Bdp Midyat Teşkilatı’nda Bayramlaşma

Bdp Midyat Teşkilatı’nda Bayramlaşma

BDP Midyat ilçe teşkilatı tarafından Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlenen bayramlaşma programı Süryani asıllı Mardin Milletvekili Erol Dora’nın katılımı ile yapıldı.

A+A-
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Midyat ilçe teşkilatı binasında bayramlaşma töreni düzenledi.
 
Batman Yolu Üzeri’nde bulunan ilçe hizmet binasında BDP Midyat İlçe Başkanı Muzaffer Işık’ın ev sahipliği’nde düzenlenen bayramlaşma törenine BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz, BDP Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri ile partililer ve halk katıldı.
 
Bayramlaşma programında açılış konuşmasını yapan BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz, hem partililerin hem de Midyatlıların bayramını kutlayarak sözü Milletvekili Erol Dora’ya verdi. Dora, “Rojava’da, Irak’ta ve birçok komşu ülkemizde olaylar yaşanırken ve insanlar kendi ülkesini terk etmiş durumdayken tabi ki bizler mutlu bayramlar geçiremeyiz. İnşallah bu bayram barışa vesile olur. Biz daha ki bayramda Rojava’daki bütün halklarla birlikte daha mutlu bayramları kutlamak arzusundayız” dedi.
 
“İSLAMİ ÖRGÜTLER DESTEKLEMEKTEN VAZGEÇİLMELİ”
 
Kürt halkına dostluk elini uzatmanın zamanının geldiğini söyleyen Dora, şöyle konuştu: 
 
“Rojava’daki Kürtler onlarca yıl kimliksiz yaşadılar. Türkiye’yi uyarmak istiyoruz. Biz Türkiye’ye şunu öneriyoruz. Artık Kürt halkına dostluk elinin uzatılma zamanı gelmiştir. Ancak bu politika Türkiye’ye kazandıracaktır. Umarız artık Türkiye’de Suriye’ye yönelik olarak da desteklemiş olduğu İslami örgütleri desteklemekten vazgeçer. Kürtlerin ve Suriye’de bulunan diğer halkların menfaatleri düşünülerek bütün insanların uluslararası kamu oyunun da kabul edebileceği bir politikaya yönelir. Umarız artık Türkiye’de bu eski politikasından vazgeçerek, Suriye’deki halkların iradesine saygı gösterir. Aynı zamanda Suriye’de gelişen süreç ile Türkiye’deki sürecin birbirleriyle bağlantılı olduğunu da algılayarak; halkların, Kürtlerin, Türklerin, Arapların, Süryanilerin ve inançsal bağlamda da Nusayrilerin, Hıristiyanların, Yezidilerin, Müslümanların çıkarları doğrultusunda bir politika izler. Bu politikada hem Türkler kazanacak hem de Kürtlere ve devlet kazanacak. Bunun aksi politikalar bir çıkmaz yoldur. Buradan yine bütün siyasi partilere ve hükümete de bu çağrıda bulunuyoruz” 
 
“ROJAVA’DA KÜRESEL GÜÇLER SAVAŞIYOR”
 
Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgesinde yaşanan olayların küresel güçlerin bir savaşı olduğunu dile getiren Dora, “Biliyorsunuz şuan da Çin, İran ve Rusya’nın kendilerine göre bir politikaları var. Amerika, Avrupa, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’ın da kendine göre orada bir mücadelesi var. Kendi çıkarları doğrultusunda orada bir politika yürütmektedirler. Ama orada nice insanlar ölüyor, uluslararası kurumlar ve devletlerin insanlara, insan canlarına ne kadar önem verdiklerinin bir göstergesidir. Onlar için insanların önemsiz olduğunu, insan ölümlerinin onlar için bir anlam ifade etmediğinin bir göstergesidir” diye konuştu.  
 
“BDP’DEN UZAK KALANLAR BİZLERLE YOLA ÇIKMALI”
 
Başlayan Çözüm Süreci’nin gerçek anlamda onurlu bir barışa evirilmesi için herkese görev ve sorumluluklar düştüğünü ifade eden Milletvekili Dora, “Daha önce BDP’den uzak  kalan, şiddet nedeniyle kendisini dışarıda bırakan insanlarımızın artık bu süreçte daha çok bizlerle birlikte yola çıkmaları gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bu barışın somut anlamda gerçekleşebilmesi için en büyük görev ve sorumluluk bizlere düşüyor. Biz yalnız Kürtler için değil, Türkiye’deki 76 milyon insanın gerçek anlamda özgürlüğe ve demokrasiye, insan haklarına kavuşması için bir mücadele veriyoruz. Türkiye’de var olan bütün etnik gruplar, halklar ve inançlar ile birlikte biz yola çıkmış bulunuyoruz, hepsinin özgürlük ve geleceği bizler için çok önemlidir. Tabiî ki çözüm süreci Türkiye’deki tüm halklar için çok önemlidir. Herkesin bu sürece müdahil olması gerektiğine inanıyoruz. Herkesin bu sürece elinden geldiğince katkı sunması lazım” şeklinde konuştu.
 
“TBMM AÇILSIN ÖNERİSİ”
 
Türkiye'nin ciddi konularla karşı karşıya kaldığı günlerden geçtiğini bildiren Dora, meclisin 1 Ekim’den önce açılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
 
“Meclis 1 Ekim’den önce açılmalıdır.  Muhtemelen şuan da meclisin daha erken açılması noktasında da bir takım tartışmalar var. Bizlerde meclisi göreve çağırıyoruz. Türkiye’de bu kadar sorun varken, Rojava’daki olaylar, yasal mevzuatların değişmesi, demokratik adımların atılması noktasında yapılması gereken çalışmalar varken meclisin bu değerli zamanı tatil yaparak geçirmesi olmaz. Zaman heba edilmemeli”
 
 
Bayramlaşma programının ardından Milletvekili Dora, İl Başkanı Kaymaz ve beraberindekiler, bayramlaşma programı için Dargeçit ilçesine geçti.
 
sizin-medya-1.20130812194942.jpg
 
sizin-medya-2.20130812194952.jpg
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.