Dindarlığımızı AKP mi ölçecek?

Dindarlığımızı AKP mi ölçecek?

‘Sandık koymak CHP için son derece önemli bir ‘değişiklik’. Genel olarak başarılı olduk.’

A+A-

CHP Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler, MYK sonrası yaptığı açıklamalarda, parti içinde gerçekleştirilen mahalle kongreleri için ‘Sandık koymak CHP için son derece önemli bir ‘değişiklik’. Genel olarak başarılı olduk’ ifadelerinde bulundu.

Tüzük kurultayı ile ilgili gelişmelere değinen Güler, “Tüzük değişiklikle ilgili irademiz dile getirilmişti. 26 Şubat 2012’de kurultayı topluyoruz. İkinci kurultay olarak da kurultay 1 Mart olarak ilan edildi. Tüzüğün içeriğine ilişkin çalışmalar da netleşti. Cuma günü gelecek 81 ilden temsilcilerin katkılarıyla hazırlıklar sürecek” şeklinde konuştu.

Güler kurultayın 2 gün mü yoksa 1 gün içinde gerçekleşmesi ile ilgili tartışmalara değinen bir soruya ‘bunu bilmiyorum’ şeklinde yanıt verdi.

Birgül Ayman Güler’in MYK sonrasında yaptığı açıklama şöyleydi:

AKP temsilcisi Hüseyin Çelik’in açıklamaları ve Sayın Gedikli’nin yaptığı açıklamalar AKP’nin ne yapmak istediğini çok net görmemize neden oldu.

*Gördüğümüz şey AKP’nin gizli gündemini açığa vurduğu oldu; Cumhuriyet nesillerinin dinsiz olduğunu iddia eden bir ekip karşımızda. Asla kabul edilemeyen değerlendirmeler bunlar, üzgünüz.

-Bizim Dindarlığımızı Başbakan mı Ölçecek?-

*Bizim dindarlığımızı ölçecek makam elbette siyasal iktidar ya da Başbakan değildir. CHP seçmenlerinin hissettiği bu duyguyu dile getiriyorum, Sayın Başbakan’ı nefretle ve şiddetle kınıyorum’

*Gedikli, Paul Auster’un Ergenekoncu olduğunu iddia etti. Enteresan, AKP’ye muhalefet eden herkes terörist ilan ediliyor. Türk vatandaşı olmayan biri de AKP’yi zora düşürecek birkaç cümle kurmasıyla bu duruma düşürülmesini biz çok enteresan bulduk. Siyasal iktidarın baskısından kurtulabilirlerse basın da buna değinecektir.

-Gençliğe Hitabe Tüm Mazlum Milletlere Söylenmiştir-

*Biz Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni mazlum milletlerin emperyalizme karşı verdikleri sloganlar olarak değerlendiriyoruz. O sözler sadece Türk gençliğine karşı söylenmemiştir, tüm dünya için bir görev metni haline gelmişti. Metinde ‘bağımsızlığınızı ve Cumhuriyetinizi savunmak zorunda kalabilirsiniz; korkmayın, aziz vatan işgal edilmişse direniş sizin hakkınızdır deniliyor. Millet eğer harap ve bitap düşürülmüşse, bunun için savaşacaksınız ve siz bu savaşta ihtiyaç duyduğunuz kudret kendi içinizdedir’ deniliyor. Metin kendi geleceğini savunan bir ülkenin liderinin tüm mazlum milletlere seslenişiydi. Ve mazlum milletler bu çağrıyı duydular ve kabul edip bağırlarına bastılar. Onun için 60’lı yıllarda sömürgecilik tarihe karıştı.

-Hüseyin Çelik’ten Utanıyoruz-

*Gençliğe hitabe ne ırkçı ne de yalnızca ulusal bir söylemdir. Türkiye’yi dünya mazlum ülkelerinin lideri yapan sözlerdir. Sayın Hüseyin Çelik, tarihi iyi okuyun. Atatürk’ün önderliğinin insan hakları için yol gösterici kılavuzudur. Bir zamanlar bu ülkede Milli Eğitim Bakanlığı yapan Hüseyin Çelik’ten utanıyoruz.

*Bir zamanların Milli Eğitim Bakanı’nı yalnızca Türk kamuoyuna değil, dünya kamuoyuna şikayet ediyoruz.

-AKP Sözde Liberallerin Anlattığı Gibi Değil-

*19 Mayıs’ın yasaklanmasına sahip çıkarak göstereceğiz tutumumuzu. Çıkardığımız ortak sonuç, bugün AKP iktidarı sözde liberallerin söylediği gibi özgürlükçü değil, Cumhuriyet’le hesaplaşma gizli gündemi olan bir partidir.

*Bu infialin, dindarlığımızın sorgulanmasının milyonlarca evde yaşandığını biliyoruz. Değerli yurttaşlarım, AKP sandığınız özgürleştirmeyi getirecek parti değildir. Dindar değil Dinci devlet modelini getiren partidir. Biz bu gerçeğin farkındaydık, şimdi milyonlarca aile farkında.

*Türkiye’yi dindarlık ve dinsizlik üzerinden inşa etmeye kalkanların adı dinci devlet özlemleridir.

-AKP Suriye’de Barış Politikası İzlemeli-

*Son olarak Suriye ile ilgili gelişmeler son derece endişe verici boyutlara ulaştı. BM’nin son derece büyük olan gücünü arkasına alan manipülasyona başladı. Suriye’nin kendini yönetme hakkına ve iç savaş ihtimaline karşı çok dikkatliyiz. Biz komşu ülkelerimizde iç savaş kışkırtmasına hiç evet demedik, demeyeceğiz. Suriye’de Irak senaryosunun tekrarlanmasını istemiyoruz. Türkiye savaş çığırtkanı ve taşeronu bir ülke olmamalıdır. AKP’yi Suriye ile ilgili kararlarda bir kez daha barıştan yana rol oynaması gerektiğini belirtiyoruz.


CagdasSes.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.