Çiftçiler, devlet desteğiyle üzüm sıkma makinesine kavuştu

Çiftçiler, devlet desteğiyle üzüm sıkma makinesine kavuştu

Mardin'in Ömerli İlçesinde, üreticilerin refahının sağlanması amacıyla bağcılara yüzde 85 hibe ile üzüm sıkma makinesi hediye edildi.

A+A-

Mardin'in Ömerli İlçesinde, üreticilerin refahının sağlanması amacıyla bağcılara yüzde 85 hibe ile üzüm sıkma makinesi hediye edildi. Ömerli Kaymakamlığı, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Ömerli Belediyesi, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Ömerli İlçe Tarım Müdürlüğü ortaklığında, ilçeye bağlı 52 köydeki çiftçilere yüzde 85 hibe ile üzüm sıkma makinesi dağıtıldı.

Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, İlçe Kaymakamı Kerem Türker, Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşların katılımlarıyla düzenlenen törende bağcılara üzüm sıkma makinesi dağıtımı gerçekleştirildi. 

Törende, üzüm sıkma makinesinin ilk denemesi de yapıldı. Vali Demirtaş ve beraberindekiler, makineye bıraktıkları üzümlerin sıkılarak şırasının çıkarılması işlemi gerçekleştirildi.

Mardin genelinde bulunan yaklaşık 364 dekar üzüm bağlarının 65 bin dekarı Ömerli ilçesinde bulunmaktadır. Bu alanın 40 bin dekarında şıralık mazrone çeşidi üzüm yer almakta. Şıra çıkarma işleminde üzümünde sıkılması ilkel yöntemlerle, sağlıksız ortam ve yoğun iş gücü ve ayaklarla yapılmaktaydı.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı, GAP BKİ ve İlçe Tarım Müdürlüğü, sağlıklı ortamda şıra çıkarılarak iş gücünden tasarruf sağlanması amacıyla "Ömerli Bağları İçin Hijyenik Üzüm Sıkma Makineleri Dağıtımı Projesi"ni hayata geçirdi.

1 milyon 105 bin liralık Projeye,  GAP BKİ yüzde 25, Büyükşehir Belediyesi yüzde 60 hibe desteği sağlarken çiftçilerden yüzde 15 katkı payı alındı. 52 üzüm sıkma makinesi çiftçilere dağıtılırken 2 adedi ise İlçe Tarım Müdürlüğü aracılığıyla ilçe genelinden gelen talepler doğrultusunda ücretsiz kullandırılacak.

Proje kapsamında dağıtılan üzüm sıkma makineleri ile daha sağlıklı şıradan elde edilen pekmez, pekmezli sucuk, pestil gibi ürünler çiftçiler tarafından üretilecek. Ürün kalitesiyle birlikte pazar değeri artacak ürünler çiftçilere daha fazla kazandıracak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.