Eğitim-Sen’den çok sert açıklama !

Eğitim-Sen’den çok sert açıklama !

Midyat Milli Eğitim Müdürlüğü görevini vekaleten devralan Abdulkadir Altay’ın sendikadaki yöneticilik görevine devam etmesine Eğitim-Sen tepki gösterdi.

A+A-

Midyat Milli Eğitim Müdürlüğü görevini vekaleten devralan Abdulkadir Altay’ın Eğitim Bir-Sen'deki yöneticilik görevine devam etmesine Eğitim-Sen Temsilciliği tepki gösterdi. 

Memur-Sen Konfederasyonu'na bağlı Eğitim Bir-Sen’de yönetici olan Abdulkadir Altay’ın, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne vekaleten atanması, ancak sendikacılığı bırakmaması tartışma yarattı. Midyat’ta yaşanan bu olay, sendikalar arasında gerginliğe neden oldu. 

Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada, tarafsız yönetici sözünün sadece sıfat tamlaması olmadığı, üst düzey bürokratların sendikal faaliyetlerde bulunamayacakları ileri sürülerek, “Midyat İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Şişman’ın Mardin Milli Eğitim Müdürlüğüne atanmasından sonra  yerine Eğitim Bir-Sen Başkanı ve Şube Müdürü Abdulkadir Altay vekalet etmeye başlamıştır. Kendisinin Eğitim Bir-Sen yöneticisi olması ve Milli Eğitim Müdürüyken sendikasının örgütlenme gezilerine katılması ve sendikaya üye olan öğretmenlerin okullara formlarının gönderilmesinde kendi ismi ile üst yazı göndermesi ve yetmiyormuş gibi okul müdürlerine ‘rica ediyorum’ demesi ayrı bir faciadır.” denildi. 

“YÖNETİCİNİN SENDİKAYA ÜYE OLMASI YASAL DEĞİL”

Abdulkadir Altay’ın Milli Eğitim Müdürü olarak, 4688 sayılı Memur Sendikaları Kanunu'na göre sendika yöneticiliği bir yana sendikaya üye olmasının bile yasal olmadığı vurgulanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Sayın Altay’ın, Milli Eğitim Müdürü olarak 4688 sayılı Memur Sendikaları Kanununa göre sendika yöneticisi değil sendikaya üye olması bile yasal değildir. Bu hukuksal gerçeklik göz önünde iken bürokratlar hizmet ettikleri makamlarda kişi ve kurumlara eşit mesafede olmalıdır. Hukuksal anlamda hiçbir kişi ya da kuruma ayrıcalık gösteremezler. Milli Eğitim Müdürünün herhangi bir sendikanın örgütlenme gezisine katılması, öğretmenleri etkilemeye çalışması ve sendika örgütlenmesini kendi ismiyle üst yazı ile okullara göndermesi bir facia olmakla beraber kabul edilemez bir tavırdır. Bu kişi sendikal faaliyetlere katılmak istiyorsa bulunduğu makamdan istifa etmelidir. Demokratik gelenekler ve demokrasi kültürümüz bunu gerektirir. Bu kavramlardan uzak olanlar, bu kavramları içselleştiremeyenler hiç bir şey olmamış gibi yapmaya devam edebilirler. Fakat bilmelidirler ki kamuoyunda hem kendilerini hem de bulundukları makamı tartışmalı hale getirirler.” 

“ETİK SÖZLEŞMEYE İMZA ATMIŞ” 

Eğitim ve öğretimin ayrılmaz parçalarından biri tarafsızlık ilkesidir. Öğretmenler ülkenin her yerinde görev yapar, her kültüre ve anlayışa saygı gösterir, her öğrenciye eşit uzaklıktadır. Öğretmenin sahip olduğu dünya görüşü ayrımcılığı değil eşitlikçiliği güvence altına alır. Sendikal faaliyetlere katılan, örgütlenme çalışmasında bulunan Milli Eğitim Müdürünün tarafsız olduğu düşünülebilir mi? Üyesi olduğu sendikaya üye yapmaya çalışan bir Milli Eğitim Müdürü kurumuna gelen öğretmenlere eşit mesafede olabilir mi? İlçe Milli Eğitim Müdür vekili olan Sayın Altay, tüm Milli Eğitim personeli gibi etik sözleşmesine imza atmıştır. Bu sözleşme de farklı sosyal ve kültürel gruplara aynı oranda yaklaşma, yargılamadan kabul etme vardır. Bu sözleşmede zor durumlarda bile etik davranışlar sergileme kültürü vardır, bu sözleşme de etik olmayan davranışlarla mücadele etme kültürü vardır, bu sözleşmede tercihlerde etik kuralları ön plana çıkarma kültürü vardır. 

“TARAFSIZ BİR EĞİTİM EMEKÇİSİ ATANMALI” 

Bu sözleşmeyi imzalayarak kabul ettiğini belirten kişi belirli bir sendikanın örgütlenme çalışmasına katılabilir mi?, Belirli bir sendikanın ilçe gezilerine katılıp öğretmenleri oraya toplayıp etkilemeye, üye yapmaya çalışabilir mi?, Örgütlenme çalışmaları bittikten sonra hiç bir şey olmamış gibi müdürlük koltuğuna oturabilir mi?, Böyle davranan birinin samimi olduğuna eğitimciler inanabilir mi?, Okullara kendi ismi ile üst yazı şeklinde üyelik formu göndermesi hangi iş etiğine uyar?, Katıldığı toplantıları yayınlayan, gazetelere gönderip haber yaptıran kişinin istifa etmesi erdemli bir davranış olur mu?, Bizler Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak Sayın Altay’ın  yürüttüğü görevinden istifasını bekliyor olabilecek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü atamasında da tarafsız bir eğitim emekçinin atanmasını bekliyoruz.” ifadesiyle sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
17 Yorum