Ezidi Vatandaşlardan, Midyat'a Gelen Depremzedelere Döşek Desteği

Ezidi Vatandaşlardan, Midyat'a Gelen Depremzedelere Döşek Desteği

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenip Mardin'in Midyat İlçesine gelen afetzedelere Ezidi vatandaşların yardımları sürdürüyor.

A+A-

Mardin'in Midyat İlçesinde yaşayan farklı inançlara mensup vatandaşlar, Midyat Kaymakamlığı koordinesinde depremzedelerin her türlü ihtiyaçları için seferber oldu.

Koordinasyonu Midyat Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yaparken, Müslüman, Süryani ve Ezidi inançlarına mensup vatandaşlar da müthiş bir birlik beraberlik örneği sergiliyor. Bu sayede gerek Midyat'a gelen depremzedeler gerekse deprem bölgelerinde birebir insana dokunan çalışmalar yürütülüyor. Son yüzyılın en büyük deprem felaketlerinden biri olarak gösterilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin açtığı yaraları sarmak için Ezidi inancına mensup vatandaşların yardımları sürüyor.

Almanya'da yaşayan Nusaybin'e bağlı Kaleli Köyü'nden olan Ezidi vatandaşlar, Midyat'a gelen depremzede vatandaşlara destek vermek amacıyla yardım kampanyası düzenledi. Büyük çoğunluğu Almanya'da yaşayan Ezidi vatandaşlar, kendi aralarında topladıkları yardım paraları ile Midyat ilçesinde depremzedelere verilmek üzere yaklaşık 500 adet yatak satın aldılar. Efşe Köyü Ezidileri adına Fahrettin Yalçın ve Avukat Ömer Midyatlı, satın aldıkları döşekleri Tıra yükleyip Midyat Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) yetkililerine teslim ettiler. Vakıf yetkilileri, teslim aldıkları döşekleri, Midyat'a gelen depremzede vatandaşlara ihtiyaçları doğrultusunda ulaştıracak.

Ezidi vatandaşlardan Fahrettin Yalçın, "Bu bizim ikinci yardımlaşmamız depremzede olanlara. Birinci Tırı biz Kahramanmaraş'a gönderdik. Şimdi bizim misafirimi var, Mardin Midyat'a gelmişler. Biz de öyle istedik ki onların döşeklere yardımları (ihtiyaçları) vardır. Bizde bu döşekleri Kaymakamlığa teslim edeceğiz. Kaymakamlıkta kanuna göre, onlar bizden daha iyi bilir, ne lazımsa onlar destekleyecek. Yaralılara şifa diliyorum, ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

Yardım faaliyetini koordine eden Avukat Ömerli Midyatlı ise, "Yurt dışında yaşayan Ezidi vatandaşlarımız 'bu depremzedelere yardımlarını devam etmek istediklerini' tarafıma ilettiler. Bu vesileyle biz de daha önce Kahramanmaraş'a gönderdiğimiz yardımların devamı anlamında Midyat'a gelen depremzede misafirlerimize yatak satın aldık. Yaklaşık bir Tır dolusu yatağı biz Midyat Kaymakamlığına teslim edeceğiz. Kaymakamlıkta kayıtlı olan 8 bin tane depremzedeye bu yardımlarımız Kaymakamlık vasıtasıyla ulaştırılacak. Ben özellikle de Ezidi vatandaşlarımıza çok çok teşekkür ediyorum. Gerçekten hiç bir zaman yardımlarını esirgemediler. Sürekli yardım etmek istediklerini beyan ettiler."dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.