Eğitim-Sen’den çok vahim iddia !

Eğitim-Sen’den çok vahim iddia !

Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği tarafından bugün akşam saatlerinde 26-27 Kasım’da yapılacak TEOG sınavı ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.

A+A-

Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği tarafından bugün akşam saatlerinde 26-27 Kasım’da yapılacak TEOG sınavı ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Uygulaması kapsamında gerçekleştirilecek olan 2014-2015 öğretim yılı 8. sınıf öğrencileri birinci dönem ortak sınavının yapılmasına sadece 1 gün kala Eğitim-Sen Midyat Temsilcililiği çok vahim bir iddiayı gündeme getirdi.

Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği, TEOG kapsamında 8. sınıf öğrencilerinin gireceği merkezi ortak sınavlara 'başarı durumu düşük öğrencilerin sınava girmemeleri için her hangi bir yönlendirmenin olması durumunda' bu olayın peşini bırakmayacaklarını vurguladı.

Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“26-27 Kasım 2014 tarihlerinde yapılacak olan TEOG sınavıyla ilgili aldığımız bazı duyumlara göre; bazı okul idarecileri aralarında konuşarak ‘okullarının başarı oranının düşük olmasını başarı düzeyi düşük olan öğrencilere bağlayarak, bu öğrencilerin sınava girmemeleri durumunda okul başarı oranının yükseleceğini ve başarı düzeyi düşük öğrencilerin sınava girmemeleri için yönlendirilmeleri gerektiğini’ düşünmektedirler. Okul idarecilerinin koltuk sevdalarını öğrencinin geleceğinin önüne koyması kabul edilecek bir durum değildir. Bu şekilde düşünen idareciler ve koltuk sevdalıları sakın bunu unutmasınlar; biz Eğitim-Sen olarak eğitim emekçileri arkadaşların, velilerimizin ve öğrencilerimizin bu emeklerini sizin ihtiraslarınıza heba etmeyeceğimizi belirtip, öğrencilerin sınava girmemeleri için her hangi bir yönlendirmenin olması durumunda bu olayın peşini bırakmayacağımızı, takipçisi olacağımızı dile getiriyoruz. Bu konuda öğrenci velilerinden talebimiz sınavın yapılacağı tarihlerde öğrencilerinin sınava girip girmedikleriyle ilgili gerekli takibi yapmaları, sınava girmeyen öğrencilerin sınava girmemelerinde bir ihmalkârlığı söz konusu ise velilerin bu konuda kamuoyunu bilgilendirmeleridir. Midyat MEM’deki yetkililerin okul müdürleriyle yaptıkları toplantıda bu tür görüşlerin dile gelmesi ve bu görüşü dile getirenlerle ilgili Midyat Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu konuda sessiz kalması, oradaki yetkililerin de öğrenciyi değil koltuğunu sağlamlaştırmanın derdinde olduğu bize düşündürmektedir. Buradan Midyat MEM’deki yetkililere de sesleniyoruz. Aldığımız bu duyumla ilgili sizin de gerekli olan hassasiyeti göstermenizi bekliyor, aksi takdirde herhangi bir olumsuz durumun yaşanması halinde, bu olaya sizde ihmal ettiğiniz için ortak olursunuz.”

Açıklamada ayrıca, okullarda herhangi bir olumsuzluğun yaşanmamsı ve sınava girecek öğrencilerin, gürültü kirliliğinden uzak, sessiz ve huzurlu bir ortamda sınava girmelerinin sağlanabilmesi için yetkililerden hassasiyet beklediklerine dikkat çekerek, “Midyat MEM ve okul idarecilerinin sınav günü öğrencilerin ve görevli olan öğretmen arkadaşların olumsuzluklar yaşamaması, öğrencilerin sınav esnasında olumsuz etkilenmemeleri için yetkililerin okulların ortamı ile sınıfların ısı, ışık ve benzeri eksikliklerinin sınavdan önce mutlaka gidermeleri gerekmektedir, çünkü bu tür uyarıcılar sınavda öğrencilerin dikkatini dağıtmakta ve öğrencilerin sınavdaki konsantrasyonunu bozmaktadır. Tüm okul idarecilerden bu konuda gerekli olan hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz. Sınava girecek tüm öğrencilere şimdiden başarılar, sınavda görevli olan eğitim emekçilerine kolaylıklar diliyoruz.” denildi.

Açıklamanın sonunda, ortak sınavlar için tüm öğretmenlerin göreve çağrılmasının öğretmenleri mağdur ettiği ileri sürülerek, şöyle devam edildi:

“Sınavda öğretmen görevlendirmeleri şeffaf yapılmalı, yetkililer sınavda görevli olmayan öğretmenleri de sınavdan önce okula gelmelerini zorunlu kılarak mağdur edeceklerdir. Bu uygulama gözden geçirilerek öğretmen arkadaşların mağduriyeti giderilmelidir. Sınav ne öğrenciler ne de öğretmenler için bir işkence haline getirilmemelidir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum