Başbakan Erdoğan’a, Midyat'ta Coşkulu Karşılama

Başbakan Erdoğan’a, Midyat'ta Coşkulu Karşılama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde bakan ve milletvekilleriyle birlikte helikopterle Midyat'a geldi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açılış ve incelemelerde bulunmak üzere bugün Midyat’a geldi. Kentte olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geceyi Mardin’de geçirdikten sonra sabah saatlerinde yanında bakanlar ve milletvekilleri ile birlikte helikopterle Midyat İlçesi’ne geçti. Başbakan’a Midyat’a gelişinde, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı eşlik etti.

Midyat’ta ise Başbakan Erdoğan’ı Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, 21. Dönem Mardin Milletvekili Veysi Şahin, Turabdin Metropoliti Samuel Aktaş, işadamları, dernek başkanları ile diğer protokol üyeleri karşıladı.

Başbakan Erdoğan, karşılamanın ardından helikopterin indiği Cevat Paşa Kışlası’ndan Başbakanlık otobüsüyle Estel Köşk Meydanı’ndaki konuşma alanına kadar olan 5 kilometrelik yolu yoğun izdiham nedeniyle 1 saatte gelebildi.

Midyat’ta büyük ilgi gören Erdoğan’ın geçiş güzergâhında sık sık yolu kesildi ve sevgi gösterilerinde bulunuldu. Çocuklara oyuncak dağıtan Erdoğan’ın otobüsü ile birlikte koşan yüzlerce çocuk zaman zaman ezilme tehlikesi geçirdi. Başbakanlık korumaları olası bir kazanın önüne geçebilmek için yoğun çaba harcadı. 

Başbakan Erdoğan için Midyat’a keskin nişancı özel harekât timleri ev ve işyerinin çatılarında güvenlik önlemleri alarak dürbünlerle sürekli çevreyi kontrol altında tuttu. Meydanda yaklaşık 5 bin kişi toplanırken bazı kişiler izdiham nedeniyle Başbakan’ın konuşmasını meydan dışında dinledi.

BAŞBAKAN MİDYATSPOR ATKISIYLA KONUŞTU
Başbakan Erdoğan Midyat  Belediyespor atkısını boynuna takarak konuşmaya başladı. Sarı siyahlı atkıyı Erdoğan'ın boynuna Midyat  Belediyespor Asbaşkanı Zeki Çiçek taktı.

"GERİ KALMIŞ BÖLGELERE POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUZ"
Sevgili Midyatlılar, Mardin’in saygıdeğer güzel insanları, değerli kardeşlerim diyerek konuşmasına Mardin’de dün olduğu gibi Arapça ‘Ehlen ve sehlen’ (Hoş geldiniz) diye başlayan Erdoğan, yaptıkları siyasetin sadece hizmetten ibaret olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Bizim siyasetimiz hizmet siyasetidir. Biz ideolojilerle bu yola çıkmadık. Biz bu yola, bu millete efendi olmak için değil hizmetkar olmak için çıktık. Şu anda Midyat’ın bu en büyük meydanını tıklım tıklım dolduran siz değerli kardeşlerimle biz bu hizmet yolunda, bu can bu tende olduğu sürece yürüyeceğiz."

Başbakan Erdoğan, meydanda açılan ’2023’değil 3023’e kadar sizinle beraberiz’ yazılı pankartı okurken, "Bu gönüllerin konuşmasıdır. Bu gönül dünyasının bütünlüğüdür. İşe ben Midyat’ta bunu görüyorum. Ehlen ve sehlen" dedi. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hiç bir ayrım, hiç bir fark gözetmeksizin 81 vilayete tüm ilçelerimize, köylerimize, hatta yaylalara mezralara hizmet götürüyoruz. Yıllarca ihmal edilmiş geri bırakılmış tüm bölgelerimize pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Aradaki makas kapatılsın diye. Daha fazla yatırım götürüyoruz. Allah ömür verdiği sürece insanımızla el birliğiyle Türkiye’ye bu topraklara hizmet etmeye devam edeceğiz. Tıpkı Mardin gibi, Midyat’ın da bizim kalbimizde çok çok müstesna bir yeri var. Midyat, Türkiye’nin bütün renklerini bünyesinde toplayan bunları huzur içinde karşılıklı sevgi saygı içinde karşılıklı ve dayanışma içinde bir arada yaşatan bir medeniyetler şehri, bir barış şehri, bir sevgi şehridir. Türk’ü, Kürdü, Arabı, Müslümanı, Hırıstiyanı, Süryanisi, Yezidisiyle farklılıklar arasında hoşgörüyü egemen kılan bir Midyat tüm Türkiye’ye, dünyaya örnek teşkil edecek bir ilçemizdir. Siz bunu başardınız. Sizleri tebrik ediyorum. Midyatlı ustalar nasıl ki ellerinde çift dedikleri o cımbızla tel tel gümüşü bir araya getirip onları örmek suretiyle dünya harikası telkari eserler ortaya çıkarıyorsa işte Mardin ve Midyat tıpkı telkari gibi ahengin, zerafetin, inceliğin güzelliğini yansıtıyor."

"HEP BERABER TEK MİLLETİZ"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu kardeşlik, dostluk, dayanışmanın Allah’ın bir lütfu olduğunu ifade ederken şöyle konuştu:

"Bize yaradanın lütfu olan bu güzelliği, bu zenginliği, bu ahengi inşallah zedelemeyecek, bunu bozmak isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz. Bizim çok ama çok net bir ilkemiz var. Yola 12 yıl önce çıktık. Biz bu toprakların şairi olan bu toprakların adeta sesi, nefesi olan Yunus Emre’nin diliyle konuşuyoruz: ‘Yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz.’ Geçtiğimiz haftalarda da ifade ettim; kim ki, kendi ırkının, kendi kavminin, kendi kabilesinin diğerlerinden üstün olduğunu iddia ediyorsa o kişi şeytanın izindedir. Kavimler farklı olabilir ama saygındır. Irklar, diller, inançlar, farklı olabilir ama saygındır. Kardeşlerim; ne Arabın beyaza, ne beyazın Araba üstünlüğü yoktur. Başı kuru üzüm tanesi gibi incik börcük de olsa biz insanları seviyoruz. Ayrım yapamayız. Biz her şeyden önce yaradanın kullarıyız. Her şeyden önce insanız canız. Biz Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde hep beraber tek bir milletiz. Bu milletin içinde Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı, Laz’ı, Çerkez’i, Gürcü’sü, Abazası var, var oğlu var. Millet budur. Bizim kadim medeniyetimizde asla böyle bir farklılık ve bir ayrım olmamıştır. Bizim kültürümüzde, geleneklerimizde özellikle bu hassasiyet hep korunmuştur. Etnik milliyetçiliği her gün yapan sapkınlık içindedir, o cehalet fesat fitne içindedir. Bin yıllar boyunca bu topraklarda nasıl bir ve beraber olduysak, Allah’ın izniyle yine bir olacak, diri olacak, bu topraklar üzerinde güçlü olacağız."

"MİDYAT, 1000 YILDIR ANLAMLI MESAJLAR VERİYOR"
Mardin’in bölge illeri arasında çok farklı bir yerde durduğunu, büyüdüğünü, geliştiğini belirten Erdoğan, Midyat İlçesi’nin de 1000 yıldan bu yana çeşitli dil ve inançları bünyesinde barındırarak çok anlamlı mesajlar verdiğini söyledi. Erdoğan, şöyle dedi:

"Şu eserlerde bir tarih yatıyor. Bu eserlere baktığınız zaman burası konuşuyor. ’Ben Midyat’ım’, ’Ben Mardin’im’, ’Ben bir tarihim’, ’Bir kültür medeniyetiyim’ diyor. İşte bizim bunu başarmamız lazım. Midyat’la gurur duyuyoruz. İnşallah Midyat huzurla, istikrarla, güvenle, eğitime, sanata yoğunlaşıyor. Eğer biz tüm bölgede huzuru, güvenliği, dayanışmayı tesis edersek, kardeşliği yüceltirsek inanın bölgedeki her ilçe Midyat gibi olacak, kabuğunu kıracak potansiyelini açığa çıkaracak."

Başbakan Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde işsizliğin, yoksulluk, acı, kan ve gözyaşının tek sebebinin terör olduğunu, gençlerin yüksek öğrenim görüp, doktor, öğretmen, mimar, istediği alanda kariyer yapmaması için neden olmadığını ifade ederken, "Bu bölgenin çocukları neden önemli mevkilere gelip kendi şehirlerine hizmet etmesin? İşte Muammer Güler kardeşim bu toprakların evladı. İçinizden biri. Bize ayrım, bölücülük, bölgesel milliyetçilik, etnik milliyetçilik, dinsel milliyetçilik yok. Bizim kitabımızda bunlara yer yok. Biz tüm insanları seviyoruz. Türkü, Arabı, Lazı, Çerkezi, Gürcüsü, Abazası ile hepinizi seviyoruz. 76 milyonu seviyoruz" diye konuştu.

 

"BU ÇÖZÜM SÜRECİ"
Başbakan Erdoğan, çözüm süreci içerisinde bulunduklarını ifade ederken şöyle dedi:

"Bu süreçte kimse bizim karşımıza Kürtlükle çıkmasın. Kimse bizim karşımıza Türklükle de çıkmasın. Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarımızın altına almışız. Kuru milliyetçilik yok. Bizim milliyetçilik anlayışımızda vatanseverlik, insan severlik var. Fakirin fukaranın yanında yer almak var. Ve şu güzel ülkemizi dünya ülkeleri arasında ilk 10’un içerisine sokmak var. Bizim derdimiz bu. İşte onun için eğitim, sağlık, adalet, emniyet dedik. Bunun üzerine Türkiye’yi inşaa ediyoruz. Niye benim vatandaşım yollarda tahrip olsun. Eskiler buradan İstanbul’a karayoluyla 30 saate yakın zamanda yolculuk yapıyordu. Bu çile yolculuğuydu ama şimdi biniyorsun uçağa 1.5 saatte İstanbul’da oluyorsun. ’Benim insanım buna layık değil miydi? Layıktı. Kim insana hizmet ediyor, seviyor ortada. Helikopterle gelirken yollarımıza bakıyoruz. Mardin, Midyat arasındaki yollara bakıyoruz. Hepsi asfaltla döşeniyor. Daha da güzel olacak. Okullarımız her geçen gün modernleşiyor. Daha da modern hale gelecek. Okullara akıllı tahtalar tablet bilgisayarlar gelmeye başladı."

"BU MESELEYİ ÇÖZÜYORUZ, ÇÖZECEĞİZ"
"Hep beraber teröre karşı çok mücadele edeceğiz" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ben inanıyorum ki benim Midyatlı kardeşim cesur, cesaret sahibi. Birileri kepenkleri indirin dediği zaman o kepenklerini indirmeyecek. Ya kusura bakmayın siz başka yerlere gidin diyecek. Bizim gönül kapılarımızı, gönül kepenklerimizi kimse indiremeyecek diyecek. Dikkat edin terör örgütü özellikle son zamanlarda eğitim kurumlarını, okulları, dershaneleri hedef alıyor. Yurtları hedef alıyor. Molotoflarla, taşlarla, bombalarla okulları yakıyor, yıkıyor. Hatta öğrencileri hedef alıyor, katlediyor. Çünkü bu bölgenin insanının okumasını yetişmesini istemiyorlar. Bu bölge insanın yoksulluktan, işssizlikten kurtulmasını istemiyorlar. Hep birlikte Midyat'tan bugün Türkiye'ye sesleniyorum. Hep birlikte buna dur diyeceğiz. Dur diyeceğiz. Buna hazırmıyız? Dur diyeceğiz. Hep birlikte silahlar sussun, fikirler konuşsun, siyaset konuşsun diyeceğiz. Biz milli birlik ve kardeşlik projemizle bir çözüm süreci içerisinde bir evreye girdik. Silahların susması, silahların artık gömülmesi, kendi ayakları üzerinde duran kendi iradesiyle hareket edebilen, siyasete fırsat tanınması için bir çözüm süreci başlattık. Sizler benim sevgili Midyatlı kardeşlerim, arkamızda durduğunuz sürece biz bu meselenin üzerine kararlılıkla gidiyoruz ve gideceğiz. Sizin hayır duanız bizimle olduğun sürece bu meleseyi çözüyoruz ve çözeceğiz. Haklar, hürrüyetler ve özgürlükler konusunda hiç bir sıkıntımız yok. Bugüne kadar yaptığımız uygulamalarla bunu gösterdik. Hakları ve özgürlükleri sadece belirli bir bölgeye, bir kesime vermiyoruz. Biz Batı hangi hakları alıyorsa Doğu, Güneydoğu'da aynı hakları alacak diyoruz."

 

"YENİ ANAYASAYI DİĞERLERİ İSTEMİYOR"

Erdoğan, bölgeye yapılan altyapı hizmetlerini anlatırken, yolun medeniyet göstergesi olduğunu, 780 bin kilometrekarelik vatan toprağının her karışında aynı hak ve özgürlüğün hâkim olmasına çalıştıklarını bildirirken, şöyle devam etti:

"Artık inkar, ret, asimilasyon politikaları yok. Bunların hepsi ayaklarımızın altında. Kürt’ü de, Arap’ı da, Lazı’ı da, Türk’ü de, Çerkez’i de hepsi benim kardeşim. Biz imtiyazları yıka yıka, bu ülkede demokrasiyi inşa ediyoruz. Bugün önümüzde duran sorunların çözümü yeni imtiyazlardan geçmiyor. Tam tersine hakları ve özgürlükleri herkes için hayata geçirdiğimizde, sorunlarımızı gerçek manada ve kalıcı şekilde çözmüş olacağız. Yeni anayasayı işte bunun için önemsiyoruz. Milli birlik ve kardeşlik projemizi bunun için önemsiyoruz. Yeni anayasayı isteyen biz. Diğerleri istiyor mu? Hayır. CHP diyor ki; ’Bunun sınırı olmaz. Ne zaman biterse’ diyor. MHP ’23 Nisan’a kadar bitirelim’ diyor. ’Eyvallah’ diyoruz. Ama BDP’ye bakıyorsun o da aynı CHP gibi konuşuyor. Böyle sulandırma olmaz, eğer bir iş yapacaksak bunun başlangıç ve bitişi belli olur. Bugün Arap Baharı’nda bile 6 ayda anayasa yapıyorlar. Bu kadar anayasalar yapmış bir Türkiye halen darbe anayasalarıyla mı yönetilecek? Biz samimi olduğumuzu gösterdik. 325 milletvekilimiz var. Biz anayasaya uzlaşma komitesinde 3 kişiyle temsil ediliyoruz. Bizim dışımızdaki 3 partinin toplam 215 milletvekili var 9 üyeyle temsil ediliyorlar. Biz buna bile ’Eyvallah’ dedik, yeni anayasa yapalım diye. Hala kalkıp faturayı bize kesmek istiyorlar. Bunu kimse yemez. Bizim bağcı dövmekle işimiz olmaz."

BAŞBAKAN ENGELLİ GENÇ KIZA İŞ SÖZÜ VERDİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Midyat'ta yaptığı toplu açılış töreni ve düzenlenen mitingin ardından Midyat Belediyesi Kültür Evi'ni gezerek incelemelerde bulunduğu esnada fiziksel engelli 22 yaşındaki Azize Akan ile bir süre sohbet ederek, kendisine iş sözü verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Midyat'ta vatandaşlarla sohbet ederek, engelli bir genç kızın sorunlarıyla ilgilenme sözü verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Midyat'ta vatandaşlarla sohbet ederek, engelli bir genç kızın sorunlarıyla ilgilenme sözü verdi.

Başbakan Erdoğan, Midyat'ta Toplu Açılış Töreni'nin ve halka hitabının ardından Midyat Belediyesi Kültür Evi'ni gezdi. Beraberinde kızı Sümeyye Erdoğan ile bir süre burada kalan Erdoğan, Kültür Evi'nden ayrılırken kendisini bekleyen vatandaşları selamladı.

Erdoğan, polis bariyerinin arkasından seslenen fiziksel engelli genç kızın yanına giderek onunla sohbet etti. Azize Akan isimli engelli genç kız, meslek lisesi mezunu olduğunu belirterek Başbakan Erdoğan'ndan iş istedi. Akan'ın hediye ettiği örme kırmızı gülü, kızı Sümeyye Erdoğan'a veren Erdoğan, Azize Akan'a sorunlarıyla ilgileneceğini söyledi. Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'den Akan ile ilgilenmesini ve bir işe yerleştirilmesini istedi.

sizin-medya-2.20130220100434.jpg

Başbakan Erdoğan, ilçeden ayrılırken de Genç Girişimci Abdusselam Gökalp’ın büyük bir sermaye ile ilçeye kazandırdığı Gökalp Zücaciye Showrum’un açılışını gerçekleştirdi.

gokalp-zuccaciye---midyat.jpg

Başbakan Erdoğan, daha sonra Midyat’tan Kızıltepe İlçesi’ne geçti.
 

sizin-medya-11.20130217231244.jpg

sizin-medya-15.20130217231350.jpg

sizin-medya-19.jpg

sizin-medya-12.20130217231307.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum