Dünya Çevre Günü Midya’ta Kutlanacak

Dünya Çevre Günü Midya’ta Kutlanacak

Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Midyat’ta bir dizi etkinlik yapılacak...

A+A-

Midyat’ta uzun yıllardan bu yana faaliyet gösteren Haşimoğlu Geri Dönüşüm Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı ve MİGİAD Derneği Başkanı Zeki Çiçek, Midyatlıları çevre duyarlılığı ve bilincini arttırmak amacıyla 6 Haziran Cuma günü yapılacak olan çevre yürüyüşü ve etkinliklerine katılmaya davet etti. 

Dünya Çevre Günü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın pilot bölge uygulaması kapsamında bu yıl ikinci kez Midyat’ta kutlanacak. Haşimoğlu Geri Dönüşüm Ltd. Şti.’nin, Mardin Valiliği, Midyat Kaymakamlığı ve Midyat Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştireceği Dünya Çevre Günü, bir dizi etkinlikle büyük bir coşkuyla kutlanacak. Çevre bilincini geliştirmek, çevre duyarlılığı için farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında ilk olarak 6 Haziran günü saat 16.30'da Kuyumcular Çarşısı Dörtyol Meydanı'nda başlayacak. Daha sonra etkinlikler kapsamında Devlet Konukevine kadar öğrenciler ve halk yürüyüş yapacak ve katı atık toplayacak.

Program toplanan katı atıkların geri dönüşüm araçlarına teslim edilmesinin ardından çevre konulu yapılacak konuşmalar ile devam edecek. Çevre duyarlılığına dikkat çekmek adına düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere öğrencilere hediyeleri ilçe protokolü tarafından takdim edilecek. Dünya Çevre Günü Şenlikleri kapsamında müzik korusu dinletisi ve halk oyunları ekibi gösterisini sunacak.Sinevizyon gösterisinin ardından program ikramların ardından sona erecek.

Çevre duyarlılığı ve bilincini arttırmak amacıyla 6 Haziran Cuma günü gerçekleştirilecek çevre etkinliklerine hemşerilerini davet eden Haşimoğlu Geri Dönüşüm Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Çiçek,“Daha temiz bir çevreye sahip olmanın yolu çevreye duyarlı olmaktan geçiyor. Bu bilincin yerleşmesiyle daha temiz bir çevre için atılacak daha büyük adımların temelini oluşturacağız” dedi.

'TEMİZ BİR ÇEVRE DUYARLI OLMAKTAN GEÇİYOR'

Sağlıklı toplumun temeli olan sağlıklı bireylerin temiz bir çevrede yetişebileceğini hatırlatan Çiçek, “Son yüzyılda dünya insanlığının yaşamış olduğu büyük savaşların ve sanayileşmelerin çevreye, dünyaya ve insanın geleceğine yönelik ne kadar büyük bir tehlike oluşturduğunu gören dünya kamuoyu, çareler aramaya başlamış ve ilk defa da “Çevre ve İnsan” konusu ile ilgili 5-16 Haziran 1972 tarihinde Stockholm’de 13 ülkenin katılımıyla bir toplantı yapmışlardır. Bu toplantının sonuçlarından biri de 5 Haziran’ın Dünya Çevre Günü olarak kutlanması kararıdır. Bu tarihten itibaren Dünya Çevre Günü, ülkemizde de dünya çevre korumacılığının yaygınlaştırılması, çevresel kalitenin iyileştirilmesi ve bilinçli bir katılımın sağlanması amacıyla evrensel bilinçlendirme günü olarak kabul edilmekte ve değerlendirilmektedir. Daha temiz bir çevreye sahip olmanın yolu çevreye duyarlı olmaktan geçiyor. Çöplerimizi yerlere atmayarak, atanları uyararak çevre bilincinin oluşması için ilk adım atabiliriz. Bu bilincin yerleşmesiyle daha temiz bir çevre için atılacak daha büyük adımların temelini oluşturmalıyız. Bu vesileyle siz değerli hemşerilerimi, Dünya Çevre Günü etkinliklerine katılmaya davet ediyorum” diye konuştu.

“ÇEVREYİ KORUMAK, ÇEVRE BİLİNCİYLE BAŞLAR”

Çiçek, çevrenin korunması ve gelecek kuşaklara sağlıklı, sürdürülebilir yaşam olanakları sağlanması için her günü Çevre Günü bilinciyle yaşadıklarını söyledi. “Çevreyi korumak, çevre bilinciyle başlar” vurgusunda bulunan Çiçek, şöyle konuştu: 

“Önüne çıkan her şeyi yakan yıkan, mahveden, hiçbir değer tanımayan anlayışın bu gün dünyada yerinin olmadığı yeni yeni fark edilmeye başlanmıştır. Ormanlar elden çıkıyor, bütün dünya ülkeleri çölleşmeyle karşı karşıya kalıyor, ozon tabakasında incelmeler ve delinmeler oluyor, yeraltı suları tükeniyor, hava ve su kirleniyor, denizler ve nehirler elden çıkıyor. Bugün insanoğlunun yaşantısının ayrılmaz bir parçası olan çöpleri ya dağın başındaki ormana döküyor ya da göllere-nehirlere döküyoruz ya tabiatın her hangi bir noktasına bırakıyoruz. Arkamızı döndüğümüzde de onlardan kurtulduğumuzu sanıyoruz. Ama bunun, insanın gelecekte ki yaşantısını ne kadar derinden etkileyebileceğini, ne kadar ciddi sağlık ve çevre sorunlarının insanları tehdit eder hale gelmiş olduğunu yeni yeni görmeye başlıyoruz. Bu açıdan kamuoyunun mutlaka çevre konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çabaların amacı, insanların daha sağlıklı ve daha güvenli bir çevrede yaşamasıdır.Topluma çevre bilincinin aşılanması ve çevre sorunlarına karşı önlemlerin alınması eğitimle başlar. Çevre sorunlarını duyurmada, önlemler almada ilk başvurulacak yol eğitimdir. Toplumu oluşturan bireylerin yaşamları süresince olumlu davranış değişimlerine sahip olmalarının sağlanması, bu kapsamda insanların doğal, tarihi, kültürel, ekonomik, sosyal, kentsel ve kırsal tüm çevre ile olan ilişkisinin kavratılarak, çevreye sahip çıkılması sağlanmalıdır. Çevre ile ilgili konularda aktif katılımı sağlayıcı ve olumsuzluklara karşı tepkiyi oluşturan bir eğitim sistemi geliştirilerek, bireysel çıkarların toplumsal çıkarlardan ayrı düşünülemeyeceği gereğini kavrayan bir anlayış düzeyine erdiren eğitim sistemi ile her yaş ve kesimdeki kitleye erişilmelidir. Çevre eğitimi çok yönlü bir eğitim olup, katılımcılık gerektirir. Çevrenin korunması bütün kamu kuruluşlarının, uluslararası kuruluşların ve tüm gönüllü kuruluşların görev alanlarının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm halkımızın Dünya Çevre Gününü kutluyor, temiz, sağlıklı ve daha yaşanılabilir bir dünya için herkesi işbirliği yapmaya davet ediyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum