunu söyledi.

Akıncı, "Sıfırdan bir şeyleri başarmak ayrı bir sevinç ve gurur. Hazır ortamda herkes çok rahat çalışabilir. Çocukların eğitim gördükleri ve oyun oynadıkları bir merkez oluşturduğumuz için mutluyuz. Ben de 1 çocuk annesiyim ve çocukları çok seviyorum. Çocukların olduğu her ortam güzel. Her şeyi çocuklar için yaptım. Çocuklar okula geldiklerinde evlerinde farklı bir ortamla karşılaşmasınlar istedim. Ve şu an bütün çocuklar severek okula geliyorlar. Umarım bu çalışmalar herkese örnek olur. Tabi ki hala eksiklerimiz var. Televizyon DVD, eğitimci materyaller, projeksiyon ve bilgisayar gibi ihtiyaçlarımız hala var" diye konuştu.

Yaklaşık 50 öğretmenin görev yaptığı Cumhuriyet İlköğretim Okulu Müdürü Hasan Gün, ana sınıfı öğretmeni Banu Akıncı’nın örnek bir davranış sergilediğini söyledi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum