Bakan Güler’den Midyat’a Bayram Ziyareti

Bakan Güler’den Midyat’a Bayram Ziyareti

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Midyat’ı ziyaret ederek partililer ve Çadır Kentte kalan Suriyeliler ile bayramlaştı.

A+A-
Mardin’den sonra Dargeçit ve Midyat ilçesinde vatandaşlarla bayramlaşma programına katılan İçişleri Bakanı Muammer Güler, Midyat'ta Suriyeli sığınmacıların kaldığı kampı ziyaret ederek sığınmacılarla sohbet etti.
 
Midyat'ta bir süre önce vefat eden Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Çelebi'nin ağabeyi için verilen mevlit yemeğine de katılan Güler, daha sonra 21. Dönem Mardin Milletvekili Veysi Şahin’i ziyaret edip, Ak Parti ilçe binasına geçerek burada açıklamalarda bulundu. 
 
‘AZINLIKLAR POLİS DE OLUR, SUBAY DA’
 
Süryanilerin azınlık değil, Türkiye Cumhuriyeti devletinin eşit vatandaşları olduğunu söyleyen Güler şöyle dedi: “Azınlıklar da Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşıdır. Onlarda Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşlarının yaralandıkları bütün haklardan yaralanırlar. Polis de olurlar, subay da olurlar. Bunun önünde hiçbir engel yok. Önce talep olacak, sonra kanuni şartları uyacak. Memnuniyetle onlar da değerlendirilir. Midyat'ı ilgilendiren bir başka konuda Mor Gabriel Vakfı'nın arazilerinin Mor Gabriel Vakfı'na devredilmesiydi. Bu da bölgede büyük bir memnuniyet yarattığını hissettik. Türkiye Cumhuriyeti âlicenap bir devlettir. Kimsenin hakkı bu devletin üzerinde kalmaz. Şimdiye kadar yaklaşık 2,5 katrilyona varan bir mülkü vakıflara iade etti devletimiz. Bu alanda da hiçbir sıkıntı yok.”
 
‘HEM DEMOKRASİ HEM SİLAH BİR ARADA OLMAZ’
 
Demokratikleşme paketinin Çözüm Süreci’ne bağlı olmadığını kaydeden Bakan Güler, şunları kaydetti: “Biz normalleşmeden yanayız. Çözüm sürecinin getirdiği olumlu havayı bu bölgenin insanları hep benimsediler. Hep bu sürecin arkasında oldular.  Ama tekrar ediyorum. Bir elim demokraside, bir elim silahta, bir elim tetikte, bir elim demokratik taleplerde böyle bir şey yok. Meşru platformlarda siyaset yapmak isteyenler için bütün kanallar açık. Biz çözüm sürecinin baltalanması konusundaki gayretleri de gördük bu dönem içerisinde. Bu çözüm sürecini baltalamak isteyen bunun altında kalır. Vebalini öder. Çünkü bu bölgenin yüzde 95’e varan Çözüm sürecine desteği var. Demokratikleşme paketinin de büyük bir halk desteği var. Bunun değerini bilmemiz lazım. Çünkü huzur olmadan bir şeyin olamayacağını bu bölgenin insanı biliyor. Huzurun getirdiği hareketliliğin kıymetini biliyor. İşte turizm sezonunda Mardin’de ve Midyat’ta her taraf turist doldu. Bu huzur olmadan yapılabilecek bir şey değildi. Şiddetle, zorla, baskıyla, dayatmayla siyaset olmaz. Bunu herkesin bilmesini istiyoruz. Demokrasi kanalları açık oldukça, normalleşme sağlandıkça herkes siyasette istediği mücadeleyi, meşru platformlarda yapar. Biz bunu istiyoruz. İnşallah samimiyetle sürdürdüğümüz bu ortamda devam edecektir.” 
 
'SINIRDA ÖRÜLEN DUVAR, MAYINDAN KORUMAYA YÖNELİKTİR'
 
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Suriye sınırında duvar yapılmasıyla ilgili soru üzerine şunları söyledi: "Örülen duvar falan yok. Öyle speküle edilen bir takım iddialar var. Oradaki yapılan duvar, bir mayınlı alandan vatandaşların can ve mal güvenliğini korumaya yönelik bir duvardır. Hiç kimsenin sınıra bir duvar çektiği falan yoktur. Konu yanlış olarak intikal ettiriliyor. Şov vari hareketlerle de farklı bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti orada ne yaptığını çok iyi biliyor. Onunla kimin korumasını sağlayacağını çok iyi biliyor. Biz bu konunun takipçisiyiz. Orada vatandaşa sıkıntı olacak, Suriye ile aramıza duvar örülecek bir şey yoktur. Suriye ile aramızda duvar mı olur? 910 kilometrelik bir sınırda duvarla başa mı çıkılır. Buna çocuk mu inanır, başkası mı inanır bilmiyorum. Bu konuda şikayet edenlerin farklı bir takım algıları yaratmaya çalıştıklarını da biliyorum. Herhangi bir sorunun da olduğuna inanmıyorum."
 
Bakan Güler Yolbaşı, Gelinkaya, Söğütlü, Acırlı, Şenköy, Çavuşlu beldelerini ziyaret ettikten sonra Midyat'tan ayrıldı. Midyat’a gelen İçişleri Bakanı Muammer Güler’e Mardin Ak Parti Milletvekili Abdurrahim Akdağ, 21. Dönem Mardin Milletvekili Veysi Şahin, Mardin Valisi Ahmet Cengiz, Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Ak Parti il ve ilçe yöneticileri eşlik etti.
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.