Bayram’da Birlik Ve Beraberlik Mesajı

Bayram’da Birlik Ve Beraberlik Mesajı

Midyat’ta, Şahin Ailesi’nin gerçekleştirdiği bayramlaşma merasiminde tam bir dayanışma ve kaynaşma örneği sergilendi.

A+A-

Hem Kurban Bayramı hem de Cumhuriyet Bayramı’nın bir araya gelmesinin çok özel ve  ayrıcalıklı olduğunu söyleyen 21. Dönem Mardin Milletvekili Veysi Şahin, bayramların birlik ve beraberliği pekiştiren çok özel günler olduğunu kaydetti.

Midyat’ın en kalabalık ve köklü ailelerinden olan Şahin Ailesi’nin dini bayramlarda geleneksel olarak gerçekleştirdiği bayramlaşma merasimi bu yıl da Ulu Cami Mahallesi’nde bulunan Şahin Konağı’nda 4 gün boyunca yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla coşkuyla kutlandı. Sıcak sohbetlerin yapıldığı, karşılıklı iyi niyet dileklerinin dile getirildiği bayramlaşmaya yediden yetmişe tüm vatandaşlar katıldı.

GELENEK BU BAYRAMDA DA SÜRDÜ
Bayramlaşmaya katılan Süryaniler, Yezidiler, Kürtler, Türkler ve Mıhallemiler’den oluşan binlerce kişi kardeşlik ve sevgi mesajlarıyla birlik içerisinde olduklarını gösterdi.

Birlik ve beraberlik mesajları verildiği geleneksel bayramlaşma merasimine Midyat başta olmak üzere tüm bölgeden; belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, il genel meclis üyeleri, bürokratlar, işadamları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Şehir dışından gelen konukların da yer aldığı buluşmada uzun zamandır birbirlerini göremeyen, hasret kalan dost ve akrabalar da bayram vesilesiyle sohbet edip özlem giderirken, geleneklerimize uygun olarak büyüklerin elleri, küçüklerin gözleri öpüldü.

Şahin ailesinin toplumdaki saygın isimlerinden olan; dürüstlüğü ve çalışkanlığı ile tanınan, gerek bölgede gerekse de Midyat halkı tarafından sevilen ve sayılan 21. Dönem Mardin Milletvekili Veysi Şahin, bayramlaşma ziyareti için gelen sevenleri, dostları ve akrabaları ile tek tek kucaklaştı, yakından ilgilendi ve sohbetler etti.

Programda konuşan 21. Dönem Mardin Milletvekili Veysi Şahin, bayramlaşma törenine katılan tüm herkese teşekkür ederek, “Birlik ve beraberliğimizden hiçbir şey kaybetmeden hepinizle buluşmaktan çok mutluyum. Bu kutsal günler inanıyorum ki, dayanışmamızı daha da arttırıyor, beraberliğimizi güçlendirmemiz için bize manevi açıdan güç ve moral veriyor.” dedi.

ASIRLIK BAYRAMLAŞMA GELENEĞİ
Asırlardır sürdürdükleri bayram geleneğinin hem Midyat’ta yaşayanlar arasında hem de daha önce şehir dışına göç edip bayramı geçirmek için gelenler arasındaki birlik, beraberlik ve kaynaşmaya katkı sağladığını vurgulayan Şahin, bayramların, sevgi, hoşgörü, yardımlaşma, dayanışma, adalet duygularının harekete geçmesi için vesile olduğunu ifade etti.

Şahin, şunları kaydetti: “Biz, Şahin ailesi olarak; birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, gönül birliğimize sahip çıkmaya devam ediyoruz. Barışın ve kardeşliğin kentinde tek yürek olarak, omuz omuza çok güzel bir bayramı daha eş, dost, akraba ve sevdiklerimizle birlikte büyük bir coşkuyla kutladık. İnşallah bundan sonraki bayramlaşmalarda da aynı bütünlüğü ve kardeşliği yaşamaya devam ederiz. Ancak bölgemiz başta olmak üzere Arakan’da, Filistin ve Suriye’de istemediğimiz olaylar yaşanıyor. Dileğimiz bu tatsız olayların son bulması ve bir sonraki bayramı onlarla birlikte coşku içinde geçirmek.”

Bayramların iyiliklere ve güzelliklere vesile olduğunu kaydeden Şahin, “Birlik ve beraberliğin pekişmesinin yanı sıra kırgınlıkların ortadan kalktığı, herkesin birbiriyle sevgiyi, dostluğu, bazen bir lokma ekmeği paylaştığı çok özel günlerdir bayramlar. Bayram günlerinde insanlarımız büyüklerine olan saygıyı küçüklere olan sevgiyi bir kez daha ifade etme imkânı buluyorlar. Bu duygularla tüm Midyatlı hemşerilerimizin ve bayramı ilçemizde geçiren tüm misafirlerimizin, ilçemizde görev yapan amir, memur ve işçi arkadaşlarımın ve yakınlarının Kurban Bayramlarını kutluyor; sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir bayram geçirmelerini Cenab-ı Haktan diliyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler