Eğitim Bir-Sen’den ‘Sınav Ücreti’ Açıklaması

Eğitim Bir-Sen’den ‘Sınav Ücreti’ Açıklaması

Eğitim Bir-Sen Temsilciliği, ‘Borcum borç ne öderim ne inkar ederim diyen hükümete çağrımızdır’ başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

A+A-

Eğitim Bir-Sen Temsilciliği, ‘Borcum borç ne öderim ne inkar ederim diyen hükümete çağrımızdır’ başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Seçim öncesi vaatlerini üç ay içinde yerine getirmek için çaba sarf eden hükümetin eğitim çalışanının alnının terinin gereğini yerine getirmemesi ne ile açıklanabilir. Eğitim çalışanının alın terinin hiçe sayılması, emeğinin karşılıksız bırakılmış olması, ‘İşçinin ücretini alnının teri kurumadan veriniz’ ilkesiyle bağdaşmamaktadır.” denildi.

Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Hüseyin Yücel ile Yönetim Kurulu Üyeleri Tekin Taş, Mehmet Aslan, İzzettin Cemiloğlu ve Ahmet Aygün tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sınav görev ücretleri konusundaki adaletsizliği ortadan kaldıran toplu sözleşme kazanımı ortadayken, Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim Ortaokul Sınavları ve Bilim Sanat Merkezleri Öğrenci Seçme Sınavlarında görev alan kurye, hizmetli, şoför, şef, yürütme komisyonu, salon başkanı ve gözetmen dahil tüm eğitim çalışanlarının alın teri kurumuş, hak ettikleri ücretler 4,5 ay geçmesine rağmen hala ödenmemiştir. Gelinen noktada, önümüzdeki tarihlerde yapılacak sınavlara ilişkin ücretlerin de aynı akıbete uğrama ihtimali yüksektir. Eğitim çalışanları söz konusu sınavlarda görev alıp almama konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Gereği yerine getirilmemiş, ihmal edilmiş, bu hak savsaklanarak Eğitim çalışanlarının emeği görmezden gelinmiş, bu konuda tüm girişimlerimize rağmen tatmin edici hiçbir açıklama yapılmamış, bürokratik makamlar sorumluluk üstlenmemiştir. 

Sözde, döner sermaye bütçesinde yeterli para bulunmadığı gerekçesiyle ödeme yapılmadığı ileri sürülse de, bazı illerde, ilçelerde ödemenin yapılmış olması, devlet içindeki keyfi tutumu da bir şekilde ortaya çıkarmıştır. Toplu sözleşme hükmüne imza atarken göz önüne alınması gereken döner sermaye bütçesi bugün bahane edilerek kaynağı olmayan bir mali taahhüdü imzalamış bulunmak, en hafif ifadeyle, devlet ciddiyeti boyutuyla açıklaması mümkün olmayan vahim bir durumdur. Bakanlığın sınav takvimi ve bunun mali yükü toplu sözleşme sürecinde biliniyor olmasına rağmen sözde bu kaynaksız taahhüdün ödenememesinin gerekçesi kamuoyuna tam olarak izah edilememiş, hiçbir yetkili de sorumluluk üstlenmemiştir.

Seçim öncesi vaatlerini üç ay içinde yerine getirmek için çaba sarf eden hükümetin eğitim çalışanının alnının terinin gereğini yerine getirmemesi ne ile açıklanabilir. Bürokrasinin labirentlerinde kaybolan ve halen bir çözüm ışığı görünmeyen bu kazanımımızın gereğinin yapılmaması, bürokratların işi savsaklaması, çözüm iradesi yerine sorumluluktan kaçınması siyasi iradeyi zımnen de olsa çalışanın gözünde küçük düşürme çabasıdır. Eğitim çalışanının alın terinin hiçe sayılması, emeğinin karşılıksız bırakılmış olması, ‘İşçinin ücretini alnının teri kurumadan veriniz’ ilkesiyle bağdaşmamaktadır. 

Kamu idaresinden haklı olarak beklentimiz, emekle ve mücadeleyle elde ettiğimiz kazanımları heba edecek, kadük bırakacak davranışlardan kaçınmaları, işgüzarlık yaparak, yorum ve teviller getirerek emeği buharlaştırmak yerine emekçilerin haklarının karşılığının bir an önce ödenmesine yönelik gayret sarf etmeleridir. Bütün bu sorunlarla ilgili genel merkez nezdinde gerekli girişimler ve görüşmeler yapılmaktadır. Midyat Eğitimciler Birliği Sendikası Temsilciliği olarak bundan sonraki süreçte eğitim çalışanlarının emeğinin karşılığı olan tüm kazanımlarımızın sonuna kadar takipçisi olacağımızın, sınav görevlerini boykot etmek dahil sendikal zeminde gerekli tüm adımları atacağımızın bilinmesini istiyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum