Bu bayramda tam da sevinmişken!

Bu bayramda tam da sevinmişken!

Bayram kutlamalarına bakan düzeyinde ya da bir vekil düzeyinde katılımın olması o şehirdeki insanlara verilen değerin de bir göstergesidir.

A+A-
Tarihte ilk kez Midyat’ta, İçişleri Bakanı düzeyinde bir katılımla bayramlaşma merasimi düzenlenecekti, ama maalesef olmadı… 
 
2013’te yapılan kabine revizyonu ile İçişleri Bakanlığı’na getirilen Sayın Muammer Güler, malumunuz Ak Parti’den Mardin Milletvekili seçilmişti. Adaylık sürecinde hemen hemen herkesin ‘İÇİŞLERİ BAKANI OLUR’ dediği ve nihayetinde de bu göreve getirilmesi Mardin’in tüm ilçeleri, köy ve kasabalarında büyük bir sevinçle karşılandı. Bu sevinç Sayın Güler’in bakan olduktan sonra Mardin ve ilçelerine yaptığı ilk ziyarette açık bir şekilde göründü.
 
Midyatlılar ve diğer ilçelerdeki vatandaşlar onlarca koçu Bakan Güler’e Kurban ederek, sevinçlerini ifade etmişlerdi… 
 
Müjdeyi bakan verdi!
 
Midyat’ta, Belediye Başkanlığı ve Ak Parti İlçe Teşkilatı’nın birlikte Ramazan ayı dolayısıyla düzenlediği iftar yemeğine* katılan Bakan Güler, Ramazan Bayramı’nda halkla bayramlaşacağını şu sözlerle ifade etmişti: 
 
“İnşallah Ramazan Bayramı’nın 2’nci günü Midyat’a geleceğim ve sizlerle burada bayramlaşacağız. Suriyeli kardeşlerimin kaldıkları çadır kente de gideceğim ve orada onlarla da bayramlaşacağım.” 
 
Bayramı kendileri ile geçirecek olan Bakan’ın bu sürpriz buluşma çıkışından sonra geceye katılan davetliler de Bakan Güler’i alkış yağmuruna tutmuşlardı. Bakan’ın bu jestini alkışlamak en güzel teşekkür olsa gerek…
 
Gel gör ki bayram geldi, çattı…
 
2011 yılındaki milletvekili seçiminde tüm Midyatlıların adaylık sürecinde yekvücut oldukları ve büyük bir ittifakla destek verdikleri Sayın Güler ile İçişleri Bakanlığı görevine getirildikten sonra ilk kez bir dini bayram kutlamasında bir araya geleceklerdi. Halkın bu sevinçli bekleyişleri bayram kutlamasının sona ermesiyle yerini ne yazık ki hüsrana bıraktı. 
 
Tarihe not edilmesi düşünülen bu önemli ‘buluşma/bayramlaşma’ maalesef gerçekleşmedi. Sayın Bakan, bayramda Midyat yerine Kızıltepe ilçesini tercih etti! Yanlış anlaşılmasın, ‘Sayın Bakan neden Kızıltepe’ye gitti?’ diye halktan hiç kimse sitem etmiyor. İlçe halkı, Sayın Bakan’ın neden kendilerine açıklama yaptığı halde bayramlaşmaya gelmediğini merak ediyor, soruyor: NEDEN?
 
Hep unutuldular…
 
Mardin Milletvekillerinin ‘BIRAKIN NORMAL ZAMANLARDA VATANDAŞI HATIRLAMAYI, BAYRAMLARDA DAHİ ONLARI UNUTMUŞ’ olmalarının nedeni nedir? 
 
Aslında belki de bu yüzdendir Sayın Bakan’ın ‘Midyat’a geleceğim ve sizlerle bayramlaşacağım’ demesinin ardından halkta oluşan büyük heyecan ve mutluluğun sebebi… 
 
Ak Parti’nin kuruluşundan bu yana Midyat’taki Ak Parti teşkilatının herhangi bir bayramda kapılarını açtığını ve halkla bayramlaştığını gören varsa söylesin lütfen. Bizde öğrenelim. Bilgilerimizi güncelleyelim. Her yerde bayramlaşma gelenekleri varken, neden Midyat’taki teşkilatta bu yapılmıyor? Midyat’ta eksik ya da fazla olan nedir? Bunu birileri açıklarsa iyi olur. 
 
2002 yılından buyana ilk kez halk seçtiğiyle, vekiliyle, Ankara’daki temsilcisine doya doya sarılacak ve hasretle bayramlaşacaktı. Bu defa da olmadı… Yine kavuşamadılar…
 
Şunu unutmayalı ki, bayram kutlamalarına bakan düzeyinde ya da bir vekil düzeyinde katılımın olması o şehirdeki insanlara verilen değerin de bir göstergesidir. Hele ki bu dönemde Midyatlı bir vekilin parlamentoda temsil edilmediği göz önünde bulundurulursa, Midyat halkına daha çok önem verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
 
Müjdeli haberlerle gelir mi?
 
Sayın bakan, nedenini öğrenemediğimiz bir sebepten dolayı bu Ramazan’da Midyat’taki bayramlaşmaya katılmadı. Ama Yüce Rabbim sağlıklı, uzun ömürler verirse önümüzde Kurban Bayramı var. Sayın Bakan, belki iftar yemeğinde açıkladığı üzere ‘Kurban Bayramı’nda Midyat’ta’ olur. 
 
Kurban Bayramı’na daha 2 aylık bir zaman var. Sayın Güler Midyat’a gelmeyi düşünür mü? Ben bilemem, ama şayet gelmeyi planlarsa o zaman Midyat halkı tarihinde ilk kez bir İçişleri Bakanı’nın katılımıyla dini bir bayramı geçirmiş olacak !... 
 
Aslında Sayın Bakan’ın Midyat’a, Mardin’e ve diğer ilçelerine ne tür hizmetler kazandıracağı bayramlaşma törenine katılmasından daha önemlidir. Tüm Midyat halkı bu durumun bilincindedir.
 
Sevgili okuyucular; sayın bakanı, malumunuz Midyatlılar çok seviyor. Kendisi de zaten bunu her Midyat'a gelişinde müşahede ediyor. Bu sevgi bir menfaat/çıkar karşılığında değildir. Bu sevgi, bire bir Sayın Muammer Güler’e olan teveccühtür. 
 
Bu halkın ancak tek bir beklentisi ve isteği var. Oda, hakkıyla kendilerine hizmet edilmesidir. Toplumsal hizmetlerdir, yıllarca ihmal edilmiş sorunlarının çözülmesini beklemeleridir.
 
Bu nedenle Allah kısmet eder de Sayın Bakan Midyat’a bayramlaşmaya gelirse (İftar Programında açıkladığı yol müjdesi gibi) halkımız büyük bir özlemle “Stadyum Projesi, Kültür Merkezi Projesi, Kentsel Dönüşüm Projesi, Elektrik Sorunu ve Atıksu Arıtma Projesi”nin de müjdesini beklemektedir. Sayın Bakan’ın bu yatırımların müjdesini vermesi halkın yüreğindeki sevgisini ölümsüzleştirecektir. 
 
Sayın bakanım, kalem şuan elimizde. Bu büyük buluşmayı ve müjdeli haberlerinizi not etmek için bekliyoruz… 
 
Midyat’ta görüşmek dileğiyle…
 
*Belediye Başkanlığı ve Ak Parti İlçe Teşkilatı’nın birlikte düzenlediği iftar yemeğindeki organizasyon eksikliği büyük tepkilere neden olmuştu. İftar programına katılan onlarca insan yer bulamamış ve yemek yemeden ayrılmıştı. 
 
Halis İş - Sizin Medya 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum