Ezidiler Vatandaşlar, Bozuk Yollarının Yapılmasını İstiyor

Ezidilerin yaşadığı köy yolu yağışlardan dolayı zaman içerisinde bozularak dev çukurlar oluştu. Büyük zorluklarla köye ulaşabilen köylüler, yetkililerden yollarının yapılmasını talep etti.

Mardin'in Midyat ilçesinde yaşayan Ezidi köylüler, dev çukurların oluştuğu bozuk köy yollarının yapılmasını istedi. 1980'lı yıllarda eşitli sebeplerle Avrupa ülkelerine göç eden Ezidi vatandaşlar, bölgede sağlanan huzur ve güven ortamıyla birlikte anavatanları Türkiye'ye yeniden dönme kararı aldılar. Yıllarca Avrupa'da çalışıp biriktirdikleri paralarla göç ettikleri Midyat'a bağlı Çörekli, köyüne yerleşip villa tarzı evler inşa eden Ezidi vatandaşlar, şuan huzur ve güven içerisinde yaşamlarını sürdürüyorlar.

Köylerinde tarım, bağcılık ve hayvancılık işleri de ile de uğraşan Ezidi vatandaşlar, köylerini eski günlerinde döndürmeye çalışırken, yurt dışında vefat eden yakınlarını da köylerine getirip defnediyorlar.

Ezidi vatandaşlar için devlet de tüm imanlarını seferber ederek sıfırdan elektrik hatları çekti, su deposu yaptı ve tüm evlere su hatları çekildi ve köy yollarını asfaltladı. Fakat yağış ile birlikte Çörekli Köy yolu kullanılamaz hale geldi. Ezidi 10 hanenin yaşadığı köy yolu yağışlardan dolayı zaman içerisinde bozularak dev çukurlar oluştu. Büyük zorluklarla köye ulaşabilen vatandaşlar, yetkililerden 3 kilometrelik köy yollarının asfalt yapılmasını talep ettiler.

Ezidi köylü Binno Demir, bozuk köy yolunun yapılmasını isteyerek, "Benim bir ricam devletimden, bu yolumuz bozuktur. Bu mezramızda da 10 haneden fazla var. Burada 70 hane yapmışız. Evet gidip geliyoruz fakat artık burayı boş bırakamıyoruz. Ölülerimiz öldükleri zaman bu mezarlıklara getiriyoruz. Yol kötüdür, araçlar artık gidip gelemez. Ezidiler de yol istiyorlar. Devletin gözü bizlerde olsun. Çünkü devlettir, devletsiz yaşayamayız, devletimize geldikten sonra devletimizin yardımını bekliyoruz ve rica ediyoruz. Devletimizi seviyoruz, geldik, şimdi yolumuz bozuk. Bu yolun yapılmasını rica ediyorum" dedi.

25 Haziran 2023 Pazar 11:00

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar