Çürük Raporu Verilen Okul Yıkılıyor

Çürük Raporu Verilen Okul Yıkılıyor

Yıkılma Tehlikesi Bulunan Gazi Paşa Okulu Boşaltıldı

A+A-
Midyat’ta yıkılma tehlikesi taşıyan Gazi Paşa Ortaokulu, faciaya neden olmadan boşaltıldı. Boşaltılan okulun öğrencileri geçici olarak çevredeki okullarda eğitimlerine devam edecekler.
 
Midyat Milli Eğitim Müdürlüğü, Orta Çarşı Mahallesi’nde 1992 yılında eğitim öğretime açılan 10 derslikli Gazi Paşa Ortaokulu’nu yapılan analizler sonucunda yıkılma riski bulunduğu gerekçesiyle boşaltarak, öğrencilerini hasarsız okullara nakletti. Okul binası için yıkım kararı verilirken, yerine 24 derslikli yeni bir okulun inşa edilmesine karar verildi. Okuldaki 600 öğrenci, İstiklal Ortaokulu ve Ali İhsan Kalmaz Ortaokulu’nda eğitimlerine devam ederken, okul binasının yıkımı için tahliye çalışmalarına başlandı. 
 
Yıkım çalışmaları ve bina hakkındaki gelişmeleri anlatan Midyat Milli Eğitim Müdürü İbrahim Şişman, hiç zaman kaybetmeden Gazi Paşa Orta Okulu binasını yıkarak, yeni bir okul yapımına başlayacaklarını söyledi.
 
Okulun ani bir karar ile boşaltılmasının nedeninin, öğrencilerin can güvenliğinin sağlanması olduğunu belirten Şişman, “Çocuklarımızın can sağlığını düşünmek zorundayız. Bu binaya oturulamaz, çürük raporu verilmişti. Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin yıkılma riski altında bulunan binada eğitimlerini sürdürmelerine göz yumamazdık. Ben vicdanen bunu kabul edemezdim” dedi.
 
“VELİLERİN HİÇBİRİ ENDİŞELENMESİN” 
 
Ali İhsan Ortaokulu’na nakledilen öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması için okul binası içerisinde bulunan spor salonunun dersliğe dönüştürüleceğini söyleyen Şişman, “Gazi Paşa Okulu öğrencileri ile Ali İhsan Kalmaz Ortaokulu öğrencileri aynı binada eğitim ve öğretime devam edecekler. Bu şekilde geçici bir çözüm bulduk. Salondaki işler bitinceye kadar şuan için bodrum katını kullanıyoruz.  Bizim sıkıntımız bu senelik. Birinci sınıflar kendi anaokulu binalarında eğitim görecekler. Orada onlar için derslik ayırmıştık zaten. 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerimiz de Ali İhsan Kalmaz Ortaokulu’nda, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerimiz ise İstiklal Ortaokul’umuzda eğitim öğretimlerine devam edecekler. Okuldan öğrencilerin nakil kararını alırken Mahalle muhtarları ve velilerimizde görüşlerini aldım. Hepsi de çok memnun kaldılar. Biraz meşakkatli oldu, ama bu hedefimize ulaştık sanıyorum. Belki ilk etapta yeni okul binamızı bu yılki eğitim öğretime yetiştiremeyeceğiz, ama bu öğrencilerimizi farklı okullara naklederek kısa süreli çözüm üretmeye çalıştık. Ben bu konuda velilerimden özür diliyorum. Velilerin hiçbiri endişelenmesin. Bütün öğrencilerimizin sınıfları hazır olacak inşallah, hiçbir aksilik olmayacak” şeklinde konuştu.
 
“OKULDA ÇOK TEHLİKELİ BİR DURUM VARDI”
 
Öğrencileri mağdur etmek gibi bir amaçlarının olmadığını belirten Müdür Şişman, “Burada amacımız öğrencilerimizi mağdur etmek değildir. Velilerimiz bize güvensinler. Bütün öğrenciler bizim evlatlarımız. Ben kendi çocuğumu nasıl görüyorsam, okuldaki çocukları da aynı şekilde görüyorum. Onların artıları var, eksileri yok. Çocukların ve öğretmenlerimizin can güvenlikleri bizim için daha önemli. O ortam içerisinde çocuklarımıza eğitim yaptırma konusunda ben rahat değildim. Yıkılmak üzere olan bir binadan çocuklarımızı kurtardık. Eğitimden önce onların can güvenliklerini sağladık. Okulda çok tehlikeli bir durum vardı. Bu binaya oturulamaz, çürük raporu verilmişti. Orada öğretmen ve öğrencilerimin ders işlemesini ben vicdanen kabul edemezdim. Bu okulumuzu hemen yıkıp, yerine 24 derslikli yeni bir okul yaparak, öğrencilerimizi buraya tekrar alacağız” ifadelerini kullandı.
 
midyat-sizin-medya-2.20130919221913.jpg
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum