Çocuklar İlk Kez Oyun Parkı İle Tanıştı

Çocuklar İlk Kez Oyun Parkı İle Tanıştı

Dargeçitli Çocuklar Artık Oyunla Büyüyecek...

A+A-

Hayatlarında ilk kez bir parkta salıncaklarda sallanmanın ve kaydıraklardan kaymanın keyfini yaşayan çocuklar, parktan biran olsun ayrılmıyor. Yıllarca eksikliği yaşanılan yol, kanalizasyon sistemi ve içme suyuna yeni yeni kavuşan Dargeçit ilçesinde, şimdi de çocuklar için oyun parkları kuruldu.

Dargeçit Belediye Başkanlığı, SODES projesi ile çocukların yüzünü güldürdü. 16 bin nüfuslu ilçede yaşayan çocukların ilk kez oyun oynayacakları 4 oyun parkı oldu.

Belediye’nin, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından uygulanan Sosyal Destek Programı (SODES) projesi kapsamında hazırladığı ‘4 Mahalleye 4 Oyun Parkı’ proje ile 100 bin lira hibe desteği alarak, 4 mahalleye çocuk oyun parkı kurdu. Proje kapsamında Bahçebaşı, Tepebaşı, Safa ve Saray mahallerine kurulan ve içerisinde oyun gurupları, tahterevalli, salıncak ve dönme platformu olan parklarda çocuklar, artık gönüllerince oynayabiliyor.

Dargeçit halkının hizmetin en iyisine layık olduğunu ifade eden Proje Koordinatörü Mahmut Arıkan, SODES projesi kapsamında çocuklara, sağlıklı ve kendilerini rahat hissedebilecekleri mekânlar oluşturduklarını belirtti. Büyük şehirlerde var olan sosyal donatı alanlarının ilçelerinde de bulunması için gerekli çalışmaları sürdürdüklerini dile getiren Arıkan, çocuk parkları ile çocukların yüzlerini güldürdükleri için mutlu olduklarını vurguladı.

'Çocuklar Artık Oyunla Büyüyecek'

1986 yılında ilçe statüsüne geçen Dargeçit’te bugüne kadar çocukların oynayabilecekleri parkların olmadığını söyleyen Arıkan, şöyle konuştu:

Çocuklarımızın bir kısmı sokakta oynamakta, trafik tehlikesi ve ciddi yaralanmalarla karşı karşıya kalmaktaydı. Diğer bir kısmı ise eve kapanıp, bireysel oyunlar oynamakta, arkadaş ilişkilerinden yoksun yetişmekte ya da aile bireylerin kontrolü dışında kötü alışkanlıklara açık kontrolsüz oyun oynamaktaydılar. Projemiz ile hem çocukların hem de annelerin sosyalleşmesini sağlamak, yeni komşuluk-arkadaşlık ilişkilerini artırmak, mahalleli olma bilinci oluşturmak, gelecek nesillerin kötü alışkanlardan uzak, özgüveni yüksek bireyler oluşmasını sağlamayı hedefliyoruz”

Yüklenici Firma Müdürü İnşaat Mühendisi Hakan Şahin ise, ilçede çocukların zamanlarını geçirebilecek alan bulmakta zorlandığını ifade ederek, “Gelişim çağındaki çocukların en büyük eğlencesi oyundur. Hazırlanan proje ile çocukların günlük yaşantısına ve psiko-sosyal gelişmelerine en üst seviyede etki edebilecek son derece modern ve kullanışlı çocuk oyun parkları kurduk. Her türlü donanıma sahip olan parklarımızın resmi açılışını yakın zamanda yaparak, çocukların hizmetine sunacağız.” dedi.

Kurulan modern oyun parklarında doyasıya eğlenmenin tadını yaşayan çocuklar ise kendilerine bu oyun parklarını kuran yetkililere teşekkür ettiklerini dile getirdiler.

Parklarda denetimde bulunan Proje Koordinatörü Mahmut Arıkan çocuklarla bir süre sohbet ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.