Dışişleri Bakanlığı Heyeti Midyat’ta

Dışişleri Bakanlığı Heyeti Midyat’ta

Dışişleri Bakanlığı’ndan 32 kişilik bir heyet Midyat’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı’ndan 32 kişilik bir heyet Bakü Büyükelçisi olarak yeni atanan İsmail Alper Coşkun Başkanlığı’nda Midyat’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Aralarında üst düzey yetkililerinin de bulunduğu heyet Midyat’taki tarihi ve turistik mekânları gezdikten sonra Midyat Çok Maçlı Toplum Merkezi’ni (ÇATOM) ziyaret ederek, alışveriş yaptı.

Ülkenin en büyük sürdürülebilir kalkınma projesi olan GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve DSİ Genel Müdürlüğü ile işbirliği halinde GAP Bölgesine düzenli bir şekilde inceleme ve araştırma ziyaretleri gerçekleştiren Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, bu kapsamda Midyat’a geldi. İlk olarak Midyat’taki tarihi ve turistik mekânları gezen heyet daha sonra ÇATOM’a geçerek atölyelerde çalışan ve mesleki eğitim gören kadın kursiyerlerle görüştü. Burada ÇATOM Müdürü Gülten Erol tarafından karşılanan Dışişleri Bakanlığı heyeti, çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Heyet daha sonra kursiyerlerinin bir yıl içerisinde yapmış oldukları işleme, dikiş nakış, kabartma gibi el işi ürünlerin sergilendiği stantları gezerek, alışveriş yaptılar.

HEYET ÇATOM’U ZİYARET ETTİ

ÇATOM’da halen 75 kişinin kurs gördüğünü, kursiyerlerin el sanatları, tezgâhta el dokuması ve tekstil olarak 3 ayrı kategoride eğitim gördüğünü belirten Erol, bayanlara meslek kazandırmak amacıyla faaliyetlerini sürdürdüklerini anlatarak, şöyle devam etti:

“Merkezimizde eğitim, sağlık, yönetime katılım ve kapasite geliştirme, gelir getirici ve kadın istihdamını destekleyici, okul öncesi eğitim ve sosyal sorumluluk programları uygulanıyor. Programlar çerçevesinde kadınlara okuma yazma, medeni hukuk, kadının yasal hakları, anne eğitimi, ev ekonomisi, beslenme, ana çocuk sağlığı, girişimciliğin desteklenmesi, pazarlama ve satış gibi konularda eğitimler veriliyor. Ayrıca kadınların gezi, sergi, panel, tiyatro ve sinema gibi kültürel etkinliklere katılımı sağlanıyor.”

Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, yaptığı açıklamamada, GAP Bölgesi’nde geleneksel olarak her yıl incelemelerde bulunduklarını dile getirerek, “Türkiye’yi dış ülkelerde temsil edecek olan diplomatlarımız ve çalışanlarımıza, Türkiye’nin en önemli bölgesi olan GAP bölgesini yakından tanıtıyoruz. Gezi sayesinde heyetimiz, Midyat’ın tarihi ve kültürel yapısını yakından inceleme fırsatı buldu. Midyat’ın tarihi ve kültürel yapısına hayran kaldılar” dedi.
 
‘GURUR VEREN GELİŞMELER VAR’
Heyette bulunanların birçoğunu yurt dışındaki temsilciliklerde görev yapanlardan oluştuğunu kaydeden Coşkun, “Bizim yurt dışında görevlerimizde biri de yabancılarla olan temaslarımızda ağırlıklı olarak Türkiye’ye ilişkin yanlış izlenimlerini gidermek ve doğru bilgileri aktarmak. Bu bölge ile ilgili ve bu bölgenin gerçekleriyle ilgili dışarıda var olan eksik ve yanlış bilgilerin giderilmesi bakımından yaptığımız bu ziyaret çok olumlu oldu ve bizi de heyecanlandırın ve gurur veren gelişmelere şahit olduk. ÇATOM marifetiyle kadınların meslek sahibi olmaları ve ev ekonomisine katkıda bulunmaları çok önemli. Dileğimiz buradaki bu güzel ürünler Türkiye’nin yurt dışındaki temsilciliklerine de ulaştırılır ve bizler gururla Türkiye’nin her köşesinde ne kadar güzel çalışmaların yapıldığını gerçek örnekleriyle de ortaya koyarak muhataplarımıza izah ederiz.” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.