Depremzede Öğrenci Ve Velilere Psikolojik Destek

Depremzede Öğrenci Ve Velilere Psikolojik Destek

Van’daki depremin ardından Midyat’a gelen öğrenciler ile ailelerine, psikolojik destek veriliyor.

A+A-

Van’daki 7.2 ve 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından Midyat’a gelerek eğitimlerini sürdüren öğrenciler ile ailelerine, Midyat Milli Eğitim Müdürlüğünce psikolojik destek veriliyor.

TOKİ İlköğretim Okulu'ndaki programda depremzede öğrenci ve ailelerine Midyat’ta görevli Uzman Psikolojik Danışman Seçil Koçak ve Ferah Uzundere gözetiminde psikolojik danışmanlık hizmeti verilmeye başladı. İlk eğitime Midyat Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrahim Demir de katıldı.

Midyat İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrahim Demir, yaptığı açıklamada, 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde Van’da yaşanan depremlerde birçok aile mağdur olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Mağduriyetlerinin bir parça olsun iyileştirilebilmesi, çocukların ve ailelerin bir nebze olsun yeniden hayata tutunabilmeleri için, aileler çeşitli bölgelere yerleştirilmiştir.”

Bu kapsamda Midyat’a gelen yaklaşık 60 ailenin konaklamasına imkân sağlandığını ve öğrenci olan çocuklarının da okula gönderildiğini ifade eden Demir, şunları dile getirdi:

“Depremzede çocuklarımıza ilçemizdeki rehber öğretmenler gereken müdahalelerde bulunmuştur ve halen yakından izlenmeye devam edilmektedir. Bu tür travmatik olaylarda elbette ki çocuklar kadar yetişkinler de etkilenmektedir. Yetişkinlerin psikolojik olarak desteklenmesi ve kendilerinin yanı sıra, çocuklarına daha iyi destek olabilmeleri açısından da son derece önemlidir.”

Demir, bu amaçla çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirterek, Van’daki depremin ardından Midyat’a gelerek burada eğitim gören öğrencilere ve ailelerine psikolojik destek verilmesi amacıyla, “Psikososyal Müdahale Hizmetleri Eylem Planı” hazırlandıklarını bildirdi.

Bu çerçevede öğretmenlerden oluşan bir komisyon kurduklarını ifade eden Demir, şunları kaydetti:

“Yetişkinlerin yaşadıkları bu travmatik olayı, düşünceleri, izlenimleri ve tepkileri detaylı bir şekilde gözden geçirmeleri, sonradan ortaya çıkabilecek istenmeyen etkilerin önlenmesi ve normal iyileşmenin hızlandırılması için psikolojik bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Daha sonraki eğitimler, plan doğrultusunda devam edecektir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.