Bu haber eklem ağrısı çeken her insanı ilgilendiriyor

Bu haber eklem ağrısı çeken her insanı ilgilendiriyor

Midyat Devlet Hastanesi’nde ağrı ve kireçlenmeler için PRP tedavisi uygulanmaya başlandı.

A+A-

Midyat Devlet Hastanesi’nde ağrı ve kireçlenmeler için PRP tedavisi uygulanmaya başlandı.

Sağlık alanında yeni hizmetleri sunmaya devam eden Midyat Devlet Hastanesi’nde, Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Ümit Yalçın gözetiminde eklem ağrılarına karşı etkili olduğu ispatlanmış olan PRP tedavisine başlandı.

Hafta içi hergün sabah saat 08.00'de işe başladığını söyleyen Dr.Yalçın, klinikte günde en az 120 hastayı muayene ettiğini belirtti. 

Tıp dünyasında, kök hücrelerin yenilenmesi amacıyla hastalardan alınan kanın hücrelere ayrılıp pıhtılaşan kısmının yeniden hastaya verilmesi yöntemi olarak nitelendirilen PRP uygulaması, Midyat’ta dizlerinde kireçlenme problemi yaşayan hastalar için de umut oldu.

“ÇEVRE İLLERDEN HASTA GELMEYE BAŞLADI”

PRP tedavisinin fizik tedavi alanında kullanımı hakkında bilgi veren Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Ümit Yalçın, Mayıs ayında uzmanlık ihtisasını Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladıktan sonra Midyat Devlet Hastanesi’ne atandığını kaydederek, “İlk atandığımda yaptığım araştırmada bu bölgede PRP tedavisinin uygulanmadığı öğrendim. Daha önce yaklaşık 2 bin 500 hastaya bu tedaviyi uyguladığımdan, klinik tecrübem de vardı zaten ve ben bu tedaviyi Midyat’ta hayata geçirmeye karar verdim. Midyat’ta şuana kadar 50 hastaya bu tedaviyi uyguladım. 50 yaş üzeri bayan hastalarıma, genellikle kalça, diz, dirsek, omuz, ayak bileği ağrısı olanlar ile bel ve boyun kireçlenmeleri, topuk dikeni, menüsküs yaralanmaları ve kas romatizmaları nedeniyle başka doktorlar tarafından ameliyat öneriliyordu. Fakat ben bu tedaviyi hastalarıma uygulamaya başladıktan sonra hastalarımın tamamı PRP tedavisiyle olumlu sonuçlar aldı ve ameliyat olmalarına gerek kalmadı. Şimdi hastalarımız hiçbir ağrı çekmeden günlük işlerini yapabilecek ve gece rahat uyuyabilecek duruma geldiler. Hastalarımız başka illeri gidip tedavi olmaktansa kendi bulundukları şehirde artık çok rahat bir şekilde tedavi olabiliyorlar. Hatta çevre illerden bu defa bize hasta gelmeye başladı. Belki de bu daha önce hiç olmamış bir şeydir. Sadece, Eğitim Ve Araştırma Hastaneleri ile üniversite ve özel hastanelerde yapılan bu tedaviyi biz Midyat’a getirdik.” dedi. 

“KÖK HÜCRE NAKLİ YAPMIŞ OLUYORUZ” 

PRP tedavisi ile kanın iyileştirici gücünden yararlandıklarını ifade eden Dr. Yalçın, şunları söyledi:

“PRP yeni tedavi yöntemi olup, özellikle son 5 yıldır giderek artan bir şekilde kullanılmaya başlanmış doğal bir tedavi yöntemidir. PRP, trombositten zengin plazma anlamına geliyor. İlaç hastanın kendi kanından hazırlandığından doğal ve ameliyata alternatif bir tedavi yönetimidir. PRP, hastanın kendi kanından alınarak yapılması nedeniyle hiçbir yan etki içermiyor. PRP uygulamasında hastanın kendi kanı steril bir ortamda alındıktan sonra özel işlemler ile trombositler kanın diğer hücrelerinden ayrılıyor. Uygulanmak istenen bölgeye bu sıvı enjekte ediliyor. Hastalar yapılan tedavi sonrası günlük hayatına devam edebiliyor. PRP tedavi yönteminde kanın trombositten zengin sarı renkli plazma sıvısı diz kireçlenmelerinde, diz eklemi içine 10 cc kadar, 45 gün arayla üç kez uygulanıyor. Enjeksiyonu takiben birkaç hafta içinde iyileşme başlıyor ve kıkırdağın yenilenmesini sağlıyor. Hastanın eklemlerine bir nevi kök hücre nakli yapmış oluyoruz aslında. Normalde özel hastanelerde yüksek miktarlı fiyatlarla tedavisi yapılan bu işlemi biz burada hiçbir ek maliyet gerektirmeden tamamen ücretsiz yapıyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum