Emniyet’ten Sürücülere Eğitim Semineri

Emniyet’ten Sürücülere Eğitim Semineri

2013–2014 eğitim-öğretim yılı başlarken Midyat’ta öğrenci servis sahibi ve sürücülerine seminer verildi.

A+A-
Midyat Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro Amirliği tarafından şehir içi minibüs sürücüleri, ticari taksi şoförleri ve öğrenci servis şoförlerine yönelik bir eğitim semineri düzenlendi. Seminere; Trafik Büro Amiri Recai Öz, Şoförler ve Otomobilciler Odası Sekreteri Behçet Ceylan ile sürücüler katıldı.
 
Emniyet Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerde konuşan Midyat Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro Amiri Recai Öz, servis taşımacılığı yapan araçlarda bulunması gereken donanım, şoförlerin servis esnasında uymaları gereken trafik kuralları ve öğrenci servisinin daha kaliteli yapılabilmesi için bilgiler aktarıldı.
 
Sürücülerin trafikte uyması gereken kuralları slâyt gösterisi eşliğinde anlatılığı seminerde Trafik Büro Amiri Recai Öz, “Kazalarda sürücülerin dikkatsizliği sonucu birçok kişinin yaşamını yitirdiği ve sakat kaldığı bilinmektedir. Yollarda azami trafik kurallarına dikkat edilmesi konusunda sürücülerimiz daha duyarlı olmalılar. Kazalarda sürücülerin sıkıcıda olsa emniyet kemerlerini takmaları ve bu konuda diğer sürücüleri de uyarmaları gerekmektedir. Emniyet kemeri hayatımızın sigortasıdır” dedi.
 
“ARAÇ KULLANIRKEN ÇOCUKLARA ÖRNEK OLUN”
 
Okul servis araçlarından taşınanların öğrenci olması nedeniyle daha bir dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Amir Öz, “Geleceğimiz olan çocuklarımızın servis araçları ile güvenli bir şekilde okula gidip gelmelerini sağlanması için bu araçların doğru bir şekilde kullanılması ve trafik kurallarına harfiyen riayet edilmesini gerektirmektedir. Araç kullanırken çocuklara ve gençlere örnek olacak şekilde kullanın. Çocuklar büyüklerinden ne görseler onu örnek alıyorlar. Çocuklar bildiğini değil, gördüğünü uyguluyor. 10 aracın 7'sinde yangın tüpü bulunmuyor, ama hemen hemen bütün araçlarda sopa bulunuyor. Bunun değişmesi lazım. Servis aracının sürücüsü mutlaka iyi bir sürücü olmalı, çocuklarımızın güvenli bir şekilde yolculuk etmesi için gerekli tüm beceri ve bilgiye sahip olmalıdır. Yorgun olmamalıdır” diye konuştu.
 
DENETİMLER SIKLAŞACAK 
 
Denetimlerin sıklaşacağını aktaran Öz, okul servis araçlarının eksikliklerin tamamlanması için 30 Eylül 2013 tarihine kadar süre verildiğini belirterek, şunları söyledi:
 
“Şoförlerin emniyet kemerini mutlaka takması, öğrenci indirip bindirmelerde daha dikkatli davranılması, trafik kurallarının ihlal etmemesi, araç kullanırken cep telefonuyla konuşmaması ve her öğrencinin koltuğunda emniyet kemerinin bulunması gerekiyor. Okul taşıtlarına fazla öğrenci bindirilmemelidir. Yolculuk edecek herkes için mutlaka oturacak yer bulunmalıdır. Bir okul taşıtında araç içi düzeni sağlamak ve araca biniş ve inişlerinde öğrencilere yardımcı olmak üzere ya bir rehber öğretmen ya da bu işle görevli bulundurulmalıdır. Öğrencilerin yetişebileceği camların ve pencerelerin güvenli ve sabit olması gereklidir.”
 
sizin-medya.20130921205957.jpg
 
sizin-medya---recai-oz.jpg
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.