Diyanet’ten telekulak fetvası!

Diyanet’ten telekulak fetvası!

Diyanet telekulakları uyardı: Yaptığınız dinen doğru değil...

A+A-

Diyanet'in aylık dergisinde yayımlanan "Mahremiyetin Korunması" başlıklı makalede, "telekulak ve özel yaşamın gizliliği" tartışmalarına ayetli ve hadisli göndermelerde bulunuldu.

Cumhuriyet muhabiri Fırat Kozok'un haberine göre, makalede, insanların gizli konuşmalarının dinlenmesinin, özel eşya ve bilgilerinin izinsiz öğrenilmesinin dinen doğru olmadığı ayetler ve hadislerle anlatıldı.

Dr. Yusuf Güneş tarafından kaleme alınan makalede, mahremiyete saygının, İslamın üzerinde önemle durduğu bir konu olduğu, ayet ve hadislerle mahremiyetin sınırlarının çizildiği belirtilerek “İslam dini, mahremiyetin korunmasını teşvik ederken, ihlalini de büyük bir suç saymıştır” denildi. Konunun 3 başlıkta toplanabileceği belirtilen makalede, bunlardan birincisinin “konut dokunulmazlığı” ve “fiziki mahremiyet”, ikincisinin de “gizli konuşmalar” olduğu belirtildi.

AYET VE HADİSLERLE DESTEKLENDİ

Makalede ayetler ve surelerle şu anımsatmalar yapıldı:

• Nur suresinde geçen bir ayette izin almadan ve selam vermeden başka evlere girmenin yasak olduğu belirtildikten sonra, devamındaki ayette, eğer evde kimse bulunmazsa yine de ev sahibinin izni alınmadan girilmemesi emredilmiştir.

• İslamda mahremiyete saygının temelini “Birbirinizin gizli hallerini araştırmayınız” ayeti kerimesi oluşturmaktadır.

• Peygamberimiz, “İnsanların özel hallerini araştırmayınız” buyurarak özel durumların araştırılmasını yasaklamıştır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.