Bağış: Türkiye kadınbudu köfte olur!

Bağış: Türkiye kadınbudu köfte olur!

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, kendisine yumurta attığı için 5 yıl hapis istemiyle yargılanan öğrenci için konuştu...

A+A-

ANKARA - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ege Üniversitesi'ndeki bir etkinlikte kendisine yumurta atan bir öğrencinin, "5 yıla kadar hapis" istemiyle yargılanacağı haberleri hakkında, "davanın yumurta atma veya protesto davası olmadığını" belirterek, "Bu bir insan yaralama davası ve bu benim şikayetimle açılmış bir dava değil, tamamen savcıların kendi inisiyatifleriyle açtıkları bir kamu davası" dedi.

Bağış, Pakistan İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi Muhammad Harun Şevket'i Bakanlıktaki makamında kabul etti. Görüşmenin ardından bir gazetecinin, Ege Üniversitesi'ndeki bir etkinlikte kendisine yumurta atan bir öğrencinin, 5 yıla kadar hapsinin istendiğini belirterek, yumurta atmanın bir protesto şekli olup olmadığını sorması üzerine Bağış şunları söyledi; "Bu bir yumurta atma veya protesto davası değil, bu bir insan yaralama davası ve bu benim şikayetimle açılmış bir dava değil, tamamen savcıların kendi inisiyatifleriyle açtıkları bir kamu davası. Ama şu bir gerçek ki, eğer o yumurta bir santim daha yukarı isabet etseydi, bugün gözlerinin birini kaybetmiş bir bakanla konuşuyor olacaktınız. Çünkü o şiddetle gelen yumurta o gözü, doktorların bana söylediği kadarıyla söylüyorum, kesinlikle kör ederdi. Allah korudu, çok şükür bir santimle biz o riski atlattık."

Davanın şiddet, saldırı ve yaralama davası olduğunu vurgulayan Bağış, "Bence gençlerimizin demokrasi anlayışı, saldırıyla, şiddetle değil, fikir tartışmasıyla özümsenmesi gereken bir tartışma olmalıdır. Biz gençlerimizi beğendikleri veya beğenmedikleri siyasilere bir şey fırlatırken değil, kendi düşüncelerini konferanslarda, sempozyumlarda, siyasi platformlarda tartışırken görmek isteriz" diye konuştu.

Kendilerinin Cumhuriyet tarihinin en reformist, özgürlük alanlarını en çok açan hükümeti olduğunu ifade eden Bağış, kendisinin de bu sürecin savunuculuğunu yapan, Türkiye'deki reformların mutfağı olarak kabul edilen AB Bakanlığının başında olduğuna dikkati çekti. Bağış, şunları kaydetti: "Ne davanın açılması beni mutlu eder, ne gençlerimizin saldırganlaşması beni mutlu eder, ne de Türkiye'nin gençlerinin yargılanması beni mutlu eder. Ama yapılan işin de bir yanlış olduğunun herkes tarafından da anlaşılması gerektiğine inanıyorum. Eğer Türkiye, birbirlerinin fikirlerini beğenmeyen insanların birbirlerine yumurta attığı bir ülke haline dönüşürse ülkemiz kadınbudu köfteye döner. Türkiye'yi bu imajdan kurtarmamız lazım. Demokratik fikirlerimizi demokratik platformlarda insanca ortaya koyabilmemiz, dile getirebilmemiz gerekir. Ben yargıya yansımış bir konuda bu aşamada daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Bana şu ana kadar yargıdan herhangi sorulan bir şey de olmamıştır. Tamamen orada olaya şahit olan güvenlik güçlerinin yargıya aktarmaları neticesi, yargının açtığı bir davadır. Yargı sürecini bir görelim. Ümit ederim ki, bu gençlerimiz de hatalarının farkına varırlar ve bunun hata olduğunu kabullenirler. İnşallah da o zaman bir an evvel bu dava düşer. Ben hiçbir gencimizin bir saniyesinin bile bu tedirginlikle geçmesini istemem. Arzu etmem." (aa)


 


OLAYIN GEÇMİŞİ

 

 


Geçen yıl 8 Aralık’ta çeşitli etkinliklere katılıp ziyaretlerde bulunmak için İzmir’e gelen Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Ege Üniversitesi Kampusü’nde, EgeArt Sanat Günleri kapsamında Danimarkalı sanatçı Nina Hole’ün seramik çamurundan yaptığı ’Yanan Heykel’in açılış törenine katıldı. Tören sırasında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi birinci sınıf öğrencisi ve Öğrenci Kollektifleri üyesi E.Ç. ile A.D., kendisinden önceki konuşmacıyı dinleyen Bakan Bağış’a, ’AKP defol, üniversiteler bizimdir’ diye bağırdı. Ardından da 20 yaşındaki E.Ç., elindeki yumurtayı Bakan Bağış’a fırlattı.

GÖZÜNÜN ALTINA İSABET ETTİ

Bakan Egemen Bağış’ın korumaları, yumurta atılmasına karşı önlem amacıyla yanlarında bulundurdukları şemsiyeleri açsa da atılan yumurta, sağ gözünün alt tarafına isabet etti. Korumalar Bakan Bağış’ın etrafına etten duvar örerek görüntü alınmasına izin vermedi, bir süre sonra kürsüye çıkan Bakan Bağış’ın sağ gözünün altında küçük bir noktanın kan topladığı ve hafif şiştiği, paltosunda da yumurta lekeleri olduğu görüldü. Protesto gösterisinin ardından polis tarafından gözaltına alınan ve bir gece nezarette kaldıktan sonra Adliye’ye sevk edilen E.Ç. mahkemece, 20 yaşındaki A.D. ise savcıya verdiği ifadenin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Olayı soruşturan savcı da iddianamesini hazırladı. Olay anında görevli koruma polislerinin de tanık olarak ifadeleri alındı. İddianamade, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın, doktor raporunda da yer aldığı gibi ’sağ gözünün altından, hayati tehlike geçirmeksizin, basit bir tıbbı müdahale ile giderilebilecek nitelikte yaralandığı’ yer aldı. Soruşturma sonrasında, öğrencilerden E.Ç.’ye ’kasten yaralama’ suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle, ’AKP defol, üniversiteler bizimdir’ sloganını atan A.D.’ye ise 2 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Davanın önümüzdeki günlerde Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacağı bildirildi.(dha - Radikal)

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.