Ezidiler, Midyat’ta buluşarak ‘Çarşema Sor Bayramı’nı kutladı

MARDİN’in Midyat İlçesinden çeşitli nedenlerle Avrupa’ya göç eden Ezidiler, memleketlerinde buluşarak ‘Çarşema Sor Bayramı’nı kutladı.

Çeşitli nedenlerle Avrupa’daki ülkelere göç eden Ezidiler, memleketleri Midyat ilçesi kırsal Çayırlı ve Güven mahallelerinde buluşarak, ilkbaharın başlangıç günü olarak kabul edilen 'Çarşema Sor Bayramı'nı kutladı. Her yıl Rumi takvime göre nisan ayının ilk çarşamba gününde kutlanan bayramda Midyat’a gelen Ezidiler, rengarenk yöresel kıyafetler giyip, kurdukları masalarda meyve, sütlaç, şeker, çörekler hazırladı, boyalı yumurtaları tokuşturdu. Bayramlaşmaya Midyat Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Alptekin, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kalender Savaş Ünal, İlçe Emniyet Müdürü Orhan Koç ile Müslüman ve Süryani vatandaşlar da katıldı.

‘YILDA 6 BAYRAM KUTLUYORUZ’

Çeşitli dinlerin bir arada yaşadığı ilçede yılda 6 bayram kutlandığını belirten Kaymakam Ömer Faruk Özdemir, “Midyat’ta yılda 6 bayram kutluyoruz. Bugünde Ezidi vatandaşlarımızın ‘Çarşema Sor Bayramı’nı kutlamak için, Çayırlı mahallemize geldik. Bayramlarını tebrik ediyoruz, kutluyoruz. Az önce kendilerinin de belirttiği gibi, Allah’ın dünyayı bugün yarattığına inandıkları için, bu inançla yılbaşı olarak kutluyorlar bu bayramı. Aynı zamanda doğanın yeninde yeşillendiği bir bahar bayramı olarak, kan dökülmeden kutlanan çok güzel bir bayram. Tüm vatandaşlarımızın, tüm kardeşlerimizin Çarşema Sor Bayramı’nı, yani Kızıl Çarşamba Bayramı’nı tebrik ediyorum. Bu ülke hepimizin ülkesi, bu bayrak hepimizin bayrağı. Bu bayrak altında, huzurlu, mutlu, nice bayramları birlikte kutlayacağız. 40 yılık bir gurbet acısından Ezidi vatandaşlarımız, Ezidi kardeşlerimiz köylerine dönüş yaptılar. Evlerini inşa ettiler. Mezarlıklarını yeniden ayağa kaldırdılar ve ölülerinin hiçbirini Avrupa’da bırakmıyorlar. Orada yaşayan kardeşlerimiz bile mezarlarını burada yapıyor. Ölülerini buraya defnediyorlar. Çünkü burası anavatanımız, burası bizim kadim toprağımız” dedi.

‘HRİSTİYAN VE MÜSLÜMANLAR DA GELİYOR’

Diğer dinlerden insanların da bayramlaşma programına geldiklerini belirten Ezidi Binno Demir ise, “Bu bayram ‘Çarşema Sor’ adıyla kutladığımız bir bayramımızdır. Çarşema Sor, dedelerimizden kalan bilgilere göre, Rabb’ül Alemin dünya yaratmış, her şeyi bitirmiş, ondan sonra bu Çarşema Sor’u bize kutsal bir bayram olarak vermiş. O Bayramı yapıyoruz. Bu günü, dünyanın en mutlu günü olarak kabul ediyoruz. Hristiyanlar geliyor, Müslüman kardeşlerimiz geliyor, bütün millet geliyor. Ezidiler de birbirlerinin bayramına gidiyorlar, kutluyorlar” diye konuştu.

18 Nisan 2024 Perşembe 22:43

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar