Belke, BDP’de Bayrağı Devraldı !

Belke, BDP’de Bayrağı Devraldı !

Midyat BDP İlçe Kongresi Yapıldı...

A+A-
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Midyat İlçe Teşkilatı’nın 3. Olağanüstü Kongresi yapıldı.  
 
Batman yolu üzerinde bulunan Akçakaya Mahallesi’ndeki parti binasında gerçekleştirilen kongreye, BDP Mardin Milletvekili Erol Dora’nın yanı sıra, BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz, belediye meclis üyeleri ile il ve ilçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 200 kişi katıldı. 
 
Partisinin Midyat 3. Olağan İlçe Kongresi’ne katılan BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, burada yaptığı konuşmada, başlatılmış olan süreç doğrultusunda üzerlerine düşen görevleri büyük bir hassasiyetle yerine getirmeye çalıştıklarını belirterek, “BDP olarak, bu süreçte önemli siyasi bir aktörüz. Bu sürecin başarıya ulaşması için diğer bütün Kürt bileşenleri ile birlikte hükümet ile görüşmeler yapıyoruz. Bu anlamda hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki bütün haklarımızı olabildiğince demokratik siyasetin gerekleri doğrultusunda talep ediyoruz. Bizim önem verdiğimiz önemli bir husus da herkesin kendi kimliğiyle özgürce yaşayabilmesidir. Bu kimliğinde mihenk noktası da herkesin anadilidir. Ana dil herkes için kutsal bir olgudur. Kutsal bir meseledir. Hiç kimse başkalarının anadilleri üzerine ipotek koyamaz. Bunlar temel hak ve özgürlüklerdir” dedi.
 
“ALLAH’IN İRADESİNE SAYGI GÖSTERMELİYİZ”
 
Ortadoğu için büyük bir ihtiyaç olan ve şuan Ortadoğu’da süren çatışmaların da müsebbibi olan inanç özgürlüğünün egemen olmasını istediklerini ifade eden Dora, “Biliyorsunuz ki inanç çok önemlidir. Allah’ta bizleri farklı etnik gruplar olarak, farklı inançtaki insanlar olarak, farklı karakterde ve renklerde insanlar olarak yaratmıştır. Kim Allahtan bahsediyorsa öncelikle Allah’ın bu iradesine saygı göstermeliyiz. Herkes nasıl yaratılmışsa ve nasıl inanmak istiyorsa onun bu tercihlerine, renkliliğine, farklılığına saygı göstermemiz gerekir. İşte o zaman biz Allah’ın iradesine saygı göstermiş oluyoruz. Çünkü hepimizi Allah yarattı. Hiç kimse, özelikle bunları Midyat’ta belirtmekte yarar gördüğüm için söylüyorum. Şuan Ortadoğu’da, Rojava’da, Irak’ta, Afganistan’da İran’da ve başka yerlerde insanlar birbirlerini mezheplerinden ve inançlarından dolayı ve Allah’ın da adını kullanarak birbirlerini öldürebiliyorlar. Bu tamamen Allah’ın iradesine karşıdır. Hiçbir inançta, hiçbir insani felsefede olamayan davranışlardır bunlar. Onun için herkesin bunları iyi analiz ederek, dikkatli olmalıdır” diye konuştu.
 
BDP’YE 380 YENİ ÜYE KATILDI
 
BDP Midyat İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen törenle, geçtiğimiz günlerde Yönetim Kurulu’nda yer alan 13 arkadaşıyla CHP’den istifa eden CHP Midyat İlçe Başkanı Zeyni Mete, aile ve yakınlarından 380 kişi ile birlikte resmi olarak BDP’ye katıldı. BDP Milletvekili Dora, CHP’den istifa edip BDP’ye geçenlere parti rozetlerini taktı.
 
“HALKLARIN KARDEŞLİĞİNE KÖPRÜ OLUYOR” 
 
Partiye katılanlar adına konuşan CHP Midyat İlçe eski Başkanı Zeyni Mete, “Ben 2011 yılından beri CHP Midyat ilçe başkanlığı görevini yürüttüm. Ancak partinin özellikle bölgemizin çok önem arz eden barış sürecine soğuk davranmasından dolayı ben ve yönetimim istifa ettik. BDP’ye geçme nedenim, bu partinin barış ve demokrasi için verdiği mücadeleden dolayıdır. Halkların kardeşliğine köprü olma görevini üstlendiği ve bütün partilerden daha demokrat bir parti olduğu için BDP’ye geçiş yaptık” dedi.
 
“ROZETLERİNİ TAM KALPLERİNE İSABET ETTİRDİK” 
 
Mete’nin ardından söz alan BDP Mardin Milletvekili Erol Dora ise, “Öncelikle bu arkadaşlara aramıza hoş geldiniz diyoruz. Katılımlarından dolayı çok mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Tabiî ki şuan bu rozetleri de tam kalplerine isabet ettirdik. İnanıyoruz ki sembolik olarak takılan bu rozetlerin artık kalplerinde de tezahürünü gösterir.  Hiçbir daha birlik ve beraberliğimiz bozulmayacak şekilde demokratik bir mücadelenin öncüsü olunması noktasında hepimizin Türkiye’nin demokratikleştirilmesi ve Türkiye’nin özgürleşmesi adına bunu çok önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz” açıklamasında bulundu.
 
“YENİ YÖNETİMİZ MİDYAT GİBİ ÇOK RENKLİ”
 
BDP Midyat ilçe başkanlığına seçilen Feyzi Belke de, “Yeni yönetimiz de Süryani arkadaşlarımız, Müslüman Kürt ve Mıhallemi arkadaşlarımız var. İlçe yönetimimizde kozmopolit bir yapı oluşturduk, tıpkı Midyat’taki gibi. Nasıl ki Midyat farklı renklerin ve dinlerin merkeziyse, aynı şekilde Barış ve Demokrasi Partimiz de renklerin ve dinlerin yönetimi oldu. Barış ve kardeşlik içerisinde biz bu görevimizi sürdüreceğiz” ifadelerinde bulundu.
 
Yapılan konuşmaların ardından, okunan faaliyet ve Mali raporları oylamaya sunuldu. Tek liste halinde gidilen seçimde ilçe başkanlığına Feyzi Belke seçilirken, yönetime ise Hasan Erman, Burhan Bayar, Şemsettin Tunç, Cahit Alğan, Yusuf Akyüz ve Yusuf Yaman getirildi.
 
 
 
sizin-medya---1.20130922200611.jpg
 
sizin-medya---3.20130922200620.jpg
 
sizin-medya---2.20130922200629.jpg
 
sizin-medya---4.20130922200736.jpg
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum