Beş 'Yıldız'lı hareket

Beş 'Yıldız'lı hareket

Enerji Bakanı Yıldız, korumaların müdahale ettiği protestocu öğrenciye sahip çıktı. Yıldız, gençle yan yana oturup eleştirilerini dinledi.

A+A-

ANKARA- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kabinedeki birçok bakandan farklı olarak kendisini protesto eden Nesimi Yiğit Eryılmaz isimli öğrencinin yanına oturup itirazlarını dinleme yolunu seçti. Salondan da protestocu öğrenciyle çıkan Yıldız, “Nesimi benim ülkemin çocuğu. Onunla bir tartışmanın galibi olmaya çalışmak yanlış” dedi.

Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Nükleer Enerjisinin Geleceği ve Hukuki Sorumluluk Paneli’nde, bir öğrenci Bakan Yıldız’ın konuşmasını protesto etti. Korumalar, protestocuya anında müdahale etti. Dört polis, öğrenciyi tamamen etkisiz hale getirdi. Ancak Yıldız, gencin tartaklanmasına izin vermedi ve onu kürsüye çağırdı, yanına oturup itirazlarını sordu.

Eryılmaz da, “Demokratik hakkımı kullanmama izin verdiğiniz için teşekkür ederim ama söyledikleriniz yanlış. Siz 17-18 saat çalışma öneriyorsunuz. Kimse sizin ameleniz değil. Dün sıfır sorun diyordunuz, bugün Suriye ile düşman olduk. Bunun dışında gazeteciler, öğrenciler hapiste” diyerek itirazlarını sıraladı. Bunun üzerine Yıldız, söylediklerinin doğru olmadığını, Suriye ile ilişkilerin geldiği noktanın zaafiyet olarak algılanmaması gerektiği karşılığını verdi. Konuşmasını sık sık kesen gence Yıldız, “Tamam, gençlik heyecanın var. Ama benim konuşmama müsaade etmen lazım” dedi.

Salondan beraber çıktılar
Yıldız, salondan tek başına çıkmak isteyen öğrenciye itiraz etti. İkili salondan beraber ayrıldı. Yıldız’ın, bakanlığa da davet ettiği Eryılmaz, “Belki bir gün olabilir” yanıtını verdi.

Yıldız, Radikal’e şunları söyledi: “Nesimi benim ülkemin çocuğu. Bizim insanımız. Farklı şeylere inanıyor, benden farklı düşünüyor olabilir. Ama ben bugün o olay sırasında kendim için de devlet şefkati hissettim. Aynı sıralardan gelmiştim. O yaşlarda insan daha fevri, daha heyecanlı hareket edebiliyor. Eğer hatasına mahkûm edersek, Türkiye Nesimi’yi kazanamaz. Biz doğruyu yaptığımız zaman güçleneceğiz. Oradaki tartışmadan galip çıkmaya çalışmak doğru değil. Neticede şimdinin gençleri bizim bulunduğumuz yerlere gelecek.”

Yıldız, korumaların müdahale nedenini ise “Öğrenciler bağırarak konuşuyor. Korumalar da haliyle, yumurta vesaire atılır düşüncesiyle ve koruma güdüsüyle hareket ediyor” sözleriyle anlattı. Yıldız, geçmişte de bakanlığını protesto eden Greenpeace eylemcilerine çay ikram etmişti. (RADİKAL)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.