Doktorlara yönelik şiddeti protesto ettiler

Doktorlara yönelik şiddeti protesto ettiler

Sağlık çalışanları, Midyat'taki ‘doktora darp’ olayını kınadı...

A+A-

Midyat Devlet Hastanesi’nde görevli 2 doktorun hasta yakınları tarafından darp edildikleri iddiası, yapılan basın açıklamasıyla kınandı. Doktorlar, darp edildiklerine ilişkin 10 günlük rapor aldı.

Midyat Devlet Hastanesi’nde görevli Kadın Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Sav ile Dâhiliye Uzmanı Dr. Sadık Çayan Mullamahmutoğlu hasta yakınları tarafından darp edildiklerini iddia ederek, suç duyurusunda bulundular. Midyat’ta görevli 2 doktorun, tartışma yaşadığı hasta yakınları tarafından darp edilmesi Mardin Tabip Odası ve SES Şubesi tarafından kınandı. Hastane bahçesinde düzenlenen basın açıklamasına çok sayıda doktor ve sağlık çalışanları da destek verdi.

İlk konuşmayı yapan SES Mardin Şube Başkanı Dr. Hamit Kassap, zor koşullar altında en kutsal hizmeti vermeye çalışan doktorlara yapılan çirkin saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirtti. Kassap, “Artık her gün bir sağlık çalışanına yapılan saldırı haberlerini alarak güne başlıyoruz. Buna dur denmesini istiyoruz.   Sağlık Bakanlığı yapılan bu saldırılar karşısında sessiz kalması bizleri kaygılandırıyor” dedi.

Olayın yaşandığı Midyat Devlet Hastanesi önünde toplananlar adına bir açıklama yapan Mardin Tabip Odası Başkanı Dr. Kamiran Yıldırım, toplumda şiddet kültürünün gelişmiş olmasına paralel olarak, son yıllarda sağlık çalışanları ve hekimlerin de her alanda şiddete maruz kaldıklarını savundu.

Hekimlerin sağlık hizmeti sunarken hasta yakınları tarafından fiili saldırıya maruz kalıp, darp edildiğini iddia eden Yıldırım, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar şiddete uğrayan hekim ve sağlık çalışanlarının yanında yeterince yer almayan siyasi iktidar yasal görevlerinin gereğini yerine getirmemektedir. Bizler şiddetin toplumsal sorunlarda olduğu gibi sağlık sorunlarının çözümünde de yerinin olmadığını düşünüyor ve buna karşı çıkıyoruz. Bizler biliyoruz ki asıl sorumlu olanın bireysel davranış sergileyenler değil buna göz yuman ve yanlı tavır sergileyen yönetenlerdir. Hafızalarımız yakın tarihimizde başta bölgemiz olmak üzere tüm Türkiye’de yaşanan birçok şiddet olayının üzerine gidilmediği, sorumlularının bulunup yargılanmadığı gerçeğiyle doludur. Şiddet uygulayanlar gerekli cezalara çarptırılmadıkça, yapılan suçun yanına kar kalacağı algısı güçlenerek bu tür olayların daha da artacağı kaygısını taşıyoruz”

‘Tehdit edildim, şiddete uğradım’

Saldırıya uğrayan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadık Çayan Mullamahmutoğlu da, “Bizlere yönelik organize bir saldırı oldu. Ben bir hekim olarak görev başındayken hakarete uğradım, darp edildim ve tehdit edildim. Eğer Sağlık Bakanlığı benim uzmanlık diplomamı gasp edip beni buraya mecburi hizmet olarak gönderiyorsa benim can güvenliğimi de sağlamak zorundadır. Hekimler olarak burada görev yaparken can güvenliğimizi sağlamak zorundadır. Sağlamayacaksa beni mecburi hizmet adı altında buralara göndermesin veya herhangi bir yere. Bu işin sorumlusu baştabana saldırınlar olmakla birlikte biziz hasta ile karşı karşıya getirenlerdir. Hekimlere yapılan saldırıların kanıksanmış olması beni üzüyor. Bu saldırıya tüm Midyat halkının tepki vermesi gerekir.” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum