Bejan Matur’un Mıhallemi Derneği Ziyareti

Bejan Matur’un Mıhallemi Derneği Ziyareti

Midyat’a gelen Şair, Gazeteci-Yazar Bejan Matur, Dünyaca ünlü Amerikalı pop sanatçısı Michael Jackson’un anıtını diken Mıhallemi Derneği’ni ziyaret etti.

A+A-

Midyat’a gelen Şair, Gazeteci-Yazar Bejan Matur, Dünyaca ünlü Amerikalı pop sanatçısı Michael Jackson’un anıtını diken Mıhallemi Derneği’ni ziyaret etti.

Yazar Bejan Matur, şehir merkezine 5 kilometre mesafedeki Mercimekli (Habsunnes) Köyü’nde merkezi bulunan Mıhallemi Medeniyetler Arası Diyalog Derneği’ne bir grup aktivist ve yazar arkadaşıyla keşif ziyareti gerçekleştirdi. 

Dernek Başkanı Mehmet Ali Aslan ile görüşen Yazar Bejan Matur, derneğin yaptığı çalışmalar ve amaçları hakkında bilgiler aldı. Matur, dernek ziyareti sırasında Michael’e Jackson için yaptırılan anıtı görünce, ‘Köye bir ufo inmiş sanki’ yorumunda bulundu.

Heyet daha sonra Hıristiyanlığın bölgede yayılmaya başladığı yıllarda Şemsi ve Kameriler’e ait mabet üzerine inşa edilen ve Anadolu’da ender görülen mimari özelliklere sahip manastırları gezdi. Köydeki tarihi mabetleri gezen heyet, Süryaniler, Müslümanlar, geçmişte ise Şemsiler, Kameriler ve diğer Mezopotamya dinlerine ait günümüze kadar ulaşan somut izler ve bulgular karşısında takdir ve hayranlık duygularını gizleyemedi.

Gezi ile ilgili açıklama yapan Yazar Bejan Matur, köyde dolaşırken hayranlık, büyülenme ve hüzünlenme duygusunu birarada yaşadığını söyledi. 

‘KÜLTÜREL MİRAS SAHİPSİZ BIRAKILMIŞ’
Köyde çok değerli bir kültür mirasının olduğuna işaret eden Matur, “Köyde bu kadar önemli bir tarih ve bu kadar değerli bir kültür mirası var ama maalesef kaderine terk edilmiş ve sahipsiz bırakılmış, örselenmiş ve örselenmeye de devam ediyor. Batıya gittiğiniz zaman 50–100 yıllık herhangi bir tarihi eserin inanılmaz bir ihtimamla koruma altına alındığını ve sahiplendiğini görürsünüz. Buradaki bu kültürün sahipsiz bırakılması ve sadece burada yaşayan insanların korumasına terk edilmesi ise üzüntü verici. Yapılacak çok şey var ama tüm bunlar tabiî ki sadece kültür politikalarıyla ilgili değildir. Bunun çok daha gerisinde politik bir bagaj, politik sorunlar yumağı var. Bu bölgedeki sorunlar hal olunmadığı sürece de biz kültür değerlerimizi sahiplenmekte maalesef hep çok yetersiz kalacağız ve bunun hüznünü yaşamaya devam edeceğiz.” dedi.

‘KEŞKE SÜRYANİLER DÖNEBİLSE’
Süryanilerin geri dönüşleri  ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Matur,  geri dönüşlerin çok değerli olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini kaydederek, “Bu köydeki kültür çeşitlilik aslında bir zamanlar sahip olunan bir tarihi de bize gösterdiği için mikro ölçekte de olsa çok çok önemli. Burayı dolaşırken aslında küçük bir Mardin olduğunu söylediler. Gerçekten bu köy ölçeğinde son derece önemli bir buluşma ve hala devam ediyor. Süryanilerin nüfusu çok azalmış. Hatta köyde sadece yaşlı bir Süryani çifit yaşıyor. Gitmişte olsalar, yurtları burada ve keşke geri dönebilseler. Zaten bu konuda küçükte bir eğilim var. Yurt dışından geri dönüşler oluyormuş. Bu çok değerli ve desteklenmesi gereken bir çaba” açıklamasında bulundu.

‘TOPLUMSAL BARIŞ İÇİN BURALAR ÖNEMLİ’
‘Süryaniler ve Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğin, dayanışmanın bölgede bir zamanlar sahip olunan barışı, saygıyı ve sevgiyi yansıtan eserlerin izlerine rastlamak ve bunların hala ayakta olduğunu görmek önemlidir’ diyen Bejan Matur, şöyle konuştu: 

“Köydeki kiliseyi ve camiyi yan yana görmek ve üzerine inşa edildikleri arazilerin Süryaniler ve Müslümanlar tarafından karşılıklıksız olarak vakfedildiğini duymak gerçekten çok anlamlı. Bu durum bize bir zamanlar sahip olunan bir barışı, karşılıklısız saygı ve sevgiyi hatırlattığı için çok daha önemli. Bizim şuan da bu barışı yeniden kurmak için inisiyatif ve sorumluluk  alıp hareket etmemiz gerekiyor. Aslında köydeki Mıhallemi Derneği ve Mehmet Ali Aslan’ın çalışmaları da buna hizmet ettiği için çok değerli. Dernek, bölgedeki kültürel çeşitliliği sahiplendiği ve koruduğu için desteklenmesi gereken bir çaba içinde. Biz burayı ziyaret ettiğimizde drenek yetkilileri yaptıkları çalışmaları da paylaştılar bizlerle. Kültürleri, dinleri ve dilleri sahiplenen, buradaki tarihsel geçmişe gönderme yapan, aktif bir çaba içindeler. Toplumsal barış için buranın gerçekten mikro ölçekte önemli bir model olduğunu düşünüyorum.”

KÖYE BİR UFO İNMİŞ’
Dernek tarafından Amerikalı pop sanatçısı Michael Jackson için yaptırılan anıt ile ilgili konuşan Bejan Matur, son olarak şunları söyledi:

“Derneğin yapılan bazı sıra dışı, haber değeri olan çalışmaları da  tabiî ki çok dikkat çekici. Mesela Michael Jackson ile ilgili yaptıkları anıt çalışması son derece post modern, renkli, buradaki dokuya da hiç uymayan ve ilk gördüğümde adeta şöyle hissettim, köye bir ufo inmiş gibi. Ama bu köyün adını en azından, Mıhallemi derneğinin çalışmalarını dünyaya ve türkiyeye duyurması açısından yaratıcı bir fikir.”

BARIŞI UZAKLARDA ARAMAYA GEREK YOK’
Yazar-Aktivist Zeyep Tanbay da, “Midyat’a gelinirse ve buradaki insanlar dinlenirse barışın aslında çok basit olduğunu göreceğiz. O kadar araştırmaya ve uzaklarda aramaya gerek yok. Mesala bir Müslüman erkeğin Hristiyan kilisesine bahçesini bağışlaması ya da Hristiyan bir bayanın camiye arsasını bağışladığını görebiliyoruz.  İşte zaten dinlerarası ve medeniyetlerarası insanlık dediğimiz şeyde tam budur. Çamlıcanın tepesine cami gibi şeyler yapmak için uğraşılacağına Midyat’taki bu güzelim tarihi yapılar koruma altına alınması, kültür bakanlığı tarafından restore edilse inanın bütün dünya burada bunları izlemek için kuyruğa girer ama Çamlıca tepesindeki cami hiç kimsenin ilgisini çekmeyecektir. Mimar Sinan’ın ülkesinde böyle mi fikirler üretilmeli diye düşünüyorum. Böyle bir kültür, böyle bir dinler ortaklığı varken, birbirlerine saygı ve hoşgörünün olduğu yer varken, Türkiye hala barışını arıyor” ifadelerini kullandı.

‘ZİYARETTEN ONUR VE GURUR DUYDUM’
Ziyaretten Mutluluk duyduğunu söyleyen Mıhellemi Medeniyetler Arası Diyalog Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan da, “Bizim için farklı bir yeri olan çağımızın önemli yazarlarından Bejan Matur ve Zeynep Tanbay’ın köyümüzü ve derneğimizi ziyaret etmeleri bizleri onura etmiş ve gururlandırmıştır. Michael Jackson için yaptırdığımız anıt için Sayın Bejan Matur’u yorumu, insanlar ufoyu ya filmlerde görüyor ya da efsanelerde duyuyor. Biz o ufoyu köye indirdik fena mı?” şeklinde konuştu.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum