’Dolmabahçe’ duruşmasında gizli oturum

’Dolmabahçe’ duruşmasında gizli oturum

Filiz Büyükanıt’a ait harcamaların bulunduğu iddia edilen CD’nin izlendiği duruşma basına kapatıldı.

A+A-

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile Birgün gazetesi yazarı Fikri Sağlar arasında görülen davanın dünkü duruşmasında, Büyükanıt’ın eşi Filiz Büyükanıt’a ait olduğu iddia edilen harcamalarının bulunduğu CD izlendi. İzleme öncesinde hâkim gizlilik kararı alarak gazetecileri dışarı çıkardı.

"BÜYÜKANIT AÇIKLARSA BEN DE AÇIKLARIM"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Büyükanıt arasında 4 Mayıs 2007’de Dolmabahçe’de gerçekleşen görüşmeye ilişkin kamuoyunda çeşitli iddialar ortaya atılmıştı. Erdoğan, görüşmeye ilişkin “Bu benimle mezara gider. İnanıyorum ki Sayın Büyükanıt da böyle düşünüyor. Sayın Büyükanıt açıklamaya kalkarsa o zaman ben de yaptığımız görüşmeyle ilgili şeyleri açıklarım” demişti.

YARGITAY KARARI BOZDU

Fikri Sağlar ise bir yazısında “Büyükanıt’a Başbakan tarafından, Dolmabahçe Sarayı’nda yapılan görüşmede Filiz Büyükanıt’ın yaptığı harcamaları gösteren bir dosya verildiği, dosyanın içeriğinin ürkütücü olduğu” şeklinde iddialar dile getirdi. Büyükanıt, Sağlar aleyhine tazminat davası açtı. Mahkeme, Sağlar’ı tazminata mahkûm etti. Ancak Yargıtay kararı bozdu. Yargıtay ayrıca “Hurşit Tolon’un evinden ele geçirilen belgelerde Filiz Büyükanıt’ın harcamalarıyla ilgili belgeler var” iddiasının da araştırılmasını istedi.

CD GİZLİ OTURUMDA İZLENDİ

Bozma kararından sonra Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Ergenekon davası kapsamında tutuklanan Tolon’nda çıkan belgelerin gönderilmesini istedi. İstanbul’dan gönderilen kayıtların içinde bulunduğu CD, dün mahkemede izlendi. Hâkim, gizlilik kararı alarak duruşmayı basın mensuplarına ve izleyecilere kapattı. Duruşma sırasında hâkim, söz konusu CD hakkında yayın yasağı bulunduğunu belirterek CD’nin içeriğine ilişkin üçüncü kişilere açıklama yapmaması konusunda tarafları uyardı. Mahkeme, CD’nin bilirkişiye verilmesine karar verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.