Dünyadaki Süryaniler Paskalya Bayramı için Midyat’a geldi

Mardin'in Midyat ilçesindeki Süryaniler, Hıristiyanların en büyük dini bayramları olan ve Hz. İsa’nın dirilişini simgeleyen (Kyomto) Paskalya Bayramı’nı coşkuyla kutluyor.

Mardin'in Midyat ilçesindeki Süryaniler, Hıristiyanların en büyük dini bayramları olan ve Hz. İsa’nın dirilişini simgeleyen (Kyomto) Paskalya Bayramı’nı coşkuyla kutluyor. 1970'li yıllarda Avrupa ülkelerine göç eden ve uzun yıllardır Almanya, İsveç, İsviçre, Fransa, Hollanda ve Belçika ülkelerinde yaşayan yaklaşık 3 bin Süryani de, Paskalya bayramını anavatanlarında kutlamak için Midyat'a akın ettiler.

Farklı inançların ve dillerin bir arada barış içinde yaşadığı tarihi Midyat'ta, Süryanilerin en büyük bayramı olarak kabul edilen Paskalya Bayramı düzenlenen ayinlerle kutlandı. Kökenleri Mezopotamya bölgesi, anadilleri dünyanın en eski dillerinden olan Süryaniler, Hz. İsa’nın mezardan dirilişini simgeleyen Süryanice Kyomto (Paskalya) bayramını, Midyat'ta düzenlenen dini törenlerle kutlamaya başladılar.

Süryaniler bu bayramı kutlamadan önce 50 gün boyunca içinde hayvansal gıda bulunan yemeklerden sakınmak yoluyla oruç tuttular. Süryanilerin paskalya kutlamaları, tarihi Mor Şarbel Kilisesi'nde Turabdin ve Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş'ın yönettiği ayinle başladı.

Sabahın erken saatlerinde ailece kiliseye gelen Süryaniler, çocukları ile birlikte kilise dua etti. Ayine Midyat'ın yanı sıra Avrupa'dan gelen çok sayıda Süryani katıldı.

Ayin süresince erkek ve kız ilahi koroları ilahiler okuyarak ayine renk kattı. Ayinin ardından çocuklar, kilisenin içinde kadınların zılgıtları eşliğinde ellerindeki mumlarla tur attılar.

Ayinin ardından kilise bahçesinde toplanan Süryaniler, birbirlerinin bayramını kutladı. Kilisenin çıkışında cemaate 'Yeni Yaşamın ve Dirilişin Simgesi' olan boyalı yumurtalar dağıtıldı. İkram edilen yumurtaları alan Süryaniler, binlerce yıldır geleneksel olarak yaptıkları gibi yine yumurtalarını tokuşturup bayramlarını renklendirdiler.

Yaklaşık 3 saat devam eden ayinin ardından kilisenin misafir konuk odasına geçen Metropolit Samuel Aktaş, Papaz İshak Ergün ve Midyat Kiliseleri Vakfı Başkanı Yusuf Türker, burada bayramlaşmaya gelen misafirlerin tebriklerini kabul etti. Yurtiçi ve yurt dışından çok sayıda Süryani'nin de katılığı Paskalya Bayram üç gün devam edecek.

06 Mayıs 2024 Pazartesi 12:03

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar