Eğitimde İki Dev Proje Hayata Geçiyor

Eğitimde İki Dev Proje Hayata Geçiyor

“Midyat’ta Eğitimin Kalitesini Artırma Projesi”

A+A-
Midyat Milli Eğitim Müdürlüğü’nce eğitimde kalite ve verimliği arttırmak amacıyla hazırlanan “Hayat Rehberim Öğretmenim” ve “Çocuğum Gururumdur” adlı projeler okulların açılmasıyla uygulamaya konulacak. Midyat Milli Eğitim Müdürü İbrahim Şişman, eğitimde kalite ve verimliliği artırmak amacıyla, ilk ve orta öğrenimi kapsayacak şekilde iki projenin hazırlandığını söyledi. 
 
Öğrenciler ve öğretmenlerin sadece okul ortamında değil, okul dışında da diyalog ve iletişim içerisinde olmalarını sağlayacak olan “Hayat Rehberim Öğretmenim” projesi ile öğrencilerin sosyal, kültürel, sportif ve akademik başarılarını teşvik eden ve ebeveynlerin de bu başarıya ortak edilmesini sağlayan “Çocuğum Gururumdur” projesinin hazırlıkları tamamlandı.
 
2013–2014 eğitim-öğretim döneminde Merkez dâhil tüm köylerde uygulanmak üzere hazırlanan projeler okulların açılmasıyla uygulamaya konulacak.
 
Proje hakkında bilgi veren İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Şişman, temel amacın Midyat’taki eğitim kalitesini artırmak olduğunu söyleyerek, eğitimde kalite ve verimliliğin arttırılması için herkesin üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini ifade etti. 
 
Şişman, öğrenciler ile öğretmenlerin sadece okulda değil okul dışındaki zamanlarda da diyalog ve iletişim içerisinde olmalarını sağlayacak olan “Hayat Rehberim Öğretmenim” isimli projenin amacının öğrencilere akademik danışmanlığın yanı sıra tüm ilgi ve yetenekleri doğrultusunda rehberlik etmeyi hedeflediklerini ifade etti.
 
“EĞİTİMİN NİTELİĞİ BAŞARIYI ARTTIRACAK”
 
Öğretmenlerin öğrencilerine hem okul içinde hem de diğer zamanlarda rehberlik etmesinin başarıda verimi arttıracağına inandığını kaydeden Şişman, projenin önemini şu sözlerle değerlendirdi:
 
“Eğitimin niteliğini geliştirmek ve öğrenci başarısını artırmak için çocuklarınıza yol gösterici, yardım edici, ilgi, istek ve becerilerinin gelişmesine hep birlikte katkıda bulunmalıyız. İdareci ve öğretmen arkadaşlarımızla, velilerimizle öğrencileri hayata hazırlamak, öğrencilerin başarılarını en üst seviyeye çıkarmak, güven duygusu kazandırmak, onları sosyal hayatta değerli kılmak ve doğru karar verebilme yeteneği kazandırmak istiyoruz. Projenin uygulanmasıyla, öğrenci ile öğretmen arasında resmi ilişki yerine, öğrencisi ile diyalog kurabilen, öğrenci ile odaklaşabilen, ona rehberlik eden, eleştiren değil yol gösteren, öğrenci ile koordineli, bilgi vermekten çok bilgiyi paylaşan, bilgiyi sınıf içerisinde değil dış ortamlarda da arayan, bilim ve teknolojideki değişimleri takip eden, öğrencileri araştırmaya iten, öğrencinin her türlü ihtiyacını bilen, başarısızlığı yargılayan değil, nedenini araştırıcı bir öğretmen profili ortaya koymak istiyoruz. Bunu gerçekleştirdiğimiz zaman öğrenci artık derslerde sıkılmayacak, düşüncelerini sınıf ortamında rahatça ifade edebilecek, araştırma ve incelemeye yönelecektir.”
 
“ÇOCUKLARA ÖDÜLLERİNİ ANNE VE BABASI VERECEK”
 
Geleceğimiz olan çocuklarımızın başarısı bizim ve ebeveynlerin başarısı olacağından el birliği ile çocuklarımıza sahip çıkmalıyız” diyen Müdür Şişman, “Çocuğum Gururumdur” adlı proje ile ilgili şu bilgileri verdi: 
 
“Toplumumuzda her bireyin ilgi, istidat ve yetenekleri bakımından farklı olduğu yeterince anlaşılamadığından hem velilerimizin hem de öğrencilerimizin ilerdeki yaşantılarında olumsuz etkiler ortaya çıkabiliyor. Oysa her birey farklıdır ve her birey kendi özelinde başarılı ve yetenekli olduğu alanlar vardır. Önemli olan bunu fark etmektir ve öğrenciyi bu yönde eğitmektir. Bu projemizle de her bireyin farklı ve değerli olduğunu ebeveynlere ve toplumun bütün katmalarına kavratmak istiyoruz. Ayrıca çeşitli nedenlerle ödül alan öğrencilerimize ödüllerini anne ve babasına verdirerek, aile içindeki sıcak ortama da katkıda bulunmak istiyoruz. Başarısı ya da örnek davranışından dolayı ödüllendirilen çocuğun veliler tarafından daha fazla motive edilecektir.”
 
 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum