Eğitimin Yeni Yüzü: Başarı Etüt Merkezi

Eğitimin Yeni Yüzü: Başarı Etüt Merkezi

Evde Ders Çalışma Ortamı Bulamayan Çocuklar Okulda Etüt Yapıyor...

A+A-

Doğunun kanayan yarası haline gelen eğitim sorununun çözümü adına Midyat Kaymakamlığı tarafından başlatılan proje ile evde ders çalışma ortamı bulunmayan öğrenciler için etüt merkezi açıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yürütülen proje kapsamında kalabalık aile yapısı sebebi ile evlerinde uygun çalışma ortamı bulamayan yoksul ve başarılı öğrencilere hem ders çalışma imkânı sunuyor, hem de isteyen öğrencilere rehberlik hizmeti veriyor.

Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Fahrettin Önen İlkokulu’nda hazırlanan sıcak ortamda gönüllü idareci ve öğretmen gözetiminde hafta içi 18.00–20.00 saatleri arasında 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin ödevlerinin yanı sıra Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler, İngilizce, Fen ve Teknoloji dersleriyle ilgili eğitim veriliyor. 

Açılan etüt merkezinin faaliyetleri hakkında bilgi veren Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, öğrencilerin öğretmenler gözetiminde çalışacaklarını belirterek, “Mardin Valimiz Sayın Ahmet Cengiz’in talimatları doğrultusunda hizmete açtığımız etüt merkezimizde öğrencilerimizin rehber öğretmenler nezaretinde, belli bir program dâhilinde derslerine çalışabilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Fedakâr öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz sayesinde, bu çocuklar akşamları burada bir etüt merkezi şeklinde yararlanacaklar. Aynı zamanda öğretmenlerimiz, burada bir danışmalık hizmeti verecekler” dedi.

ÇOCUKLAR İÇİN BU MERKEZİ AÇTIK

Etüt merkezinin, özellikle evde çalışma ortamı bulamayan öğrenciler için çok önemli bir imkân olduğunu belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Şişman ise, şunları söyledi:
Midyat’taki dört farklı okulda bu uygulamayı başlatacağız. Bu bölgemiz bizim biraz daha yoksul ailelerin olduğu yerler. Akşamları evde sadece bir odada soba yanıyor ve çocuğun ders çalışma ortamı olamayabiliyor. Ama bizler bu çocuktan bizde ödevlerini yapmasını istiyoruz. Bizim öncelikle çocuğun ödevlerini rahatça yapabileceği bir ortamı oluşturmamız gerekiyor. Bu nedenle özellikle kalabalık ailelerin çocukları ile evde ödevleri yapabilecek ve ders çalışabilecek imkânı olamayan çocuklar için bu merkezi hizmete açtık. Çocuklarımız okulda öğrendikleri dersleri tekrar ederek, anlayamadıkları hususları merkezdeki gönüllü öğretmenlerine sormalarını, çözemedikleri sorularda yardım almalarını, çok sayıda soru çözme imkânı bulmalarını ve bu sayede derslerdeki başarılarını artırmalarını istiyoruz. Merkezimiz sadece ders çalışma ortamı olarak hazırlandı.” 

ÖĞRENCİLER MEMNUN

Evde çalışma ortamı bulunmayan çocukların etüt merkezinin açılmasından dolayı duydukları memnuniyetleri ise sözcüklere yansıyor. Evde yeterli ders çalışma imkânı bulamadıkları için büyük bir hevesle akşam okula geldiklerini vurgulayan öğrenciler, “Merkezde hem açıklarımızı kapatıyoruz hem bilmediğimiz şeyleri öğretmenimize soruyoruz. Evde yapamadığımız, kafamıza takılan sorular oluyor, arkadaşlarla tartışarak öğretmenimize sorarak yanıtlarını buluyoruz. Boş vakitlerimizi burada ders çalışarak verimli kullanmış oluyoruz.  Buranın bize bir diğer faydası da derslerimize hazırlık yapmış oluyoruz, günlük ödevlerimizi burada yapıyoruz.  Öğretmenlerimiz bize çok yardımcı oluyor, onlara çok teşekkür ediyoruz” diyerek duygularını dile getirdiler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.