DİNLER VE DİLLERİ DİYARI MİDYAT'TA TURİZM ŞENLİĞİ

Midyat Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Midyat Ziraat Odası tarafından Dünya Turizm Günü etkinlikleri çerçevesinde kente gelen yerli ve yabancı turistler için 'Midyat'a Hoşgeldiniz' şenliği düzenlendi.

Dinler Ve Diller Diyarı Midyat'a gelen turistler, kemençe eşliğinde halayla karşılandı.

Farklı inançların bir arada yaşadığı, tarihi ve kültürüyle adeta açık hava müzesi konumundaki Mardin'in Midyat ilçesine sonbahar turizmiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisi her geçen gün artıyor.

İslam, Hıristiyanlık, Ezidilik inançlarının ve Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice dillerinin buluşma noktası Midyat, tarihte Süryanice 'Matiate' (mağaralar kenti) adıyla da biliniyor.

Dinlerin, dillerin ve kültürlerin buluştuğu Midyat, binlerce yıllık taş evleri, hanları, camileri, kiliseleri ve manastırları ile ziyaretçilere büyülü bir atmosfer sunuyor.

Yüzyıllardır farklı dinleri, dilleri ve kültürleri bir arada yaşatan Midyat ilçesinde, turizmde sonbahar yoğunluğu tüm hızıyla yaşanıyor. Yerli ve yabancı turistlerin 'kültür turu' ilgisi sonbaharla birlikte yeniden yükselişe geçti.

Midyat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı ile Midyat Ziraat Odası Başkanlığı tarafından Dünya Turizm Günü etkinlikleri çerçevesinde kente gelen yerli ve yabancı turistler için 'Midyat'a Hoşgeldiniz' şenliği düzenlendi. Tarihi konakların bulunduğu mahalle girişinde kurulan stantta turistler kemençe eşliğinde halaylarla karşılandı.

Standın başında duran Midyat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Selim Yıldız ve Midyat Ziraat Odası Başkanı Abdulhalim Gümüş tarafından şehre gelen turistlere Acur Turşusu, Mazrone Üzümü, Tandır Ekmeği, Kavun, Karpuz ve İncir ikram edildi.

Midyat'ın yöresel çalgılardan olan kemençe eşliğinde halaylarla karşılanan turistler de halaya eşlik etiler. Sürpriz karşılama için şaşkınlıklarını gizleyemeyen turistler, etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ettiler. Stanttaki ikramları alan turistler daha sonra kentteki tarihi konak ve mabetleri gezerek, giydikleri yöresel kıyafet ve şallarla bol bol hatıra fotoğrafı çekindiler.

02 Ekim 2022 Pazar 12:09

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar