'Dağınık Ve Parçalanmış Güç Güç Değildir'

'Dağınık Ve Parçalanmış Güç Güç Değildir'

Midyat’ta yaşayan bir gurup Elinli öncülüğünde başlayan dernekleşme çalışmaları tamamlandı.

A+A-

Midyat’a bağlı Ellin (Yakınca) Köyü sakinleri, köylüler arasında dayanışma ve yardımlaşma sağlamak amacıyla dernek kurarak bir araya geldi.

Merkezi Midyat’ta bulunan Ellinliler İlim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Ellin-Der), Türkiye’nin dört bir yanına yayılan Ellin Köyü sakinini dernek çatısı altında bir araya getirmeyi amaçlıyor. 

Dernek hakkında bilgi veren Dernek Kurucu Başkanı Eğitimci-Yazar Abdulbaki Deniz, Midyat’ta ve değişik illerde yaşayan köylüler arasında dayanışmayı ve kaynaşma ruhunu sağlamak amacıyla dernek kurduklarını belirtti. Deniz, gurbette bulunan Elinlilerin bir dernek çatısı altında toplanmalarının kültürlerinin yaşatılması açısından önemli olduğunu belirtti.

DERNEK DÜŞÜNCEMİZİ RESMİLEŞTİRDİK

Köyün gelişimi için projeler üretmek, kültürel gelişimi desteklemek ve köylüler arasında dayanışma ve kaynaşmayı sağlamak amacıyla yola çıktıklarını söyleyen Deniz, “İnşallah derneğimiz metropollere göç eden Ellin Köyü mensuplarının birliktelik ruhunu geliştirecek, dayanışma ve kaynaşmasına vesile olacaktır. Bir dernek etrafında toplanma ihtiyacına binaen böyle bir teşebbüssü elzem gördük ve hemen hemen tüm köy mensuplarının onayını alarak dernek düşüncemizi resmileştirdik. Sadece kendi köyümüzle sınırlı kalmayıp tüm köylere yönelik faaliyetlerde bulunacağız. Derneğimizin Ellin seyitlerine ve tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 

DAĞINIK GÜÇ GÜÇ DEĞİLDİR

Ellin Köyü camiasının dağınık fertlerini bir arada toplayarak, Türkiye genelinde tek sesli ve güçlü bir örgütlenmenin alt yapısını oluşturduklarını kaydeden Deniz, şunları söyledi:

“Köyümüz Midyat ile Şırnak’ın idil ilçesi arasında bulunuyor. Köyümüzde birçok medeniyetin izlerine rastlamak mümkündür. Mevcut durumda Ellin halkının tamamı Ehli Beyt mensubu seyitlerden oluşmaktadır. Köyümüzün özelliklerinden birisi de küçük bir köy olmasına rağmen mensuplarının eğitim düzeyinin son derece yüksek olmasıdır. Köy mensuplarının çoğu Türkiye’nin farklı şehirlerine dağılmış durumdalar. Buna rağmen köy ile ilgili manevi bağları sürekli canlı kalmıştır. İnanıyorum ki birlik ve beraberlikten güç doğar, damlaya damlaya göl olur. Fert fert yapamadığımız bir çok faaliyeti dernek etrafında bütünleşerek birliktelik ruhuyla gerçekleştirebileceğimize inanıyorum. Sivil toplum faaliyetleri kapsamında topluma yararlı olma bilinciyle işte diyoruz ki; dağınık ve parçalanmış güç güç değildir, keşfedilmeyen güç güç değildir ve aktif olmayan güç güç değildir.”

Abdulbaki Deniz’in kurucu başkanlığındaki yönetim kurulu şöyle oluştu: “Başkan Yardımcısı Halil Deniz, Sayman Münir Deniz, Sekreter  Hüseyin Deniz, Üyeliklerde Muhiddin Deniz ve Ahmet Latif Deniz."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum