Kaymakam Solmaz, Ezidiler'in, Ezi Bayramını Kutladı

Kaymakam Solmaz, Ezidiler'in, Ezi Bayramını Kutladı

Binlerce yıldır farklı dinleri, dillerin ve kültürlerin bir arada yaşadığı Mardin'in Midyat ilçesinde, Ezidiler Ezi Bayramı’nı kutluyor.

A+A-

Ezidi halkının yıl içerisinde kutladığı 6 bayramdan birisi olan ve Ezidiler tarafından her yıl 3 gün tutulan orucun ardından kutlanan Ezi Bayramı dünyadaki tüm Ezidiler tarafından kutlanıyor.

Midyat'ta yaşayan Ezidi vatandaşlar ile Irak’ın Musul kentine bağlı Sincar (Şengal) bölgesinden IŞİD saldırılarından kaçarak Midyat’a yerleşen Ezidiler de büyük bir coşkuyla bayramlarını kutladılar.

Midyat Kaymakamı Ahmet Solmaz, beraberinde Belediye Başkan Yardımcısı Metin Kutlu, İlçe Emniyet Müdürü Mevlüt Tüylü, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Alaattin Bilgiç ile birlikte Ezidi ailelerin bayramını kutladı.

Aile Destek Merkezi (ADEM) Sorumlusu Ayşe Noyan ile İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Ekipleri de Ezidi aileleri evlerinde ziyaret ederek bayramlarını tebrik ettiler.

Midyat Kaymakamı Ahmet Solmaz, yaptığı açıklamada, "Kentimizin sürekli sloganı olan diller ve dinler kenti Midyat. Bu sloganla birlikte burada yaşayan tüm azınlık kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın Süryanilerin, Ezidi kardeşlerimizin hem acılarını paylaşıyoruz hem de mutluluklarını paylaşarak yanlarında olduğumuzu göstermeye gayret ediyoruz. Hepimiz insanız. En önemli değerimiz budur, ortak yanımız budur. Biz burada kimseyi farklılaştırmadan insani ortak değerlerimizi ortaya çıkararak bir arada yaşamanın zaten güzel bir örneğini Midyat olarak  gösteriyoruz. Biz her türlü  etkinlikte yanlarında bulunmaya gayret ediyoruz. Bu vesileyle Ezidi vatandaşlarımızın, misafirlerimizin bayramlarını kutluyorum" dedi.

EZİ BAYRAMI NEDİR?

Ezidiler, bu bayramda yerel yemekler yapıyor, misafirlere tatlılar ve meyveler ikram ediyor. Zengin aileler bu bayramda kurban kesip etini ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor.Ezidilerin büyük dini bayramlarından biri olan ve “Büyük Oruç Bayramı” olarak da bilinen Ezi Bayramı öncesi 3 gün oruç tutulur. İnanca göre 3 gün boyunca güneşin doğuşundan batışına kadar oruç tutulur. Oruç günlerinde kötü konuşulmaz ve inziva hali yaşanır. Oruca başlanmadan önce “Roja Serbire” denen günde Ezidiler birer kurban keser. Oruçtan bir gün önce de kutsal mekânlar ve tapınaklar ziyaret edilir. Oruç günlerinde ise asla kan dökülmez. Her yıl aralık ayı sonunda Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri oruç tutmakta, orucun ardından gelen cuma gününde ise Ezi Bayramı’nı kutluyor. Binlerce aile bu yıl da göçmen kamplarında, bayramını kutluyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.