Bu karar vicdanları yaraladı !

Bu karar vicdanları yaraladı !

Bu karar bize bir kez daha gösterdi ki kurunun yanında yaş da yanıyor...

A+A-

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi'nin 2014 yılı Adli ve İdare Yaz Yargı kararnamesi açıklandı. HSYK'nın yaz kararnamesine göre, Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sezgin Güverçin tenzili rütbeye uğratılarak, bir alt göreve getirildi. 

Midyat Adalet Sarayı’nda yaklaşık 3 yıldan bu yana görev yapan Başsavcı Küçükyumuk, Gebze Cumhuriyet Savcılığı’na düz savcı olarak atanırken, Midyat Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim Sezgin Güverçin de, Uşak Hakimliği görevine tayin edildi. Bu atama ve rütbe tenzilinin, hükümet ile cemaat arasında yaşanan gerilimden kaynaklandığı algısının oluşmasına neden oldu.

Her kesin bildiği üzere bir süredir hükümet ile cemaat arasında Şubat 2012'deki MİT krizi ile başlayan ve 17 Aralık yolsuzluk soruşturması sonrasında iyice sertleşen kavga bize bir kez daha gösterdi ki kurunun yanında yaş da yanıyor. 

SUÇLUYMUŞ GİBİ...

Özellikle cemaate 'yakın olduğu' düşünülen bazı hakim ve savcıların pasif göreve getirilmeleri, tenzili rütbeye uğratılmaları, görevden el çektirilmeleri de bu hükümet ile cemaat arasındaki kavga kapsamda değerlendirilebilir. Ancak gözden kaçırılan bir husus var ki oda suçun şahsiliğidir. Bu konuda özellikle İslam'ın ilk yazılı anayasası olarak atfedilen Peygamber Efendimizin (sav) Medine Sözleşmesi’nde ‘Hiçbir günah başkasına yüklenemez’ denilmiştir. Nitekim hiç kimse ‘bir gruba veya cemaate’ sempati duyuyor diye de suçluymuş gibi kamuoyuna yansıtılamaz, aşağılanamaz ve hakir görülemez. 

Anayasa’nın 24. maddesinde de ‘Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.’ diye açıkça yazılmaktadır.

CADI AVINA HİÇ GEREK YOK

Ama bir takım cenahlar, bazı kişilerin suç işlediğinden şüpheleniyorsa bunun yolu yordamı bellidir. Cadı avına hiç ama hiç gerek yok. İnsanları bu şekilde küçük düşürmeye, görevden almaya, morallerini bozmaya ve meslek aşklarını köreltmeye hiç gerek yok. 

HERKES BÜYÜK BİR ŞOK YAŞADI

Midyat’ta, HSYK’nın bu kararlarını öğrenen hemen hemen herkes büyük bir hayal kırıklığı ve şok yaşadı. Çünkü çok genç yaşında Başsavcı ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı görevine atanan iki pırıl pırıl insanın yayımlanan kararname ile tenzili rütbeye uğramış olmaları vicdanları yaralamıştır. Bu kararların yanlışlığının ne zaman farkına varılır yada varılmaz bilinmez, ama tek gerçek var ki kamu vicdanı dediğimiz şey adalet dediğimiz şey bu kararları kabul etmez. 

TAKDİR EDİLECEK ÇALIŞMALAR

İlçede göreve ilk başladıkları günden bu yana sayın Küçükyumuk ve Güverçin'in adliyedeki rutin çalışmalarının yanı sıra, görevli tüm personel ile uyumlu çalışmaları, sosyal sorumluluk projelerine imza atmaları tüm halkın takdirini kazanıştır. Özelliklede sayın Başsavcının lise öğrencilerine yönelik başlatmış olduğu rol model ve kariyer buluşmaları etkinlikleri tarihe not düşülecek önemde faaliyetler olmuştur.

Orta öğretimde öğrenimlerine devam eden ve üniversite sınavlarına hazırlanan yaklaşık 10 bin öğrenci bu çerçevede çeşitli meslek grupları, vali yardımcıları, kaymakam, hakim, savcı, doktor, avukatlar ve sosyolog ile buluşturulmuş; öğrencilik yılları, eğitim hayatları, hedefleri ve kariyerleri ile ilgili hayat tecrübelerinden öğrencilere bilgiler aktarmaları sağlanmıştır. 

Yine aynı şekilde maddi durumu yetersiz 50 öğrencinin ücretsiz bir şekilde dershaneye gönderilmesi, üniversiteye hazırlanan öğrencilerin il dışına geziye çıkarılarak öğrencilerin psikolojik açıdan desteklenmesi Başsavcımızın eğitime ve öğrencilere verdiği değeri göstermektedir. 

Ayrıca bu öğrenciler için adliye günleri düzenlenerek, mahkemelerin görevleri, hakim, savcı ve avukatlık mesleği konularında bilgiler aktarıldı. Maddi durumu iyi olmayan tutuklu ve hükümlü ailelere çeşitli yardımların yapılması, tahliye olan yada şartlı salıverilen kişilerin meslek sahibi olması, kendi işyerlerini açmalarında da büyük destekleri olmuştur. 

Bu çalışmalar sosyal sorumluluğun en güzel örnekleri olarak karşımızda durmaktadır. (Bu etkinliklerin yapılmasında tabi ki organizasyon çalışmalarını üstlenen Denetimlik Serbestlik Müdürlüğü personelinin de emeklerini unutmamak gerekir. Onlarda içten bir teşekkürü hak ediyor.)

GÖNÜLLERDE OLAMAYAN, MAKAMLARDA OLAMAZ 

Zaman zaman insanın başından bir olumsuzluk geçse yaşça büyük olanlar hemen bunu hayra yormamızı isterler. Bizim de bu atamaları hayra yormaktan başka yapacak bir şeyimiz yok. Fakat şu unutulmamalıdır; Sayın Küçükyumuk ve Güverçin’in yaptığı bu güzel hizmetler ilçedeki diğer protokol mensupları için bir heyecan kaynağı olmuştur. 

Midyatlılar yapılan bu güzel faaliyetleri yıllarda geçse unutmayacak. Kalplerinde her zaman Küçükyumuk ve Güverçin’in sevgisi var olacaktır. 

Güzel makam, insanların gönül makamıdır. Bizler vatandaşlarımızın gönlünde olmanızı tercih ediyoruz. Gönüllerde olmayan bir kişi, makamlarda yüz yılda otursa bir faydası olmaz. Halkın içinde olmayan, halkın derdi ile dertlenmeyen, kişinin, halkın gönlünde yer bulması zordur. Umarım yetkililer yaptıkları atama yanlışlığının farkına varır ve gereğini yaparlar. 

Başta sayın Küçükyumuk ve Güverçin olmak üzere atamaları yapılan tüm hakim ve savcılara yeni görev yerlerinde başarılar diliyorum.

Halis İŞ – SİZİN MEDYA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum