Dualarınız 'app'ten kabul olsun

Dualarınız 'app'ten kabul olsun

Birbirinden 'helal uygulama'ları ile akıllı telefonlar; Kuran'dan, iftar saatine kadar her şeyi cebe indirdikçe kullanıcılarından hayır duası topluyor.

A+A-

Bir forumda vatandaş soruyor: “Cep telefonu ile alınan kızın vekâletiyle dini nikâh kıyılır mı? Caiz olur mu?” İmam olduğu anlaşılan bir diğer ‘forum kullanıcısı’ yanıt veriyor: ‘Vekalet verenin gelin olduğu kesin ise caizdir.’
‘Mobil nikah’a kadar geldiğine göre İslami dünyanın ‘akıllı telefon’ ile imtihandaki başarısı su götürmez. Bu fani dünya nimetine yönelik ilgiyi en iyi kullanan sektörlerden biri de aplikasyon yazan şirketler. Akıllı telefonların uygulama listelerinin tümünde ‘top 10’da ‘İslami mobil uygulamalar’ birbirleri ile yarışıyor. Bu yüksek heves ramazan ayının gelmesi ile iyiden iyiye zirvede.
Apple cihazlarının kullandığı App Store’un ücretsiz uygulamalar listesinin birincisi şu anda Ramazan 2012 adlı uygulama. ‘Kitaplar’ kategorisine tıklarsanız ilk 10’da manzara şu:

1. Kuran 2.99 dolar
2. Dua Hazinesi 0.99 dolar
3. Mesnevi ve Mevlana 1.99 dolar
5. Türkçe Kuran 2.99 dolar
6. iKuran 1.99 dolar
8. Quran-Abdulsamad 0.99 dolar

Akıllı kıble bulucu!
Ücretsiz kitaplar kategorisinde ilk 20’nin 13’ü İslami içerikli uygulamalar. ‘Eğitim’ kategorisinde de İslami uygulamaların egemenliği bariz. Uluslararası rakamlarda da ‘İslami app’ pazarının büyüklüğü görülüyor. Geçen sene sadece Nokia’nın Kuran aplikasyonunun 1.5 milyon adet indirildiği tespit edilmiş. Özellikle Körfez ülkelerinde bu pazara yüksek ilgi var. Bu ülkelerde akıllı telefon kullanımı yüzde 50’yi geçerken Birleşik Arap Emirlikleri ’nde yüzde 62’ye kadar çıkıyor. Apple iOS için Ramadan Times, Android için Ramadan 2012 (sadece Samsung’dan geçen sene 225 bin adet indirildi. Bu sene beklenti 125 bin yeni download) BlackBerry için Call to Pray, Nokia için Ramadan Doaa şu an uluslararası pazarda en çok indirilen İslami uygulamalar. Bu uygulamalarda, imsak-iftar saatlerinden kıble yönünün belirlenmesine kadar pek çok yardımcı servis mevcut.
‘Helal app pazarı’ndan daha kim ne kadar ekmek yer bilinmez fakat bilişimi bol hayatımızın öteki dünya ile sınavının da bundan sonra daha ‘akıllı’ olacağı tartışılmaz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.