Erdoğan: Terörün panzehiri insan!

Erdoğan: Terörün panzehiri insan!

Hakkari'de yapılan ve 24 askerin şehit olduğu PKK saldırısından sonra Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu yurtdışı gezilerini iptal etti.

A+A-

ANKARA -Hakkari'de yapılan saldırı Ankara'nın gündemini değiştirdi. Başbakan Tayyip Erdoğan Kazakistan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Sırbistan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ABD, Sanayi Bakanı Nihat Ergün İsviçre gezisini iptal etti.

Başbakanlık Merkez Bina’da terör zirvesi toplandı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz şehit haberlerinin gelmesinin ardından Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ile bir toplantı yaptı. Toplantının ardından Bakanlar Başbakanlık Merkez Bina’ya geldi. Başbakan Erdoğan başkanlığında terör zirvesi saat 10.10’da başladı. Yaklaşık 3.5 süren toplantıda Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanı sıra Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan bulundu.

Daha sonra Başbakan Erdoğan saat 13.30'da bir açıklama yaptı. Erdoğan şöyle konuştu: "Aziz milletim. Öncelikle hepimizin başı sağ olsun. Rabbimden Hakkari’nin Çukurca ilçesinde vatan savunması esnasında şehit düşen güvenlik görevlilerimiz için rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Yaralı kardeşlerime acil şifalar diliyorum. Çatışma bölgesi Çukurca’dan son teyit ettiğimiz bilgilere göre 24 Mehmetçiğimizi şehit verdik, 18 askerimiz de yaralı durumda. Şu an itibariyle bölgede uluslararası hukukun ön gördüğü sıcak takip dahil olmak üzere operasyonlar sürüyor. Türkiye’nin düşmanları şunu çok iyi bilmeli: Türkiye Sarıkamış, Çanakkale, Kurtuluş Savaşımız başta olmak üzere şehitlerimizin aziz ruhları üzerinde inşa edilmiş bir ülkedir. Bu ülkenin her karışı şehit kanlarıyla sulanmıştır.

BİR MİLİM ÇEKİLMEDİK ÇEKİLMEYECEĞİZ

Hiçbir saldırıya boyun eğmeyeceğimizi, vatan toprağının tek bir parçasını feda etmeyeceğimizi dostun da düşmanın da çok iyi anlaması ve idrak etmesi gerekir. Bu ülkenin birliğine bütünlüğüne kast edenler karşısında her zaman için bu milleti bulacaktır ve bugüne kadar iktidarıyla milletiyle bir milim dahi geri çekilmedik, çekilmeyeceğiz. Bu ülkenin huzuruna, istikrarına, asil yürüyüşüne kast edenler yine karşısında bu iktidarı bu milleti bulacaktır.

NEFESİMİZ ÜZERLERİNDE OLACAK

Her kim ki teröre açık ve gizli destek veriyorsa, her kim ki terörü kolluyorsa, kim ki teröre müsamaha gösteriyor, terörün kanlı yüzünü örtmek, terör örgütünün saldırılarını görmezden gelmek gibi bir gafletin içinde bulunuyorsa, tamamı bilsinler ki, Türkiye Cumhuriyeti’nin nefesi her daim enselerinde olacaktır.

MAŞA OLDUKLARI ORTAYA ÇIKTI

İki hususu dikkatlerinize sunmak istiyorum. Birincisi son dönemlerdeki terör faaliyetleri terör örgütünün birilerinin maşası olduğunu ortaya koymuştur. Terör örgütü, Türkiye’nin gelişimine kast eden odakların maşası olduğunu bir kez daha göstermiştir. Terör örgütü bu saldırılarla, toplumu tahrik etmek, zihinleri bulundurmak ve milletin hassasiyetini kaşımaktan başka hedefinin olmadığını da ortaya koymuştur. Anne karnındaki bebeği, sokaktaki dört yaşındaki yavruyu katleden, işçileri cami imamlarını öldüren, masum sivilleri öldüren, mühendis katleden, gösterilerde annelerin gençlerin ölmesi için temennide bulunan, kendi mensuplarını infaz eden ve bunu ailelerinden saklayan bir örgütün tahrik ve provokasyondan başka hedefi yoktur olamaz.

SİNİRLERE HAKİM OLUNAMAZSA TERÖR ÖRGÜTÜ AMACINA ULAŞIR

Aziz milletime sesleniyorum. Bu olay karşısında kim ki sinirine hakim olamazsa, bilin ki terör örgütü işte o zaman hedefine ulaşır. Demokrasinin özgürlüklerin insan hak ve hürriyetlerinin terörün panzehirleri olduğunu geçmiş dönemde olduğunu gördük. Bu hain saldırı bizi aydınlık ufuklardan geri bırakmayacaktır. Bir yandan terörle mücadele edeceğiz, bir yandan da terörün istismar zeminini yok edeceğiz. Yılmadan yorulmadan bu uzun soluklu süreci tamama erdireceğiz. İki de bir muhalefetin kalkıp "bu işin sorumlusu iktidardır" derken, ortaya çözüm önerisi koymadan böyle bir yaklaşım sergilemeleri milleti tahrikten başka bir şey değildir.

BARIŞ İFADESİ YAKIŞMIYOR

Bugünkü olan olaylardan sonra, yapılan olayları kınarken, PKK’yı ve ortalarda dolaşanları terör örgütü olarak ilan edemeyenlerin bu sürece olumlu katkısı olamaz. Onların ağzına barış ifadesi de yakışmıyor. Hakkımda çıkarılan internet andıcı yalanını, buyurun yargı açıkladı. O söyledikleri imza tamamen bölücü terör örgütüyle mücadeleye yönelik bir metnin altına konulmuş imzadır. Ama bunu bile çok farklı bir şekilde yorumlamaya kalkıştılar. Kim? Terör örgütüyle kol kola dolaşanlar. Medyayı yine duyarlı olmaya davet ediyorum. Çünkü bugün suçlamak, eleştirmek, hamaset, istismar ve tahrik tohumları ekmek yerine, dik durmak zorundayız. Türkiye’nin büyümesini, huzur, kardeşlik içinde asaletle yükselmesini hiç kimse engelleyemeyecektir." (Radikal)
 (  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.