Eğitim-Sen’den Kadınlar Günü Açıklaması

Eğitim-Sen’den Kadınlar Günü Açıklaması

Eğitim-Sen’li Kadınlardan '8 Mart Resmi Tatil Olsun' Önerisi…

A+A-

Midyat’ta, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Temsilciliği üyesi bir grup, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle basın açıklaması düzenledi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Eğitim-Sen Midyat Temsilciği’ne bağlı bir grup sendika üyesi kadın ve erkek Barış ve Kardeşlik Parkı önünde toplandı.

Kadınlar ellerinde “Tüm Dünya emekçi kadınlarını kendi renkleri ve kendi dilleriyle selamlıyoruz” pankartı taşıdı. Grup, ‘Yaşasın 8 Mart’, ‘Erkek vuruyor Devlet koruyor’ ve Kürtçe 'Be jın jiyan nabe’ sloganları attı.

“8 MART RESMİ TATİL OLSUN”

Grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Midyat Kadın Kolları Sekreteri Zeynep Bülbül, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün resmi tatil ilan edilmesini istedi.

Bülbül, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün 21 ülkede ‘resmi tatil’ olarak ilan edildiğini hatırlatarak, Türkiye’de de bu uygulamanın yapılması için meclisteki kadın milletvekillerine çağrıda bulundu.

Bülbül, bugün aralarında Çin, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Moldova ve Kırgızistan’ın da bulunduğu 21 ülkede ‘8 Mart’ ülkenin genel tatil günlerinden biri olarak kabul edildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu topraklarda yaşayan kadınlar olarak biz de sözümüzü söylemek, taleplerimizi haykırmak, dayanışmamızı örmek için 8 Mart‘ın resmi tatil ilan edilmesini istiyoruz. TBMM‘de bulunan tüm kadın milletvekillerinin 8 Mart’ın resmi tatil olması için ortak kanun teklifi sunup, bu konuyu hep birlikte kadın dayanışması içinde savunmalarını bekliyoruz”

Bülbül, “Ekonomik, siyasal ve sosyal kuşatılmışlığın kırıldığı, umut ve güven dolu onurlu bir gelecek, hak ve olanak eşitliğinin olduğu, çoğulcu, özgür ve sosyal adalet temelli bir dünya istiyoruz. Bizler farklı görüşlerin zenginlik olduğuna, kadınların dayanışmasının ve ortak bir mücadele yürütmesinin bir temenniden öte zorunluluk olduğuna inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Basın açıklaması yapan grup, daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı.

 

sizin-medya-4.20130308175548.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum