Dost tarikatı cinayetinde 5 kişiye müebbet

Dost tarikatı cinayetinde 5 kişiye müebbet

Binbaşı İhsan Güven ve eşi Sibel Güven’in Tuzla’daki evlerinde öldürülmesine ilişkin görülen davada...

A+A-

Dost tarikatı olarak adlandırılan grubun lideri olduğu iddia edilen emekli Binbaşı İhsan Güven ve eşi Sibel Güven'in Tuzla'daki evlerinde öldürülmesine ilişkin görülen davada karar çıktı. 5 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Dost tarikatı olarak adlandırılan grubun lideri olduğu iddia edilen emekli Binbaşı İhsan Güven ve eşi Sibel Güven’in Tuzla’daki evlerinde öldürülmesine ilişkin görülen davada karar çıktı. Mahkeme, sanıklar Abdulselam Tutal, Burhanettin Yalçın, Burak Çileli, Selim Aydın ve Emin Koçhan’ı "terör örgütü İBDA-C’nin amaçlarına uygun olarak sübuta eren suçlarından dolayı anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs ettikleri" gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Dost tarikatı olarak adlandırılan grubun lideri olduğu iddia edilen emekli Binbaşı İhsan Güven ve eşi Sibel Güven’in Tuzla’daki evlerinde öldürülmesine ilişkin görülen dava 23. duruşmada karara bağlandı. 2004 yılından beri devam eden davada, 5 sanık "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı.

23. DURUŞMADA KARARA BAĞLANDI

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Abdulselam Tutal, Burhanettin Yalçın, Burak Çileli, Selim Aydın ve Emin Koçhan katıldı.

SANIK TUTAL: DELİL YOK

Duruşmada son sözü sorulan sanık Abdulselam Tutal, "Suçlu olduğumuza dair herhangi bir delil yoktur. Görgü tanığı yoktur, silah yoktur, tanık beyanı yoktur. Cezalandırılmazı gerektirecek hukuki delil mevcut değildir. Beraatime karar verilmesini, aksi kanaatte iseniz vebal altında kalacağınızı belirtmek istiyorum" dedi. Sanık Selim Aydın da "8 yıldan beri hukuksuz olarak yargılandık. Lehimize olan deliller hiç dikkate alınmadı. Beraatimi ve tahliyemi istiyorum" diye konuştu. Diğer sanıklar da beraatlerini ve tahliyelerini talep etti.

5 SANIĞA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI

Mahkemenin kararında, sanıklar Abdulselam Tutal, Burhanettin Yalçın, Burak Çileli, Selim Aydın ve Emin Koçhan’ın "terör örgütü İBDA-C’nin amaçlarına uygun olarak sübuta eren suçlarından dolayı anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs ettikleri" belirtildi.

Suçun işleniş şekli, özellikleri, suç konusunun önem ve değeri, suçta kullanılan araçlar, meydana gelen zarar veya tehlikenin ağırlığı, sanıkların suç işleme konusundaki yoğun kasıtlarını dikkate alan mahkeme, 5 sanığın da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına da hükmetti. Davayı karara bağlayan Mahkeme Heyeti, tutuksuz sanık Ali Ekşi hakkında "yasadışı örgüte yardım ve yataklık etmek" ve tutuksuz sanık Serkan Aydoğmuş hakkında "örgüt propagandası yapmak" suçlarından açılan davanın zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırılmasına hükmetti.

7 KİŞİ HAKKINDA DAVA AÇILMIŞTI

Dost tarikatı lideri olarak bilinen Emekli Binbaşı İhsan Güven (80) ve öğretmen eşi Sibel Güven, Tuzla’daki evlerinde 3 Mayıs 2004 tarihinde kafalarından vurularak öldürülmüş halde bulunmuştu. Olaydan sonra gazetelere gönderilen bir maili takip eden polis, İBDA-C üyesi oldukları iddia edilen 13 kişiyi gözaltına almış ve bu şüphelilerden Abdülselam Tutal, Burak Çileli, Selim Aydın, Emin Koçhan ve Burhanettin Yalçın, "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek" suçundan tutuklanmıştı. Davanın iddianamesinde, terör örgütü İBDA-C üyesi oldukları belirtilen tutuklu sanıklar Abdülselam Tutal, Burak Çileli, Selim Aydın, Emin Koçhan ve Burhanettin Yalçın’ın, TCK’nın 146/1. maddesi uyarınca "anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek" suçundan ölünceye kadar uygulanmak üzere müebbet ağır hapis cezasına çarptırılmaları isteniyordu. Sanıklardan Ali Ekşi’nin "yasadışı örgüte yardım ve yataklık etmek" suçundan 4.5 ile 7.5 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Serkan Aydoğmuş’un da "örgüt propagandası yapmak" suçundan 1 ile 5 yıl arasında ağır hapis cezası alması talep ediliyordu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.