Estonya’dan Midyat’a Hoşgörü Ziyareti

Estonya’dan Midyat’a Hoşgörü Ziyareti

Midyat Belediyesi ve Müftülük, Estonya’dan gelen 12 kişilik piskopos heyeti ağırladı.

A+A-
Estonya'dan Midyat’ı ziyarete gelen Hıristiyan din adamları, Belediye Başkan Vekili Mehmet Tevfik Baysal ve İlçe Müftüsü Muhammed Çiçek’e “Hoşgörü Ziyaretinde” bulundu.
 
Estonya’nın başkenti Talin’de faaliyette bulunan Estonya-Türkiye Ticaret, Eğitim ve Kültür Derneği (ESSTÜRK) Başkanı Fatih Güllü’nün organizesinde çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Midyat’a gelen  Estonya Lutheran Heyeti, Belediye Başkan Vekili Mehmet Tevfik Baysal ve İlçe Müftüsü Muhammed Çiçek’i ziyaret etti.
 
Baltık Bölgesi’nin Silikon Vadisi olarak adlandırılan Estonya’nın Lutheran Kiliseleri Başpiskoposu Andres Poeder, beraberinde Asistanı Arho Tuhkru, Batı Estonya Piskoposu Tiit Salumae, Doğu Estonya Piskoposu Peter Kaldur, Güney Estonya Piskoposu Meelis Maikalu ve Estonya Kiliseler Birliği Müdürü Ruudi Leinu ile birlikte Midyat’a geldi.
 
Diyanet-Sen Midyat Temsilcisi Zeyni Bedir’in rehberliğinde Midyat’ın tarihi ve turistik mekânlarını gezen heyet daha sonra Midyat Müftüsü Muhammed Çiçek’i makamında ziyaret etti. 
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Midyat Müftüsü Muhammed Çiçek, “Bizim bugünkü misafirlerimizi sıcak karşılamamız sadece misafirperverlik ile alakalı değildir. Bu davranış hoşgörümüz yıllardan beri devam eden, hayatla içice olan bir davranıştır.. Sadece bir misafir geldiğinde gülelim, sevinelim ile kısıtlı değildir bizim yaşamımız. Bizim anlayışımız ve hayat karakterimiz İslam’ın özüdür. İslam dininin özü zaten barıştır, kaynaşmadır, yakınlaşmadır, sevgidir, sıcaklıktır ve hoşgörüdür” dedi. Heyette yer alanların ilk kez Türkiye’ye geldiğini söyleyen ESSTÜRK Derneği Başkanı Fatih Güllü de, şunları söyledi:
 
“Artık dünya globalleşti ve bir köy halini aldı. Biz her hâlükârda beraber yaşama ve bir birimize saygı duyma durumundayız. Bu ziyaretimiz ile misafirlerimize Türkiye’de farklı din mensupları arasında herhangi bir şekilde bir problemin olmadığını, herkesin kendi inancını yaşayabildiğini ve insanlar arasında birbirlerine karşı çok üst seviyede saygı ve sevginin olduğu gösterdik. Heyette bulunan misafirlerimizin yüzde 99’u ilk defa Türkiye’ye geldiler. Belki bu zamana kadar Türkiye’yle ilgili  birçok olumsuz duyguları vardı. Çok olumsuz şeyler duyuyorlardı, ama bizzat buraya gelerek, dinler arasındaki hoşgörü, dayanışma ve birbirlerine saygı temelli hayatı birebir görme fırsatını buldular.” 
 
Türkiye’ye çok önemli tarihi bir ziyaret gerçekleştirdiklerini vurgulayan Lutheran Kiliseleri Başpiskoposu Andres Poeder ise, “Türkiye’nin değişik coğrafi bölgelerine yaptığımız bu ziyaret, bizim için çok önemli ve tarihidir. Dinler arasındaki barış, İslami kesim ile Hıristiyan kesim arasındaki diyalogun artması bizim için önemlidir. Biz bu diyalogu Estonya’da, İslam’ı kesim ile Hıristiyan kesimi ile yıllardır yapıyoruz. Gerek Esstürk Derneği gerekse de bizim organize ettiğimiz faaliyetlerle bu diyalogu katkı sağlıyoruz. Bu çabalarımızın bir örneğini şimdi Türkiye kısmında sergilemiş olduk. Allaha şükürler olsun, bizim ülkemizde de herhangi bir kesim arasında çatışma yok. Türkiye’ye geldiğimizde ise bu geniş coğrafyada birçok farklı unsurun, farklı kültürlerin nasıl barış içerisinde yaşadığına yakından tanıklık ettik” diye konuştu.
 
Müftülük ziyaretinin ardından Midyat Belediyesi’ne geçen konukları Belediye Başkan Vekili Mehmet Tevfik Baysal, kapıda karşıladı. Misafirleri ile birlikte makam odasına geçen Baysal, burada Midyat ile ilgili bilgiler verdi. Baysal, ziyaretin sonunda heyette bulunanlara Midyat’ın tarihi ve kültürel yapısını anlatan çeşitli tanıtıcı kitap ve CD’ler hediye etti. Daha sonra Baysal, ilçenin tarihi yerlerini gezen misafirlere eşlik etti. İlçenin tarihi dokusuna hayran kalan konuklar, gezi sonrasında Mardin’e hareket etmek üzere ilçeden ayrıldı.
 
LUTHERAN İNANCI
 
Daha çok Almanya’da görülen, Alman tanrıbilimci Martin Luther’in öğretilerini takip eden, diğer Protestanların aksine Hıristiyan geleneklerine bağlı ve kilisede gösterişe önem veren, “Lüteryen” şeklinde de geçen Protestanlık kolu. Türkiye’de sadece bir Lutheran Kilisesi bulunmaktadır.
 
midyat-sizin-medya-1.20131002100635.jpg
 
midyat-sizin-medya-2.20131002100645.jpg
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum