Eğitim İş: Nöbet Eylemi Devam Edecek

Eğitim İş: Nöbet Eylemi Devam Edecek

Eğitim-İş Midyat Temsilciliği, nöbet eyleminin devam edeceğini belirtti.

A+A-

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) Midyat Temsilciliği, okullarda nöbet sistemi uygulayan öğretmenlerin, bu görevleri karşılığında ek ücret almamalarına tepki gösterdi.

Eğitim-İş Midyat Temsilcisi Ercan Çelik, konuyla ilgili sendika binasında bir açıklama yaptı.

Nöbet eylemine devam edeceklerini belirten Başkan Çelik, Şubat 2012’de başlattıkları öğretmenlerin nöbet tutmama eylemine diğer sendikaların da destek verdiğini belirterek, “Farklı eylem türleri önerseler de nöbetin angarya görülmesi ve ücretlendirilmesinin istenmesi, eylem çağrımızın karşılık bulduğunu göstermektedir ve sevindirici bir gelişmedir. Nöbet tutmama eylemine daha güçlü ve etkili bir katılımı sağlama, eğitim emekçilerinin haklı taleplerinde birlikte hareket edilebileceğini göstermek bakımından çok önemlidir. Eylemde ortaklığın sağlanmasını çok önemsiyor ve katkı veren tüm örgütlere teşekkür ediyoruz. Bu bağlamda Eğitim-İş, ‘Hak verilmez, alınır’ ilkesini kendisine şiar edinerek öncü ve önder olmaya devam edecektir. Bu haklı, meşru ve demokratik eylemimize sendikalı sendikasız tüm öğretmenlerimizi destek vermeye çağırıyoruz.” dedi. 

“YASADA NÖBETTEN BAHSEDİLMİYOR”

Sendikal faaliyet kapsamında nöbet tutmama eylemine devam edeceklerinin altını çizen Çelik, açıklamasında şunları kaydetti:

“Nöbet görevi yasal dayanaktan yoksundur. Eğitim-İş; üyelerinin ve işkolu çalışanlarının mevcut hak ve çıkarlarını korumak ve yeni haklar kazanmak bilinciyle, okullarda öğretmenler tarafından yerine getirilen nöbet görevini 2012 yılının Şubat ayında gündeme taşımış olup bu kapsamda o tarihten bu güne kadar bir dizi eylem gerçekleştirmiştir. 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun öğretmenlik mesleğini tanımlayan 43. Maddesi’nde ‘Öğretmenlik, devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir’ denilerek mesleğin kapsamının ‘eğitim, öğretim ve eğitim yönetimi’ olarak belirlenmesine karşın, ilgili yasada bir güvenlik görevi olan nöbet görevinden bahsedilmemiştir. Temel yasalarda olmayan nöbet görevinin ancak bir alt hukuki normu olan yönetmelikler ile zorunlu kılınmaya çalışılması hukuk biliminin ruhuna aykırıdır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum