Eğitimcilere Fedakarlık Ödülü Verildi

Eğitimcilere Fedakarlık Ödülü Verildi

Midyat Kaymakamlığı’nın başarıyı teşvik etmek için bu yıl hayata geçirdiği ‘Yılın Öğretmenleri Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.

A+A-

Midyat Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün başarıyı teşvik etmek için bu yıl hayata geçirdiği ‘Yılın Öğretmenleri Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.

Görev yaptıkları okullarda eğitim çalışmalarına yaptıkları katkı, eğitim hizmetindeki fedakarlıkları ve duyarlılıkları ile öne çıkan öğretmenler Midyat Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Yılın Öğretmenleri’ olmaya hak kazandılar. 

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, 2013-2014 eğitim öğretim yılında gösterdikleri performansla ön plana çıkan kent merkezi ve köylerde görev yapan 167 öğretmeni takdir belgesi ile ödüllendirdi. 

Kocatepe Ortaokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen belge dağıtım  töreninde konuşan Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, başarılı projeler üreten, öğrencilerle ve aileleriyle ilişkilerini güçlü tutan öğretmenleri ödüllendirdiklerini söyledi.

‘EĞİTİM BİZİM NAMUSUMUZDUR’

Bingöl, “Geldiğim günden beri eğitimin en önemli unsur ve değer olduğunu, hatta radikal bir söylemle bizim namusumuz olduğunu dile getirmiştik. Bu  arkadaşlar içi boş bir laf değildir. İnanarak söylediğimiz ve halen böyle düşündüğümüz bir konu. Bir toplumda eğitimi, akıl yürütmeyi, değer yargılarımızı çekip alırsanız o toplumun hiçbir anlamı kalmaz. Ben öğrencilerin, insanların eğitimli olmaları dışında başka bir düşüncenin o öğrencilere aşılanması gerektiğini düşünmüyorum. İnsanları eğitirsiniz, insanların ne düşündüğüne ve nasıl yaşadığına insanların kendi kendine karar vermesini sağlarısınız. Bu anlamda bizler de hayati öneme sahip olduğunu düşündüğümüz eğitim konusunda en önemli detaylar olarak ta siz değerli öğretmenleri görüyoruz. Bizler ne kadar plan, politika, program geliştirirsek geliştirelim bunları sahada sizler uygulamazsanız bizim söylediklerimiz havada kalır.” dedi. 

EĞİTİMDE MARKA ŞEHİR OLMALIYIZ

Bingöl, öğretmenlerden beklentilerinin çok yüksek olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: 
Eğitimde Midyat’ta bulunduğum konumu kabul etmeyeceğimizi ilk size başta söylemiştik. Eğer Midyat’ta zamanında Midyat’ın değerli insanları bir marka şehir bırakmışlarsa, sanatıyla, yapısıyla, değer yargılarıyla sizlerinde bir marka eğitim bırakmalısınız. Bizim sizden beklentimiz budur. Eğitim de hedeflerimize ulaşabildik mi? Halen ulaşamadık. Ben eğer Mardin’e atanan bir kamu görevlisinin ‘Midyat’taki eğitim diğer ilçelerden daha iyi ve ben bunun için Midyat’a gitmek istiyorum’ demediği müddetçe ben kendimi başarılı saymam. Benim hedefim budur.  Bu hedefe ulaşmamızda bize destek olacak sizlersiniz. İnşallah önümüzdeki dönemde bizim tek rakibimiz kendimiz olacağız. Yeni hedefler önümüze koymalıyız ve bu hedeflerimize ulaşmak için çalışmalıyız. Sizlerin bu konuda ki fedakarlığınızı önemsiyorum.”

‘KALİTENİZİ TESCİLEMİŞSİNİZ’

Kaymakam Bingöl, “Bizler söylemlerimizle, tavrımızla, davranışımızla, eğitimdeki sorunların büyük çoğunluğunun bizden kaynaklandığını her ortamda dile getirdik. Her zaman bir özel okul ile kamu okulu kıyaslaması yapılır. Siz öğretmenlerin belli bir sınav maratonunu geçerek, kalitenizi tescilleyerek, geldiğiniz, katıldığınız eğitim ordusunda eğer bir başarısızlık varsa, sizinle kıyasladığımız özel okullara göre burada tabi politik bir en azından kendi adıma, kendi açımdan daha farklı bir yönetim tarzının eksik olduğunu düşünüyorum kendi ilçem için. Bu konuda eksiklikler varsa bunun sorumluluğu kesinlikle biz üstleniyoruz. Çünkü sizin birikiminizden, zekanızdan, hassasiyetlerinizden bizim en ufak bir şüphemiz yok. Yeter ki sizin yolunuz açılsın. Size çok fazla bir şey vermeye gerek yok aslında. Bir güler yüz, samimi bir davranış sizlerin neler yapabileceğinizi bize bu eğitim öğretim yılında göstermiş oldunuz.” diye konuştu.  

EĞİTİM KAMPÜSÜ YAPILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Midyat’ta yapılması planlanan “Kampüs Okullar” projesi için ihale aşamasına geldiklerini söyleyen Bingöl, “Teknolojik ve fiziki  alt yapı konusunda gelecekle ilgili çok umutlu şeyler söyleme fırsatı bana düştü bu ilçede. Bir eğitim kampusu Türkiye’de belki de ilk örneklerden birisi de Midyat’taki olacaktır. Zannedersem Ağustos ayında ihalesine çıkılacak. İlçemiz için hayırlı olsun. Eğitimde fiziki olarak altyapıyı Midyat 1–2 sene içinde bir bahane olmaktan çıkaracağız. Geriye tabiî ki siz değerli öğretmenlerimizin artık marka şehirde bir marka eğitim oluşturmasına kalıyor. Bu konuda benim hiçbir tereddüdüm yok” ifadelerini kullandı. 

Törene, Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Milli Eğitim Müdürü İbrahim Şişman, Jandarma Komutanı Binbaşı İlhan İnce, Milli Eğitim Şube Müdürleri Abdulkadir Altay, Abdurrahim Demir, okul müdürleri, ve öğretmenler katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.