Bdp'liler Çözüm Sürecini Anlatıyor

Bdp'liler Çözüm Sürecini Anlatıyor

Midyat’ta Esnafa Çözüm Süreci Anlatıldı...

A+A-

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Midyat İlçe Teşkilatı, esnaf ve kahvehane ziyaretinde bulunarak vatandaşlara “Çözüm Süreci”ni anlatıyor.

Devam eden çözüm sürecini halka anlatmak amacıyla aralarında BDP’nin Süryani asıllı Mardin Milletvekili Erol Dora, BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz, BDP Midyat İlçe Başkanı Muzaffer Işık, BDP ilçe yöneticileri ve Belediye Meclisi üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 50 kişi esnafları ziyaret etti.

Milletvekili Dora, Kocamanoğlu Caddesi ve Seyfettin Güneştan Caddesi üzerinde bulunan esnaf ve vatandaşları partililerle birlikte ziyaret ederek, çözüm sürecine ilişkin sohbetler etti. Esnafları tek tek dolaşarak tokalaşan Dora, bir süre esnaf ile sohbet ederek işlerini de sordu.

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, başlayan çözüm sürecinden umutlu olmak istediklerini söyleyerek, taleplerini; Türkiye’nin demokratikleşmesi, başta Kürt sorunu olmak üzere Türkiye’deki bütün farklı etnik kimliklerin ve faklı inançların taleplerinin karşılanması ve demokratik sivil bir anayasaya kavuşması olarak sıraladı.

Başlatılan çözüm süreci ile birlikte Ak Parti hükümetine de görev sorumluluklar düştüğünü kaydeden Dora, “Çözüm sürecinde ikinci aşamaya yönelik olarak hükümetin de somut bazı adımlar atmasını beklemekteyiz. Bütün Türkiye kamuoyu bunu beklemektedir. Umudumuz bu anlamda insanların ‘çözüm sürecinin sekteye uğrayabilir’ kaygıları büyümemişken, gelişmemişken hükümetin de gereken demokratik adımları atarak ülkedeki yaratılmış olan bu kaygıları boşa çıkarmasıdır” dedi.

“ANAYASA İLE İLGİLİ BİR UZLAŞMA SAĞLANAMAZ”

Türkiye’de tem hak ve özgürlükler konusunda sadece Kürtler ve Süryanilerin değil, Türkiye’deki 76 milyon insanın temel hak ve özgürlüklerinin gerçek anlamda pratikte tezahür etmesini istediklerini ifade eden Milletvekili Dora, şunları söyledi:

“Anayasaların toplumsal ihtiyaçlara göre değişebilmelidir. Anayasalar toplumun ihtiyaçlarına göre yeniden şekillenebilmelidir. Normatif düzenlemeler yapılabilmelidir. Bu konuda biz değiştirilemez maddelerin anayasada yer almasını BDP olarak zaten kabul etmiyoruz. Bütün partilerin Anayasa uzlaşma komisyonundaki görüşleri açık ve net olduğundan dolayı, bu komisyon tarafından yeni bir anayasa ile ilgili bir uzlaşmanın sağlanamayacağı bellidir. Fakat burada şu önemli olmuştur. Her partinin başta Kürt sorunu olmak üzere, Türkiye’nin demokratikleşmesi, anadilde eğitim ve evrensel anlamda din özgürlüğü ile ilgili görüşleri belli olmuştur. Tabiî ki artık bir geçici anayasanın yapılıp yapılmayacağı tartışılmaktadır. Türkiye’de atık muhakkak askeri döneme ait olan 12 Eylül cunta anayasasının değiştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu Türkiye’ye yakışmayan bir durumdur. Artık bütün vatandaşlarımızın zorunlu vatandaşlıktan çıkıp, hepsinin birer gönüllü vatandaş olabilecekleri yeni bir rejim istiyoruz, demokratik bir ulus istiyoruz”

Esnaf ziyaretinin ardından Milletvekili Dora ve beraberindeki heyet onuruna Mıhallemi işadamları tarafından onurlarına verilen akşam yemeğine katıldılar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum