CHP heyeti Süryanilerle görüştü

CHP heyeti Süryanilerle görüştü

CHP heyeti yeni anayasa çalışmaları öncesinde Midyat'taki Süryanileri ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundu.

A+A-

CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan başkanlığındaki heyet yeni anayasa çalışmaları öncesinde Mardin'in Midyat İlçesi'ndeki Süryanileri ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundu.

Midyat'ta bulunan 1612 yıllık tarihi Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş ile görüşen CHP heyeti, daha sonra Süryanilerin yaşadığı Elbeğendi Köyü'nde Turabdin Süryani Derneği Başkanı Evgil Türker ve dernek üyeleriyle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu.

CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, Mardin İl Başkanı Mehmet Kılınçaslan ve Süryani siyasetçi Gebro Tokgöz'ün de hazır bulunduğu görüşmelerde Süryaniler, yeni anayasa ile ilgili görüşlerini ifade ettiler.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmelerin ardından açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Eyidoğan, yeni anayasa çalışmaları öncesinde Mardin ve Midyat'taki Süryanileri ziyaret ederek fikir alışverişinde bulunduklarını kaydetti. Eyidoğan, Midyat'ta yaptıkları temasların zihinlerinde olumlu bir perspektif oluşturduğuna işaret ederek, “Bölgede yaşayan Süryanilerin bize ileteceği sorunlar ve öneriler varsa onları değerlendirmeye alıyoruz. Yaptığımız görüşmelerin sonuçlarını Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na rapor halinde sunacağız” dedi.

Bölgedeki etnik ve dini grupların yaşadıkları sorunların farkında olduklarını söyleyen Eyidoğan, yeni anayasa süreciyle birlikte bu sorunların çözümü için önerilerde bulunacaklarını ve yeni anayasa çalışmalarına katkı sağlayacaklarının altını çizdi.

BU AYIP ORTADAN KALDIRILMALI

Ortaöğretim 10'ncu sınıflarda okutulan tarih kitaplarında Süryaniler hakkında yer alan bilgiler ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in yanıtlaması için TBMM'ye soru önergesi verdiğini söyleyen CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, şöyle dedi:

Ortaöğretim 10'ncu sınıflarda okutulan tarih kitaplarında Süryanileri inciten ve vatan haini oldukları yönünde ciddi ithamlar var. Bu durum Türkiye'ye yakışmayan bir ayıptır. Süryani yurttaşlarımızın hak etmediği bu ithamı yapan ve ders kitaplarına koyan devletin yöneticileri ve ilgili bakanı kimse bunların aleyhinde yaptırım yapılması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Önümüzdeki süreçte eğer Milli Eğitim Bakanlığı bu ayıbı ortadan kaldırmak için bir girişimde bulunmazsa, meclis araştırması önergesi vereceğiz.”

CHP heyetinin kendilerini ziyaret etmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Süryani siyasetçi Gebro Tokgöz ise, bu ziyaretle birlikte CHP'nin bölgeye ilgisiz olmadığını ve yaşanan sorunların meclise taşınması konusundaki duyarlılıklarını gördüklerini ifade etti.

sizin-medya.20111123160857.jpg

sizin-medya.20111123161027.jpg

sizin-medya.20111123161136.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.