Eylem Yaparak Yeni Okul İstediler

Eylem Yaparak Yeni Okul İstediler

Midyat’taki eğitim sendikalarından yeni okul binası eylemi..

A+A-

Midyat Bağlar Mahallesi’nde bulunan Kocatepe İlköğretim Okulu ile Anadolu Lisesi’nin aynı binada eğitim vermesine tepki gösteren eğitim sendikaları, yaşanan sıkıntının çözüme kavuşturulmasını istedi.

Yeni Mahalle’de TOKİ tarafından inşaatı tamamlanmış olan 24 derslikli okul binasının Anadolu Lisesi’ne tahsis edilmesini isteyen sendikalar, problemin çözülmemesi durumunda ailelerin çocuklarını okula göndermeyeceklerini ileri sürdü.

Midyat’ta faaliyet gösteren Özgür Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim Bir-Sen Temsilcilikleri Anadolu Lisesi binası ile ilgili ortak bir basın açıklaması yaparak, 7 yıldır ilköğretim ve lise öğrencilerinin aynı binada eğitim gördüklerini ve oldukça sıkıntılar yaşadıklarını söyledi.

‘ÇÖZÜM BEKLİYORUZ’

Anadolu Lisesi önünde bir araya gelen Sendika temsilcileri adına açıklama yapan Özgür Eğitim-Sen Midyat Temsilcisi Abdulhakim Şahin, yüzlerce öğrenci ve veliyi ilgilendiren bu sorunun biran önce çözümlenmesini talep ettiklerini belirtti.

Şahin, “TOKİ tarafından yapımı tamamlanmış olan 24 derslikli okul binasının bürokratik işlemlerinin tamamlanarak Anadolu Lisesi’ne tahsis edilmesini talep ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı, Mardin Milletvekilleri, Mardin Valisi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Kaymakamı ve İlçe Milli Eğitim Müdürünü göreve çağırıyoruz.” diye konuştu.

‘HOROZLAR UYANMADAN DERS BAŞI YAPILIYOR’

Yaşanan sıkıntıları defalarca yetkililere bildirmelerine rağmen hiç bir sonuç alamadıklarını ifade eden Şahin, 400’den fazla öğrencisi bulunan okulun 7 yıl geçmesine rağmen geçici ve gezici okul halinden kurtarılamadığını kaydetti.

Okuldaki öğrenci fazlalığı ve dersliklerin yetersizliğinden dolayı ikili eğitime geçildiğini anlatan Şahin, şunları söyledi:

Okulda daha horozlar bile uyanmadan ders başı yapan öğrencilerimiz 14 saat kesintisiz eğitimin ardından ancak akşam karanlığında evlerine dönebiliyorlar. Çok erken bir saatte okula gelen ve çok geç bir saatte okuldan ayrılan öğrencinin ulaşım problemi  nasıl çözülecek? Bu evlatlarımızın güvenliği nasıl sağlanacak? Ayrıca okula merkez dışından köy ve beldelerden gelen öğrencilerimiz geliş ve gidişlerde araç bulmakta zorluk çekiyorlar. Peki bu öğrencilerimizin ulaşım problemini çözmek için neler yapılacak? Bu şartlar altında eğitim ve öğretim gören okulda Milli Eğitimin temel amaçlarına ulaşılması, idare, öğretmen ve öğrencilerden gereken verimin alınması mümkün değildir.”

‘UYKU PROBLEMİ YAŞIYORUZ’

Öğrenciler adına açıklama yapan 10’ncu sınıf öğrencisi Büşra Altunkaynak ise, okuldan kaynaklı yaşanan sorunlar nedeniyle çeşitli problemler yaşadıklarını söyleyerek, “Okuldan istediğimiz verimi alamadığımız gibi bizler de verimli olamıyoruz. Sabahları çok erken saatte uyandığımızdan dolayı okulda uyku problemi yaşıyoruz. Zaman zaman dersleri dinlerken uyuduğumuz oluyor. Daha iyi bir okulumuz olsa belki bu sıkıntıları yaşamazdık.” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum