Mehmet ŞİRİN

Mehmet ŞİRİN

Dövizin Ateşi

A+A-

Trump'ın ADB seçimini kazanmasıyla, Amerika'nın küresel politikalarındaki muhtemel değişikliklerin ne olacağı, Amerikan ekonomisinin hangi yöne doğru döneceğine ilişkin beklenti farklılıklarından dolayı para piyasalarında son günlerde ciddi bir türbülans var.

Sanayi kapitalizminden sonra dünya piyasaları sürekli krizler içerisinde ve dünya ekonomisinin mevcut yapısal sorunları devam ediyor. Ülkemizde de büyük ekonomik krizler yaşandı. Nisan 1994, Şubat 2001, 2008 krizi. Ancak Türkiye 2008- 2009 krizinden fazla etkilenmedi.

Son günlerdeki gelişmeler üzerine Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Ben bu krizden de Türkiye'nin etkilenmeyeceğini düşünüyorum. Bakın bu kadar şey yaşıyoruz. Dünyanın başka bir ülkesi olsa hallaç pamuğu gibi sağa sola savrulurdu. Türkiye 2015'ten beri terör örgütleriyle savaşıyor. DEAŞ, PKK Türkiye'ye karşı bir terör saldırısını sürdürüyor. FETÖ'nün darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kalıyor. Türkiye bugün suyun üstündeki saman çöpü gibi ekonomik bakımdan oradan buraya savrulmuyorsa, bunun nedeni Türkiye ekonomisinin makro dengelerinin oturmuş olmasıdır." Şeklindeki açıklama yaptı. Ekonomi ile ilgili üst üste toplantılar ve kararlar alındı. Temennimiz bu önlemlerin bu süreçte olumlu havaya katkısı olur.

Türk Lirasını özendirip, piyasaların dövize olan ihtiyacını da azaltmak gerekiyor. Bunun içinde yastık altındaki doların piyasaya kazandırılması için aşağıda sıraladığımız basit manevralar yapılabilir.

*Ticaret ve ödemelerin Türk Lirası üzerinden yapılmasını sağlayacak girişimde bulunulmalı.

*Cazibe merkezleri üzerinden Türkiye de üretim ekonomisini artıracak, bölgesel kalkınmasına katkı sunacak yeni adımlar, özellikle yüksek teknoloji alanında üretim atağına geçip bu tür krizlere karşı daha güçlü olmalı.

*Son dönemde döviz kurlarındaki yükselişe karşı başlatılan ‘Oyunu bozalım, dövizleri bozduralım’ kampanyasına ilgi artmalı.

*Diyanet İşleri Başkanlığı gibi kurumların döviz üzerinden fiyatlamalar ve para talepleri Türk Lirasına dönmeli.

*Yurtdışından döviz ile alınan malzemelerin fiyatlandırmaları Türk Lirası olarak verilmeli…

Bu tür mini müdahaleler sonuç verebilir. Netice itibariyle denizde yüzen bir geminin içindeyiz. Hepimiz el ele vererek güvenli bir şekilde bu gemiyi limana götürebiliriz. Olumsuz bir durumda bu ülkede yaşayan herkes zarar görecektir.

Gelin bir olalım, birlik olalım, ülkemizi bu olumsuz havadan birlikte çıkaralım. ‘Oyunu bozalım, dövizleri bozduralım.’

Bu yazı toplam 2106 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.