Ekmek israfı uyarısı!

Ekmek israfı uyarısı!

Yılda 1,5 Milyar Liralık Ekmek İsraf Ediliyor

A+A-
Midyat Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kadri Tutak, ‘Emeğini ve Ekmeğini İsraf Etme’ sloganı ile vatandaşları ekmek israfına karşı duyarlı olmaya davet etti. 
 
Ekmek israfının önlenmesine yönelik halkta farkındalık yaratmak istediklerini kaydeden Tutak, “Ekmek israfı yoğunluklu olarak yemekhanelerde, lokantalarda ve otellerde oluyor. Tüketebileceğimiz kadar ekmek alalım. Çünkü tahıl gerçekten çok pahalı bir gıda. Bunu çöpe atmayalım. Açlıktan insanların hayatlarını kaybettiği bir dünyada, İslam dininde de yasaklanan israfın Türkiye’de çok yüksek seviyelere ulaşması üzüntü vericidir. İnsanlar bir taraftan gıda alamadıkları için hayatını kaybedecek, diğer yandan her gün yüzlerce ekmek israf ediliyor. Bu israfın önüne geçilmesi ya da azaltılması için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Bu doğrultuda insanlarımızın bilinçlendirilmesi gerekir” dedi. 
 
“İSRAFIN FATURASI 80 HASTANE”
 
Her sene 1,5 milyara lira değerinde ekmeğin israf edildiğini söyleyen Tutak, Bu para ile 100 yataklı 80 hastane, 500 kilometrelik bölünmüş yol ve 16 derslikli 500 okulun yapılabileceğine dikkat çekti.
 
İsraf edilen her dilim ekmekte dünyadaki aç insanların hakkının bulunduğunu hatırlatan Tutak, “Dünyada gıda israfı ciddi boyutlara ulaşmıştır. Gıda üretiminin üçte biri israf edilmekte. Toplumumuzun her kesiminin sofrasına giren ve nimet kelimesiyle özdeşleştirilerek kutsal kabul edilen ekmeğin israfı; çiftçinin buğdayı yetiştirirken harcadığı emeği, özveriyi, çabayı görebilen herkesi derinden üzmektedir. Ekmek israfı konusunda herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Kurum olarak bizler de üzerimize düşeni yapıyoruz. Bunun dışında Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte okullarda ilkokul çağındaki çocuklarımıza derslerinde genel israfın önüne geçilmesi konusunda bilgi verilmeli. İsrafın önüne geçilebilmesi için bu bilincin küçük yaşlardan itibaren oluşturulması gerekir” ifadelerini kullandı.
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.