Dünya Anadil Günü Kutlandı

Dünya Anadil Günü Kutlandı

Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği 'Dünya Ana Dil Günü' Açıklaması...

A+A-

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği’nce, 21 Şubat Ana Dil Günü münasebetiyle basın açıklaması yapıldı.

Dünya Anadil Günü nedeniyle kent merkezindeki Barış ve Kardeşlik Parkı’nda bir araya gelen, Eğitim-Sen Midyat Temsilcisi Reşit Aslan, sendika üyeleri ve vatandaşlar bir basın açıklaması yaptı. 

Topluluk adına basın açıklamasını Kürtçe okuyan Eğitim-Sen Sekreteri Fesih Yeler, tek devlet zihniyetinin tek dil, tek kültür yaklaşımıyla diğer kimlik, kültür ve dilleri yok saydığını belirtti. 

Yeler, açıklamasına şöyle devam etti:

“Değerli katılımcılar ve arkadaşlar bildiğiniz gibi bugün 21 Şubat Dünya Anadil Günü. Bütün özel günler gibi bugünde özel bir gündür. 19. yüzyılda ırkçı ve bireyci anlayıcı toplumsal karışıklıklara neden olmuştur. Tek devlet  zihniyeti tek dil, tek kültür yaklaşımıyla diğer kimlik, kültür ve dilleri yok saymıştır. Halklar bu zihniyete karşı büyük bir mücadele örneği verdiler. 1952 yılında Pakistan’da Dakka Üniversitesi’nde  Bangladeşli bir grup öğrenci ana dilde eğitim için büyük bir yürüyüş ve miting düzenlediler. Bengalce’nin resmi dil ve eğitim dili olması için büyük bir mücadele verdiler. Bu yürüyüşte  devlet güçleri tarafından beş öğrenci katledilmiştir. Bunun üzerine 47 yıl sonra Birleşmiş Milletler eğitim, bilim ve kültür örgütü (UNESCO) 1999 yılında bu yılı yani 21 Şubat’ı uluslararası Dünya Anadil Günü olarak ilan etti. 2000 yılından itibaren bütün dünyada bugün çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor.”

Yapılan basın açıklamanın ardından bir süre Kürtçe ‘Zımanema rumatameye (Dilimiz onurumuzdur)’, ‘Be zıman jiyan nabe (Anadilsiz yaşam olmaz) ve ‘Em perwerdariye zımane Kurdi dıxazın (Anadilde eğitim istiyoruz) şeklinde slogan atan eylemciler sessizce dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum