CHP'li vekil: 'Yeni Baydemir'ler türemesin!

CHP'li vekil: 'Yeni Baydemir'ler türemesin!

Öner: İl Belediye Meclisi başkanlarını seçerse polis, jandarma, eğitim hizmetleri onun direktifi altında yürütülürse 'yeni Baydemir'ler türer.

A+A-

ANKARA - CHP İl Genel Meclisi Üyeleri toplantısı, CHP Genel Merkezi’nde başladı. CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, burada yaptığı açılış konuşmasında, il özel idarelerinin Türkiye’de hak ettikleri yeri alamadığını ifade ederek, bu toplantının CHP’nin il genel meclislerine verdiği önemi gösterdiğini belirtti. Parti genel merkezinde iki gün sürecek toplantının gündemine ilişkin bilgi veren Günaydın, CHP İl Genel Meclisi Üyeleri toplantısında, "İl Özel İdareleri Kanunu’nun değerlendirilmesi ve uygulamasında yaşanan sorunların görüşülmesi, Tamamlanan bütçe döneminin değerlendirilmesi, Büyükşehir Belediye Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliklerin yerel yönetimlere olası etkileri ve bu çerçevede İl Genel Meclislerinin çalışmalarının gözden geçirilmesi, İl Genel Meclisleri ile Parti Genel Merkez, İl ve İlçe Başkanlıklarının ilişkilerinin değerlendirilmesi ve planlanması, İl Genel Meclisi üyelerinin özlük hakları/protokol sorunlarının görüşülmesi" konularının ele alınacağını ve "üstün başarı" elde etmek için 2014 yerel seçim hazırlıklarının da masaya yatırılacağını kaydetti.


-ISPARTA VEKİLİNDEN "BAYDEMİR" ÇIKIŞI-


Açılış konuşmacılarından CHP Isparta Milletvekili ve Eski Vali Ali Haydar Öner, İl Genel Meclislerinin "joker kuruluşlar" olduğunu ifade ederek, Sadece yasayla kendilerine verilen görevleri değil onun dışındaki görevlere de katkı sağlayan kuruluşlar olduğunu belirtti. Çünkü bir yasa hükmüyle, genel bütçeyle yapılmasında güçlük çekilen konularda da il özel idarelerinin görev üstlenebildiklerini kaydeden Öner, CHP İl Genel Meclisi üyelerine seslendi. Öner, "Sizler her biriniz kendi ilinizin sorunlarını yetkin bir şeklide takip ediyorsunuz. Genel merkez de ‘three dimension’ ya da 3D denilen bir gözlemle bütün Türkiye’yi birlikte değerlendiriyor. Bir yerin sorunu bütün diğer yerde farklılaşabiliyor. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünü gözettiğimiz bir süreç yaşıyoruz. Bir Vali olarak şunu bilgilerinize ve takdirlerinize sunmak durumdayım; il genel meclisleri kendi başkanlarını kendilerini seçmeliler ama bu başkan Diyarbakır’da ve ya sorunu olan yerlerde il genel meclisleri tarafından seçilirse polis, jandarma, eğitim hizmetleri onun direktifi altında yürütülürse ‘yeni Baydemir’ler’ türerse Türkiye Cumhuriyetinin, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğü nasıl sürdürülebilir? Bunu bir eleştiri olarak değil bir dikkate sunma olarak lütfen değerlendiriniz" dedi.(ANKA)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.