Büyük Önder Midyat’ta Saygıyla Anıldı

Büyük Önder Midyat’ta Saygıyla Anıldı

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 72. yıl dönümünde Midyat’ta, düzenlenen törenle anıldı.

A+A-

Cumhuriyetin Kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 73. yıl dönümünde Midyat’ta, düzenlenen törenle anıldı.

Midyat Kaymakamı Fatih Akkaya, Garnizon Komutanı Albay Saim Bağcı, Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal, Başsavcı Adnan Küçükyumuk, Ağır Ceza Reisi Sezgin Güverçin, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, örgün ve yaygın eğitim kurumu idarecileri ile temsili askeri ve öğrenci grupların katılımıyla hükümet konağı bahçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.

Çelenk sunmayı müteakip Saat 09.05’te görevlendirilen aracın siren sesi eşliğinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşundan sonra Müzik Öğretmeni Seda Korkmaz Ünlü yönetiminde tüm katılımcılar tarafından İstiklal Marşı okundu. Bu esnada iki inzibat eri tarafından göndere bayraklar çekilip sonra yarıya indirildi. Bütün resmi kurum ve kuruluşlardaki bayraklar da yarıya indirildi.

Çelenk sunma töreninden sonra anma programı Vali Kemal Nehrozoğlu İlköğretim Okulu konferans salonunda icra edildi. Program bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Edebiyat Öğretmeni Fatma Koparan Poyraz, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada ile sürdü.  

Poyraz, şöyle konuştu: “Atatürk, bu ülkenin ileriye, bilime, barışa dönük yüzüdür. Atatürk’e sadece 10 Kasım’larda değil, her gün sahip çıkmalıyız. O’nun bir tek ilkesinden bile ödün vermemeliyiz. Değerlerini koruyamayan, kurtarıcılarını unutan toplumlar, köksüz ağaçlar gibi sonlarını beklerler. Geleceklerine yön veremez, gelecek onlara yön verir. Atatürk sadece dünü kurtarmamış, geleceği de kazanmıştır. Düşmanın yanı sıra, köhnemiş, eskimiş, ulusun kaderine ayak bağı olan her türlü çağ dışı düşünce ve yöntemleri de yenmiştir.”

Atatürk’ün askeri kişiliğini anlatan Tankçı Yüzbaşı Yusuf Akdemir ise, “Mustafa Kemal Atatürk, kısa süren yaşamı boyunca, bir insanın ömrüne kolayca sığmayacak kadar büyük işler başarmıştır. Atatürk’ün dehası, O’nun sadece askerlik alanında değil, devlet kuruculuğunda, siyasette, sosyal ve ekonomik reformlardaki başarı ve uygulamalarında da ön plana çıkmıştır. Atatürk, yetenekli bir asker, muharebe alanlarının muzaffer bir komutanı olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun dört tarafında verdiği muharebelerin birçoğunda görev almış ve bu görevler, O’nun sevk ve idare yeteneğini geliştirmiştir. O, Trablusgarp’ta, Çanakkale’de 1. Dünya Savaşı’nın doğu ve güney cephelerinde, Sakarya’da Büyük Taarruz’da büyük zaferlere imza atmıştır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrencilerin büyük beğeni toplayan şiirlerin okunmasına müteakip Atatürk’ün gençliğe hitabesi Aziz Önen Lisesi Müzik Öğretmeni Ahmet Selim Limonlu tarafından okundu. Gençliğin Ata’ya cevabı temsili öğrenci grubu tarafından seslendirildi. Öğrenciler arasında düzenlenen kompozisyon, resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri törenle verildi.

Tören sırasında açıklama yapan Kaymakam Fatih Akkaya, “Artık 10 Kasım’larda Atatürk’ü anarken 1 milyonluk ordumuz, 15 milyonluk öğrencimiz ve 800 milyar dolarlık gayri safi milli hâsılamızla, G20 ülkelerinin ve NATO’nun önemli bir ülkesi olmakla övünmemiz lazım. Avrupa’da, Ortadoğu’da, Güney Afrika’da ve Güney Amerika’da söz sahibi olmuş ülkemiz ile iftihar ederek duyduğumuz gururla atanın huzuruna çıkmamız lazım. Atam biz bunları yaptık. Yetmez, daha birçok şey yapacağız dememiz lazım. Hiçbir şey yapmadık; hala elektriksiziz, hala sefalet var! Ben bunlardan artık bıktığımızı düşünüyorum. Fakir yok demiyorum, yapacak iş yok demiyorum, ama çok şey yaptık ve daha çok şey başaracağız. Bunu başaran bu millettir. Bu öğrencilerimizi ve bu gençlerimizi daha gururlu yetiştirelim ve bu eziklikten kurtaralım. Bunları bu şekilde büyütmeye hakkımız. Biz büyük bir milletiz, büyük bir ülkeyiz. Daha da büyüyeceğiz. Yeter ki şu terör belasını, ayrımcılığı ve fitneciliği aramızdan çıkartalım. Bu milletin neler yapacağını o zaman daha iyi göreceğiz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından edebiyat öğretmeni Nazan Yeler yönetimindeki öğrenci grubu tarafından Atatürk oratoryosu sunuldu. Garnizon Komutanlığı tarafından hazırlanan ‘Atatürk’ konulu sinevizyon gösterisiyle program sona erdi.

sizin-medya.20111110220055.jpg

sizin-medya.20111110220223.jpg

sizin-medya.20111110220337.jpg

sizin-medya.20111110220441.jpg

sizin-medya.20111110220545.jpg

sizin-medya.20111110220640.jpg

sizin-medya.20111110220753.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.